Trump nikdy neměl pivo a nemá rád pijáky. Svému soudci Kavanaughovi to ale odpouští

Zahraničí Zahraničí
4. 10. 2018 15:25
Americký prezident Donald Trump je od mládí přísný abstinent. Zároveň ale teď musí hájit svého kandidáta do Nejvyššího soudu USA Bretta Kavanaugha, který podle svých slov "má rád pivo".
Donald Trump na Valném shromáždění OSN, kde si místo vína připil colou.
Donald Trump na Valném shromáždění OSN, kde si místo vína připil colou. | Foto: ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump stále neochvějně stojí za Brettem Kavanaughem, svým kandidátem do Nejvyššího soudu USA. Ten přitom čelí obvinění z údajného pokusu o znásilnění, které proti němu vznesla Christine Blasey Fordová z Kalifornie. Trump nově přitlačil na pilu pochybností okolo celého případu, když v úterý promluvil na setkání s voliči v Mississippi.

"Jak jste se dostala domů? Nepamatuji se. Jak jste se dostala tam? Nepamatuji se. Kde se to stalo? Nepamatuji se," karikoval Trump Fordovou, která minulý týden vypovídala před legislativním výborem amerického Senátu.

Podle Fordové se ji měl Kavanaugh v létě 1982 pokusit znásilnit během středoškolského studentského večírku na marylandském předměstí Washingtonu.

"Měla jsem jedno pivo. Mohlo jich být víc? Ne, jedno pivo," zpochybnil Trump i tvrzení Fordové, že v onen inkriminovaný večer zůstala jen u jednoho alkoholického nápoje.

Jenže je tu i druhý účastník údajného incidentu, právě Trumpův kandidát Brett Kavanaugh. Ten minulý čtvrtek v Senátu sám přiznal, že jako student měl pivo hodně, hodně rád.

"Měl jsem rád pivo," řekl několikrát Kavanaugh. "Mám rád pivo. Stále mám rád pivo," dodal ještě. Slovo "pivo" zaznělo v jeho vystoupení 29krát.

Což je v ostrém kontrastu s Trumpem. Ten sice Kavanaugha bezvýhradně hájí, ale jestli něco opravdu nemusí a nemá pro to pochopení ani u lidí ze svého nejbližšího okolí, je to pivo a obecně alkohol.

"Jménem Spojených států vám připíjím na zdraví, připíjím na zdraví Spojených národů. Velmi vám děkuji," povznesl Donald Trump minulý týden na obědě během Valného shromáždění OSN svoji sklenku k přípitku. Mnozí ze zúčastněných měli ve sklenicích víno. Trump dietní kolu. Od mládí je totiž přísný abstinent. A tomu, kdo si alkohol nedokáže odepřít, upřímně nerozumí.

Není piják jako piják

Americkým médiím tento rozdíl mezi Trumpem a jeho kandidátem do Nejvyššího soudu neunikl. Ve velkém se tak věnují otázce, zda Kavanaughova láska k pivu ho v prezidentových očích přece jen nepoškozuje.

Pro demokraty, kteří se snaží Kavanaughovu kandidaturu do Nejvyššího soudu zastavit, se navíc stalo jeho pití slabým místem, na které útočí. Podle nich soudce lhal, když před senátním výborem tvrdil, že sice pil, ale nikdy tak, že by si nepamatoval, co dělal.

"Nemám rád pivo," uvedl Trump v úterý na tiskovce s americkými novináři, když se ho ptali na Kavanaugha. "Nikdy jsem ani neměl pivo. Neříkám, zda je to dobře, nebo špatně, já jsem se prostě z řady důvodů rozhodl, že nechci," dodal prezident.

O den dříve ale prezident na obdobné otázky směrované na Kavanaugha odpovídal o něco adresněji. "Překvapilo mě, jak otevřeně říkal, že má rád pivo. A měl s tím trochu potíž. Mluvil o věcech, které se děly, když byl opilý," uvedl Trump.

Bílý dům následně sdělil, že prezident to rozhodně nemyslel jako kritiku. Nicméně podle jednoho zdroje z Bílého domu prezidentovi skutečně vadilo, že konzumace alkoholu se stala jedním z hlavních témat Kavanaughova vystoupení v Senátu.

"Prezident nemá rád pití, a když Kavanaugh mluvil o tom, jak moc má rád pivo, tak se to Trumpovi nelíbilo," citoval americký list Washington Post tohoto člověka. Sice to není něco, co by Kavanaugha diskvalifikovalo, ale "Trump prostě nemá pijáky rád".

Bratr, který to nezvládl

V řadě radostí života si Trump nic neodpírá, naopak se rád chlubí svým bohatstvím a ani o atraktivní ženy nebyla v jeho okolí nikdy nouze. Alkohol, cigarety a drogy jsou pro něho ale tabu.

"Vždycky když na mě něco hledají, můžu říct: Nikdy jsem neměl ani skleničku alkoholu. Dovedete si představit, jaký by to byl průšvih? Byl bych ten nejhorší na světě," žertoval Trump v úterý před novináři. A doplnil, že abstinence je "jedna z mála" jeho dobrých vlastností.

Za Trumpovým odporem k alkoholu ale stojí vážný příběh. Jeho starší bratr Fred se potýkal se závislostmi a právě alkohol přispěl v roce 1981 k jeho předčasné smrti ve věku 43 let.

Prezident o tom mluvil například minulý rok, když vyhlašoval iniciativu proti zneužívání léků, opiátů a drog v USA. "Měl jsem bratra, Freda. Skvělý chlap, úžasně vypadal, nejlepší charakter - mnohem lepší než já. Ale měl problém s alkoholem. A on mi říkal: Nepij, nepij," uvedl tehdy Trump.

Podle publicisty Tonyho Schwartze, který Trumpovi pomohl napsat jeho bestseller Umění obchodu (The Art of the Deal) z roku 1987, je zde pak ještě jeden důvod, proč se prezident vyhýbá alkoholu.

Abstinent, prodavač vodky

"Nikdy nechce ztratit kontrolu. Cítil by se slabý, zranitelný," popsal Schwartz pro web Politico Trumpův strach z toho, aby se neocitl v situaci, kdy by alkohol ovlivnil jeho vnímání. "Nemít věci pod kontrolou je nejhorší věc, kterou si Trump dokáže představit," dodal.

Lidi ve svém okolí ohledně jejich vztahu k alkoholu Trump podle jednoho ze zaměstnanců Bílého domu "nijak nemoralizuje". Nebrání jim, nepoučuje, nerozmlouvá jim to. Zároveň to ale může ovlivnit, jak lidi hodnotí.

Loni ho prý například popudilo, když se v médiích objevila fotka, kde byl jeho tehdejší ministr zdravotnictví Tom Price zachycen se sklenkou v ruce v jednom z barů u Kapitolu. A Trumpův osobní právník Marc Kasowitz od prezidenta odešel loni krátce poté, co web ProPublica zveřejnil, že má vážné problémy s alkoholem.

Americká média k tomu ovšem doplňují, že sám Trump na alkoholu vydělával. Společnost Trump Organization vlastní vinařství ve Virginii a svého času Trump několik let v USA propagoval "Trump-Vodku".

Video: Parodické vystoupení herce Matta Damona jako Bretta Kavanaugha

Matt Damon jako Brett Kavanaugh. | Video: Youtube.com / Saturday Night Live
 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy