Trump naznačil novou kandidaturu na prezidenta, prohru s Bidenem stále odmítá uznat

ČTK ČTK
1. 3. 2021 6:17
Exprezident Spojených států Donald Trump v neděli v prvním projevu po opuštění Bílého domu naznačil, že by chtěl v roce 2024 usilovat o druhý prezidentský mandát. Na Konferenci konzervativní politické akce (CPAC) však zároveň vyvrátil spekulace, že by se chystal zakládat novou politickou stranu.
Foto: Reuters

Trump rovněž opakoval svoje nepravdivá tvrzení o volebních podvodech a kritizoval současnou demokratickou hlavu státu Joea Bidena. 

"Naše hnutí pyšných, pracovitých amerických patriotů se teprve rozjíždí, a nakonec vyhrajeme. Vyhrajeme," řekl Trump. Odmítl přitom uznat, že jej v listopadových volbách porazil Biden a naznačil, že by mohl kandidovat znovu. "Právě přišli o Bílý dům," řekl republikánský exprezident poté, co kritizoval kroky současné administrativy v oblasti imigrační politiky. "Ale kdo ví, kdo ví, možná se rozhodnu porazit je potřetí," dodal, čímž se nepřímo nepravdivě označil za vítěze listopadových voleb.

Trump rovněž prohlásil, že je Republikánská strana sjednocená, a že proto neplánuje zakládat třetí stranu. O takové možnosti přitom podle agentury Reuters v posledních měsících diskutoval se svými poradci. "Nezakládáme nové strany. Máme Republikánskou stranu. Bude sjednocená a silnější, než kdykoliv předtím. Nezakládám novou stranu," řekl.

Trumpova podpora mezi řadovými republikány je podle průzkumů stále velmi vysoká. Někteří čelní představitelé strany, jako například vůdce senátní menšiny Mitch McConnell, však Trumpa v poslední době otevřeně kritizovali právě kvůli jeho opakovaným snahám o nepodložené zpochybnění výsledku voleb a jeho roli v násilnostech v sídle Kongresu ze začátku ledna, kvůli nimž přišlo o život pět lidí.

Exprezident má však mezi republikány nadále zásadní vliv, který chce podle poradců uplatňovat například zřízením takzvaného politického akčního výboru (super PAC), jež bude podporovat jemu názorově věrné kandidáty.

Bidenova administrativa dala jasně najevo, že se nehodlá k dnešnímu Trumpovu projevu vyjadřovat. "Rozhodně se nezaměřujeme na to, co řekne prezident Trump na CPAC," řekla minulý týden mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Video: Trumpova rodina se dojala při jeho posledním projevu v roli prezidenta

Rodina Donalda Trumpa pláče při jeho posledním projevu ve funkci prezidenta USA | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy