Trump obvinil Čínu, že se snaží ovlivnit volby do Kongresu a oslabit jeho vládu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 9. 2018 17:21
"Jsem první prezident, který proti Číně zasáhl," řekl Trump s odkazem na obchodní spor, který Washington s Pekingem vede.
Donald Trump na půdě OSN v New Yorku.
Donald Trump na půdě OSN v New Yorku. | Foto: Reuters

New York - Prezident Spojených států Donald Trump v Radě bezpečnosti OSN obvinil Čínu, že se snaží ovlivnit nadcházející listopadové volby v USA s cílem oslabit jeho vládu.

"Jsem první prezident, který proti Číně zasáhl," řekl Trump s odkazem na obchodní spor, který Washington s Pekingem vede. Právě obchodní konflikt je podle šéfa Bílého domu důvodem, proč se Čína snaží výsledek voleb ovlivnit. Dodal, že režim v Pekingu si nepřeje, aby byl americkým prezidentem.

V listopadu budou Američané vybírat nové členy Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu. Demokraté se chtějí pokusit ovládnout alespoň jednu z komor Kongresu USA, čímž by Trumpovi výrazně zkomplikovali zbývající dva roky jeho prvního funkčního období.

Trump také v Radě bezpečnosti oznámil přípravu nových, tvrdších sankcí směřovaných proti Íránu. Spojené státy nikdy nedovolí, aby Írán získal jaderné zbraně, dodal Trump.

Trump v květnu oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, v srpnu pak Spojené státy zavedly vůči Íránu nové sankce. Všechna odvetná opatření začnou platit do začátku listopadu. Ostatní signatáři dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení části mezinárodních sankcí, tedy Británie, Čína, Francie, Německo a Rusko, s rozhodnutím USA nesouhlasí a s Teheránem chtějí dále obchodovat.

Trump ve středu mezinárodní dohodu tvrdě kritizoval, neboť podle něj umožňuje Íránu dále kráčet po strašidelné cestě, na jejímž konci je jaderná zbraň. Proto je podle šéfa Bílého domu nutné, aby i ostatní členové Rady bezpečnosti OSN spolupracovali s USA s cílem zabránit Teheránu získat nukleární zbraně.

Trump také řekl, že Teherán podporuje terorismus ve světě a vyvolává napětí a konflikty v regionu.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy