Jaderná válka může začít každou chvíli, vyhrožuje Kimův diplomat. Tillerson dává přednost diplomacii

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 17. 10. 2017 10:40
Severokorejský vysoce postavený diplomat Kim In-ryong vyhrožuje Spojeným státům, že jaderná válka může začít každou chvíli. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson přitom v neděli ujistil, že americká vláda hodlá v řešení konfliktu s KLDR postupovat diplomaticky. Prezident Donald Trump podle něj nechce jít do války. Většina Američanů se ale obává, že se USA do vojenského konfliktu s KLDR řítí. A to navíc v době, kdy Evropská unie kvůli jadernému a raketovému programu odhlasovala zpřísnění sankcí vůči Severní Koreji.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington/Pchjongjang - Napjatá situace na Korejském poloostrově se opět vyostřuje. Vysoce postavený diplomat KLDR v úterý varoval, že "jaderná válka může vypuknout každou chvíli".

Zástupce severokorejského velvyslance při OSN Kim In-ryong zároveň podle britského deníku The Guardian upozornil, že žádná země na světě nečelí tak extrémní a přímé nukleární hrozbě jako KLDR.

"Jsme schopni zasáhnout celé území USA. Pokud se Spojené státy odváží napadnout naše posvátné teritorium, neuniknou trestu v žádné části světa," vyhrožoval diplomat.

Americký ministr zahraničí přitom v neděli rozptyloval obavy, že Spojené státy kvůli raketovým testům a jadernému programu na Severní Koreu zaútočí.

"Naše diplomatické úsilí bude pokračovat, až dokud nevybuchne první bomba," prohlásil Rex Tillerson ve vysílání televize CNN.

Donald Trump se podle něj navzdory ostrým komentářům chce vyhnout přímé konfrontaci s KLDR.

"Prezident zdůraznil, že chce, aby to bylo vyřešeno diplomaticky. Nechce jít do války," vysvětlil Tillerson v době, kdy se velká část americké společnosti bojí ozbrojeného konfliktu na Korejském poloostrově.

Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechala vypracovat televize CBS, se 53 procent z nich obává, že se USA blíží k válečnému konfliktu se Severní Koreou.

Obavy přitom vyvolával často sám Trump. Nejvlivnější muž světa na svém Twitteru KLDR opakovaně vyhrožoval. Před dvěma měsíci například hrozil, že Pchjongjang čeká "ohnivá zloba, jakou svět neviděl".

Jiný průzkum, vypracovaný tentokrát univerzitou Quinnipiac, zase ukázal, že téměř polovina členů Republikánské strany by válku podpořila. Celých 46 procent republikánů by souhlasilo s preventivním útokem na KLDR. Jen 41 procent z nich by se postavilo proti.

Tillerson v neděli ujišťoval, že se prezident nijak nepokouší "podnítit akci".

Cvičná evakuace Američanů z Koreje

Řekl to jen dva dny poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un znovu pohrozil odpálením balistických střel směrem k americkému ostrovu Guam v Pacifiku. A den před společným vojenským cvičením USA a Jižní Koreje, které uprostřed zvýšeného napětí odstartovalo v pondělí.

Kromě námořního cvičení naplánovala americká armáda také trénink evakuace svých občanů z Korejského poloostrova, píše list The New York Times.

"Cvičení je zaměřeno na evakuaci vojáků a jejich rodin v reakci na širokou škálu krizových událostí od evakuace civilistů až po přírodní nebo člověkem způsobenou katastrofu," cituje list prohlášení americké armády.

Deník také informuje, že mnoho Jihokorejců spatřuje ve vojenském cvičení přípravy americké armády na případné vypuknutí konfliktu.

Proti takovému scénáři vystupuje jihokorejský prezident Mun Če-in, který opakovaně varuje před vojenským řešením. Korejci by na něj doplatili nejvíce.

EU zpřísnila sankce vůči KLDR

Také KLDR podle CNN vnímá cvičení jako přípravu na invazi. Severokorejská tisková agentura zveřejnila seznam amerických provokací, kromě zmíněné rétoriky Donalda Trumpa je na něm i nedávné zapojení americké ponorky v regionu a právě vojenské cvičení.

Americká vláda je podle Pchjongjangu plně zodpovědná za eskalaci napětí na Korejském poloostrově.

KLDR ale i přes embargo ze strany OSN a utužující se sankce stejně dál pokračuje ve svém jaderném programu.

Kvůli tomu se v pondělí sešli ministři zahraničí zemí Evropské unie. Společně se dohodli na zpřísnění sankcí vůči nejizolovanější zemi světa.

Nová opatření zahrnují úplný zákaz jakýchkoli investic, úplný zákaz prodeje ropy a ropných produktů do KLDR a omezení finančních převodů.

Také Vladimir Putin v pondělí podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti KLDR, o nichž koncem loňského roku rozhodla Rada bezpečnosti OSN v reakci na severokorejské jaderné a raketové testy. Oznámila to agentura TASS. Sankce zpřísňují dřívější nařízení Rady bezpečnosti z roku 2007.

Rusko se mezitím snaží dostat k jednomu stolu zástupce Severní i Jižní Koreje k vzájemnému vyjednávání. Zatímco jihokorejská delegace je ke kroku připravena, Pchjongjang to stále odmítá.

Diktátor Kim Čong-un reaguje na Donalda Trumpa, který hrozí zničením totalitní Severní Koreje. Mladí se hromadně hlásí do jeho lidové armády. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy