Trump navrhl na velvyslankyni při OSN Craftovou, která s manželem sponzoruje stranu

ČTK ČTK
23. 2. 2019 7:23
Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě. Trump o tom informoval na svém twitterovém účtu.
Kelly Craftová.
Kelly Craftová. | Foto: Reuters

V prosinci americký prezident na post velvyslankyně USA při OSN vybral Heather Nauertovou. Ta však tento měsíc nominaci z rodinných a osobních důvodů odmítla. Nauertová měla na velvyslaneckém postu nahradit Nikki Haleyovou, která v říjnu oznámila, že ke konci loňského roku funkci opustí.

Nominaci Craftové ještě musí potvrdit Senát. "Kelly dělá vynikající práci při reprezentaci naší země," napsal Trump na twitteru. "Nemám pochyb, že pod jejím vedením bude naše země reprezentována na nejvyšší úrovni," dodal.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo označil Craftovou za "mimořádně dobře kvalifikovanou" a za "vynikající zastánkyni americké národní bezpečnosti a ekonomických zájmů v Kanadě". Podle zdrojů agentury AP podporuje nominaci Craftové rovněž šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Craftová se podle zdroje agentury Reuters v pátek v Oválné pracovně Bílého domu setkala s Trumpem, Pompeem a poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem. Zdroj rovněž uvedl, že Craftová si získala pověst tvrdé vyjednávačky během rozhovorů o nové obchodní dohodě s Kanadou a Mexikem.

Manželem Craftové je miliardář Joe Craft působící v uhelném průmyslu. Manželský pár je významným sponzorem republikánské strany a podle listu The Washington Post v roce 2016 poskytl na volební kampaň republikánských kandidátů zhruba 1,5 milionu dolarů (34 milionů Kč).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy