Trump navštívil města, ve kterých se střílelo, čekaly na něj stovky odpůrců

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2019 8:58
Americký prezident Donald Trump má za sebou návštěvu dvou měst, kde o víkendu střelci zabili celkem 31 lidí. V texaském městě El Paso ve středu navštívil nemocnici a krizové operační centrum, kde při vyjádření pro média kritizoval za údajné "politikaření" demokratické činitele, s nimiž se předtím setkal v Daytonu ve státě Ohio. I v El Pasu demonstrovali prezidentovi odpůrci, návštěva se ale obešla bez jakýchkoli problémů.
Trump dorazil do Daytonu v Ohiu. | Video: Reuters

Stejně jako při návštěvě nemocnice v Daytonu se i v El Pasu Trump a jeho žena Melania vyhýbali médiím a drželi se stranou od veřejnosti, napsala agentura Reuters. Prezident se zde setkal s několika oběťmi sobotního masakru a s nemocničním personálem.

Žádný z osmi pacientů, dosud hospitalizovaných v El Pasu, nesouhlasil se setkáním s prezidentem při jeho návštěvě kliniky, uvedl mluvčí nemocnice Ryan Mielke podle listu The Washington Post. "Je to velmi citlivé období v jejich životě. Někteří řekli, že se nechtějí setkat s prezidentem, někteří nechtějí žádné návštěvníky," vysvětlil.

Naopak dva zranění, kteří již byli propuštěni do domácího ošetřování, se vrátili s příbuznými, aby se s prezidentem sešli. Před Trumpovou návštěvou nicméně někteří z hospitalizovaných akceptovali návštěvu místních politiků a demokratických členů Sněmovny reprezentantů Kongresu Veroniky Escobarové a Jesúse Garcíi, poznamenal The Washington Post.

S novináři promluvil poté, co zavítal do krizového centra, přičemž poděkoval lidem, kteří při sobotní střelbě zasahovali. Záhy však začal kritizovat starostku Daytonu Nan Whaleyovou a senátora za stát Ohio Sherroda Browna, kteří podle něj jeho návštěvu Daytonu nevykreslovali tak, jak proběhla. Označil je za velmi nečestné a vzkázal jim, že "dnes by neměli politikařit".

Whaleyová i Brown přitom prezidentovo setkání s lidmi v Ohiu předtím hodnotili pozitivně, ačkoli zároveň vyjádřili výhrady vůči jeho politickému stylu. "Myslím, že oběti a lidé, kteří na místě činu zasahovali, byli vděční, že prezident Spojených států přijel do Daytonu," citovala Whaleyovou agentura AP. Brown uvedl, že šéf Bílého domu se choval správně a že jeho vystupování bylo "utěšující".

V reakci na Trumpovu kritiku pak demokratická starostka volila ostrá slova. "Je to zbabělec, který rád šikanuje, a to je v pořádku, pokud chce šikanovat mě a senátora Browna. (…) My to zvládneme, ale občané Daytonu si zaslouží činy," řekla v odkaze na zpřísnění pravidel pro nákup zbraní.

Před nemocnicí v El Pasu i u místního improvizovaného památníku obětem střelby se shromáždili jak stoupenci, tak odpůrci americké hlavy státu, uvedla na svém webu televize CNN. Prezidentská kolona při průjezdu městem míjela i transparenty s nápisem "rasisto, jdi domů".

Na odděleném shromáždění mluvil k několika stovkám lidí jeden z demokratických kandidátů na prezidenta a místní rodák Beto O'Rourke, který v posledních dnech Trumpa označil za podněcovatele násilí. Ve středu prohlásil, že Trump pomohl vytvořit nenávist, která učinila sobotní tragédii možnou, a proto "tady pro něj není místo".  Trump mu na Twitteru zase vzkázal, že by měl "být zticha".

Příprava zákona o držení zbraní pokročila

Trump před odletem z Washingtonu novinářům řekl, že Kongres pokročil v přípravě nových zákonů o držení zbraní. Zákon, který držení zbraní omezuje a nově reguluje jejich prodej, schválila loni Sněmovna reprezentantů, ale Senát ovládaný republikány o něm ani nehlasoval. Podle amerických médií je teď větší šance na dosažení dohody, kterou by podporovaly obě parlamentní strany, a tedy i celý Kongres.

Nový návrh, jehož autory jsou republikánský senátor Lindsey Graham a jeho demokratický kolega Richard Blumenthal, počítá se soudním odebráním zbraní osobám, které jsou nebezpečné sobě či ostatním. Obdobný zákon už platí v některých amerických státech, ale na federální úrovni neexistuje. Navrhovatelé předpokládají, že legislativa by se stala celostátní normou a jejím přijetím v jednotlivých státech by byla podmíněna distribuce federálních subvencí a grantů.

Američtí poslanci jsou od minulého týdne na pětitýdenních prázdninách. Trump ve středu řekl, že je povolá zpět, pokud příprava nového zákona o zbraních dostatečně pokročí.

Tisk: Ještě větší rozdělení národa

Trump sice po střelbě hovořil o rasismu a nenávisti, ale sám čelí kritice, že dlouhodobě vyvolává u některých občanů tyto postoje a nálady, které se nyní snaží odsoudit.

Masakr v El Pasu je vyšetřován jako možný zločin z nenávisti. Pachatel je dáván do souvislosti s anonymním manifestem, který se před střelbou objevil na internetu a v němž se hovoří o "hispánské invazi do Texasu" a o plánu rozdělit Ameriku na území podle ras. To podle BBC zní jako ozvěna prezidentových vyjádření, Trump totiž často používá výraz "invaze" k popisu situace na hranicích s Mexikem.

Trumpova návštěva Daytonu a El Pasa podle The New York Times namísto scelení ran vedla k ještě většímu rozdělení národa - a také posloužila jako důkaz Trumpovy neschopnosti dodržovat normy chování hlavy státu.

Drastické záběry dopadení střelce z Daytonu, Ohio | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy