Trump po letech nečekaně otočil. Uznal, že prezident Obama pochází z USA

Zahraničí Zahraničí
16. 9. 2016 10:21
Donald Trump opět překvapil. Tentokrát prohlášením, se Barack Obama narodil ve Spojených státech amerických. V minulosti přitom jako lídr hnutí "birther" opakovaně místo narození zpochybňoval. Teď svaluje vinu na svoji rivalku Hillary Clintonovou.
Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.
Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington – Republikánský uchazeč o křeslo amerického prezidenta Donald Trump ve svém prohlášení uznal, že se Barack Obama narodil ve Spojených státech amerických.

Realitní magnát přitom fakticky byl lídrem hnutí "birther", jež zpochybňovalo Obamovo místo narození.

Před čtyřmi lety přitom tweetnul, že podle "extrémně důvěryhodného zdroje" je Obamův rodný list padělek. Současný prezident podle něj nepřišel na svět v havajském Honolulu, nýbrž v africké Keni, odkud pochází i jeho otec. Zároveň tedy tvrdil, že se stal prezidentem nelegálně, protože nepochází z USA, jak požaduje ústava.

Podle reportéra BBC Anthonyho Zurchera však nynější Trumpovo prohlášení není snahou o omluvu. Naopak v něm svaluje vinu na svou demokratickou rivalku Hillary Clintonovou, která podle něj pochybnosti o Obamově narození rozvířila v roce 2008, když s ním soupeřila o demokratickou nominaci.

Server BBC připomíná, že neexistují žádné důkazy o napojení Clintonové na hnutí "birther". Ona sama se proti nařčení také ohradila na Twitteru, kde uvedla, že "Obamův nástupce nemůže být muž, který byl v čele rasistického hnutí".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy