Trump odletěl do Vietnamu za Kimem. Summit bude "naprosto úžasný", vzkazuje

ČTK ČTK
25. 2. 2019 20:44
Americký prezident Donald Trump v pondělí odletěl z letecké základny Andrews u Washingtonu do vietnamského hlavního města Hanoje ke druhé schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Před odletem v Bílém domě prohlásil, že summit bude "naprosto úžasný". Řekl také, že Kim s ním mluví o záležitostech, o nichž zatím nikdy s nikým nemluvil.
Kim Čong-un a Donald Trump
Kim Čong-un a Donald Trump | Foto: Reuters

Prezident zopakoval, že jeho hlavním cílem v jednání se severokorejským diktátorem je denuklearizace Korejského poloostrova. Odměnou podle Trumpa bude pro KLDR nebývalý ekonomický rozmach.

"(Kim Čong-un) bude mít stát, který vytvoří spoustu rychlostních rekordů, pokud jde o ekonomiku," řekl šéf Bílého domu.

V neděli Trump skupině amerických guvernérů řekl, že na denuklearizaci nijak nespěchá. "Dokud nejsou zkoušky (jaderných zbraní), jsme spokojeni," řekl podle televize ABC.

Loni v červnu na první schůzce s Kimem prezident podepsal dokument, v němž KLDR slíbila úplnou a ověřitelnou denuklearizaci. Podle amerických zpravodajských služeb ale zatím zůstalo u slov.

Do Vietnamu dorazí Trump v úterý večer. Ve středu ráno má na programu schůzku s vietnamským prezidentem Nguyenem Phu Trongem, po níž má následovat dvoudenní summit s Kimem.

 

Právě se děje

před 47 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy