Vlajka Konfederace je symbol pýchy, prohlásil Trump. Odmítl říct, jestli je urážlivá

ČTK ČTK
19. 7. 2020 17:18
Americký prezident Donald Trump v neděli odmítl říct, zda je vlajka Konfederace urážlivá. O zástavě, která je pro část Američanů symbolem otroctví a útlaku, promluvil v rozhovoru na televizni stanici Fox News. Vlajka je podle něj symbolem pýchy pro ty, kteří milují americký Jih.
Vlajka americké Konfederace a volební plakát prezidenta Trumpa pro rok 2020.
Vlajka americké Konfederace a volební plakát prezidenta Trumpa pro rok 2020. | Foto: Reuters

"Když se lidé pyšní vlajkou Konfederace, nemluví o rasismu. Své vlajky milují, představují Jih. Oni mají Jih rádi … řekl bych, že je to svoboda mnoha věcí, ale je to svoboda projevu," uvedl Trump.

Konfederované státy americké vznikly v roce 1861, když se několik jižanských států odtrhlo od zbytku Spojených států kvůli sporu ohledně dalšího směřování Unie. Neshody se do značné míry týkaly právě otroctví, které chtěli členové Konfederace zachovat. Kvůli sporu vypukla občanská válka, která skončila v roce 1865 vítězstvím Unie a zrušením otroctví. V mnoha jižanských státech ale dalších 100 let platily segregační zákony, které černochům upíraly základní občanská i jiná práva.

Vlajka má i přes svou kontroverzi silné zastání mezi některými lidmi, kteří ji, jak poznamenal Trump, považují za součást svého dědictví. Považují ji nejen za znak už dávno zaniklé Konfederace, ale i za symbol regionální jižanské kultury a svébytného způsobu života, který chtějí do budoucna zachovat i přesto, že je znak historicky vázán na otroctví a segregaci.

Diskuse o náležitosti symbolů spojených s Konfederací navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Georgi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku. Floyd po zákroku zemřel.

Protesty doprovázelo i ničení soch a dalších symbolů, které připomínají dobu otrokářství. Například stát Mississippi v reakci na manifestace rozhodl ze své vlajky znak Konfederace odstranit.

Video: Churchill rasista? Mnoha lidem to, jak mluvil, už v jeho době nesedělo, říká Hnízdo

Známe spoustu výroků, které by pro to, že byl rasista, mluvily. O Indech řekl, že je to druhá nejhorší rasa hned po Němcích, líčí historik. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy