Trump na summitu G7 hájil cla. Z jednání odletěl dřív kvůli schůzce s Kimem

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2018 23:32
Prezident Spojených států na jednání nejvyspělejších zemí světa znovu obhajoval zavedení cel na dovoz oceli a hliníku. Nesetkal se s pochopením. Summit opustil summit předčasně ještě před jednáním o klimatu vkvůli schůzce se severokorejským diktátorem.
Americký prezident Donald Trump. (Ilustrační snímek)
Americký prezident Donald Trump. (Ilustrační snímek) | Foto: Reuters

La Malbaie (Kanada)  - Americký prezident Donald Trump na summitu sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (G7) znovu obhajoval zavedení cel na dovoz oceli a hliníku, která postihla mimo jiné Kanadu a Evropskou unii. Kritizoval také vysoký obchodní přebytek států G7 ve vztahu k USA. Představitelé ostatních zemí americkému prezidentovi oponovali a předložili naopak argumenty pro zrušení cel.

Závěrečné komuniké ze summitu podepsalo navzdory sporům  všech sedm členských zemí, oznámil kanadský premiér Justin Trudeau. Sedm průmyslových mocností se přihlásilo k boji s protekcionismem a dohodly se, že co nejdříve zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější. O rozepřích v závěrečném komuniké ze summitu v La Malbaie není ani zmínka.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nabídl, že přijede do Washingtonu, aby mohly obě strany vypracovat společnou analýzu a vyřešit svůj spor smírně. Tato myšlenka se údajně dočkala od Trumpa příznivé odezvy.

Spojené státy podle Trumpa potřebují spravedlivý přístup na trhy a nejsou ochotny tolerovat jednání zemí, které vůči USA spravedlivé nejsou. "Spojené státy byly po desítky a desítky let jen využívány," uvedl Trump. Zároveň dodal, že současné lídry zemí G7 za nespravedlivé obchodní dohody neviní.

Spojené státy chtějí s Mexikem a Kanadou vyjednat nové podmínky Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), trvají ale na dodatku, podle něhož by byla nová dohoda sjednána vždy na pět let a pak se rozhodlo o jejím případném prodloužení. Trump řekl, že jeden z těchto států návrh vítá, druhý se ale obává, že dodatek o prodlužování dohody každých pět let by mohl ohrozit dlouhodobé investice. Agentura AP uvedla, že se zmíněným dodatkem nesouhlasí Kanada.

Kanadský premiér Justin Trudeau chtěl minulý týden navštívit Washington a doufal, že jednání o nových podmínkách fungování dohody NAFTA pokročí do další fáze. Americký viceprezident Mike Pence mu ale zavolal a požádal ho, aby Kanada souhlasila s dodatkem, který by dohodu zrušil, pokud by se všechny tři členské země nedomluvily na prodlužování dohody každých pět let. Trudeau to odmítl, takže jednání ohledně dohody NAFTA už nepokročila, uvedla AP.

Představitelé zemí G7, kterými jsou USA, Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Německo, Británie a také Evropská unie jako celek, zahájili v kanadském La Malbaie dvoudenní summit v pátek v poledne místního času (večer SELČ). Očekává se, že diskuzím bude po oba dny dominovat Trumpova celní a zahraniční politika.

"Trump prezentoval svá čísla a ostatní vůdci zase jejich. Podle očekávání (Trump) neustoupil. Pravděpodobně to není proto, že by nerozuměl, ale kvůli domácí politice," prohlásil podle agentury Reuters nejmenovaný činitel, který jednání sledoval.

Podle tiskových agentur se na summitu kvůli vzájemnému nesouladu neočekává ani závěrečné prohlášení. Trump ale v pátek vyjádřil přesvědčení, že možnost vydání komuniké stále existuje. "Věřím tomu, že společné prohlášení bude," řekl šéf Bílého domu novinářům po setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

O klimatu už Trump jednat nebude

Americký prezident, který podle médií váhal, zda na summitu vůbec pojede, se však už závěrečné tiskové konference nezúčastní. Jednání vrcholných představitelů opustí předčasně ještě před debatou o klimatických změnách.

"Můj vztah s německou kancléřkou, francouzským prezidentem a kanadským premiérem je skvělý, falešná média to zkreslují," řekl v reakci na dotaz novináře, zda jeho rozhodnutí odjet ze summitu dříve nemůže budit dojem, že se k zemím G7 otáčí zády.

Trump už před summitem řekl, že odjede dřív, aby se mohl připravit na setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, odletěl tak rovnou do Singapuru. Podle listu The Business Times tam prezident bude v neděli místního času. Vrcholná schůzka mezi USA a KLDR je naplánována na úterý 12. června.

"Je to skutečně neprobádané území v tom pravém slova smyslu, ale věřím si… Nikdy to nikdo neudělal. Není to vyzkoušeno, takže k tomu přistupujeme opravdu pozitivně," poznamenal ke schůzce Trump.

K tématu nadcházejícího summitu v Singapuru Trump řekl, že severokorejský vůdce může pozitivně ovlivnit budoucnost KLDR, má ale jen jednu šanci. Chystaný summit v Singapuru přitom Trump označil za "mírovou misi". Zda Kim denuklearizaci Korejského poloostrova myslí vážně, bude jasné během jediné minuty, řekl Trump.

 

Právě se děje

Další zprávy