Trump odvolal podporu prohlášení summitu G7 kvůli "nečestnému a slabošskému" chování Trudeaua

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 6. 2018 16:01
Amerického prezidenta očividně rozhořčily výroky Trudeaua na tiskové konferenci, kde prohlásil, že Kanada si nenechá od nikoho poroučet.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

La Malbaie - Dvoudenní summit ekonomicky nejvyspělejších zemí G7, který se od pátku konal v Kanadě ve velmi napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku, skončil navzdory snahám o uhlazení sporů fiaskem.

Americký prezident Donald Trump, který schůzku opustil předčasně kvůli plánovanému jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru, totiž nakonec v noci na neděli stáhl svou podporu už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení.

Vinu svedl na kanadského premiéra Justina Trudeaua a jeho "falešná prohlášení" na tiskové konferenci, která se konala po Trumpově odjezdu.

"Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské," napsal také na Twitteru Trump. Reagoval tak na Trudeaův výrok, že Kanada si nenechá od nikoho poroučet.

"Premiér nepronesl nic, co by neřekl už dříve, ať už veřejně nebo při soukromém rozhovoru s prezidentem Trumpem," konstatoval posléze mluvčí kanadského ministerského předsedy.

Summit provázely rozpory

Vzhledem k rozporům ohledně nově zavedených amerických cel byl summit G7 konfliktní a neshody nastaly i u dalších témat. Členové skupiny například podpořili pokračování sankcí proti Rusku, které bylo z někdejšího seskupení G8 vyřazeno v roce 2014 kvůli okupaci a následné anexi ukrajinského Krymu; Trump ovšem překvapivě prohlásil, že Rusko by se jednání skupiny mělo znovu účastnit.

Sedm průmyslových mocností se po jednáních v závěrečném komuniké zprvu mimo jiné zavázalo, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější. V prohlášení se přitom země G7 postavily za systém obchodu založeného na pravidlech a zdůraznily snahu o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Konkrétní zmínce o amerických clech se text vyhnul.

Klopotně dosažený kompromis nejdříve schválili všichni členové skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie, Francie a rovněž Evropská unie jako celek, nakonec ale dohodu obrátil vzhůru nohama Trump. Ten na své tiskové konferenci partnery kritizoval a prohlásil, že Spojené státy byly ostatními desítky let jen využívány. "Jsme jako prasátko, ze kterého si všichni berou. Buď to okamžitě skončí, nebo s nimi přestaneme obchodovat," řekl prezident.

Nic se nemění, tvrdí Paříž i Berlín

Z pohledu Francie a Německa  se nic na podpoře závěrů pátečního a sobotního summitu i přes Trumpův překvapivý krok nic nemění. S odkazem na vyjádření nejmenovaného činitele Elysejského paláce a mluvčího německé vlády to uvedla agentura Reuters. Spolupráce nemůže podle Paříže stát na emocích a na slovech vytržených z kontextu.

"Mezinárodní spolupráce nemůže být závislá na tom, že je někdo rozzlobený, nebo na útržcích z projevu. Chovejme se seriózně," komentoval francouzský postoj zdroj agentury Reuters.

"Německo podporuje společně schválené závěry," sdělil mluvčí německé vlády Steffen Seibert. "Ve skutečnosti to není opravdové překvapení, už jsme to zažili s dohodou o klimatu a s íránskou jadernou dohodou," připomněl odmítavé postoje amerického prezidenta k oběma dokumentům německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Důvěru můžete rozbít pomocí 280 znaků na twitteru v řádu vteřin," zmínil se zároveň ministr o Trumpově oblíbené formě komunikace s veřejností.

Světoví lídři ještě před Trumpovým překvapivým odvoláním podpory projevovali opatrný optimismus. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že se na summitu projevila snaha situaci stabilizovat, zdůraznil však, že ani společné komuniké situaci nevyřeší a že členy G7 čeká v nadcházejících týdnech a měsících důležitá práce.

Evropská unie dala najevo, že navzdory Trumpovu kroku se unijní postoj k závěrům summitu nemění. "Držíme se komuniké, které schválili všichni účastníci," sdělil v noci na neděli mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

 

Právě se děje

Další zprávy