Trump odvolal šéfinspektora tajných služeb, který se podílel na jeho impeachmentu

ČTK ČTK
4. 4. 2020 8:41
Americký prezident Donald Trump propustil z funkce generálního inspektora tajných služeb Michaela Atkinsona, který sehrál roli při spuštění loňské ústavní žaloby kvůli takzvané ukrajinské kauze. Trump v dopise členům Kongresu z pátečního večera uvedl, že v Atkinsona ztratil důvěru.
Americký prezident Donald Trump..
Americký prezident Donald Trump.. | Foto: Reuters

"Je zásadní, abych měl plnou důvěru v osoby zastávající úřad generálního inspektora," sdělil Trump v dopise. "V případě tohoto generálního inspektora to už není ten případ."

Atkinson bude propuštěn za 30 dnů, jeho pozici nyní dočasně převezme Thomas Monheim, který je kariérním důstojníkem tajných služeb.

Atkinson, jehož do pozice generálního inspektora jmenoval sám Trump, se rozhodl uznat za hodnověrnou zprávu neznámého zdroje vnitřně obeznámeného se situací, která naznačovala, že Trump zneužil svého postavení a nátlakem na Ukrajinu chtěl zvýšit své šance na zvonuzvolení v prezidentských volbách v letošním roce. Trump obvinění od počátku odmítal a proces ústavní žaloby vůči němu přirovnával k honu na čarodějnice.

Vyhozený generální inspektor se také obával, že Trump se vystavil potenciálně vážnému riziku pro národní bezpečnost, když podle právního názoru ministerstva spravedlnosti v telefonickém rozhovoru z 25. července 2019 tlačil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zahájil vyšetřování svého pravděpodobného volebního soka Joea Bidena a jeho syna.

Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty po vyslechnutí svědků hlasovala pro odvolání Trumpa z prezidentského úřadu. Senát, v němž mají většinu republikáni, však na začátku února Trumpa obvinění zbavil.

Demokraté rozhodnutí amerického prezidenta odvolat Atkinsona kritizovali. Nelíbí se jim zejména to, že tak Trump učinil uprostřed krize kolem pandemie koronaviru. "Je nehorázné, že se prezident opět pokouší narušit integritu zpravodajské komunity tím, že vyhodí dalšího důstojníka tajných služeb za to, že dělal svou práci," řekl demokratický senátor Mark Warner, který v horní komoře Kongresu zasedá ve výboru pro zpravodajské služby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy