Trump: Moderátorka na mne útočila kvůli menstruaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2015 19:46
Americký miliardář a jeden z uchazečů o kandidaturu na prezidenta utrousil další nevybíravou poznámku poté, co se jej moderátorka ptala na jeho urážky vůči ženám.
Foto: Reuters

Washington - Americký miliardář Donald Trump, který chce za republikány kandidovat na post šéfa Bílého domu, dospěl k závěru, že při čtvrteční televizní debatě na něj moderátorka útočila proto, že menstruovala. Moderátorka stanice Fox News Megyn Kellyová se Trumpa vyptávala na jeho urážky vůči ženám.

Trump nyní kvůli svému výroku nesmí na jedno z největších shromáždění amerických konzervativních aktivistů, napsal server britského listu The Guardian.

Kellyová Trumpa během debatě uchazečů o republikánskou nominaci popudila, když chtěla vědět, zda bude jako případný prezident Spojených státůpokračovat ve svém přístupu k ženám. Ty v minulosti častoval nadávkami jako "tlustá prasata" nebo "povalečky". "Bylo vidět...., jak jí krev teče - víte odkud," řekl televizi CNN o Kellyové.

Trump měl být dnes hostem na shromáždění konzervativců sdružených kolem blogu RedState. "Chtěl jsem mu dát velký prostor, ale s tou poznámkou o Magyn Kellyové to rozhodně přehnal," řekl šéfredaktor blogu Erick Erickson, který akci v Atlantě uspořádal. Erickson se tak stal první klíčovou osobností z hlavního proudu amerických konzervativců, které se s Trumpem rozcházejí, uvedl The Guardian.

Trump tak přijde o příležitost mluvit s řadou konzervativních aktivistů i novinářů, kteří na srazu budou. Erickson řekl, že se po Trumpově výroku na CNN obrátil na lidi z jeho kampaně a ptal se, co tím měl na mysli. Nepopřeli prý, že narážel na menstruaci.

Na Trumpovu poznámku na adresu Kellyové také okamžitě reagovala jediná uchazečka o republikánskou nominaci Carly Fiorinaová. "Pane Trumpe, to je neomluvitelné," vzkázala mu na Twitteru.

Trump se dnes na Twitteru pokusil své kontroverzní vyjádření vysvětlit a uvedl, že oním "víte odkud" myslel moderátorčin nos. Zároveň se podle listu The Washington Times pustil do těch, kdo se na jeho sporná slova zaměřili, a obvinil je z přílišné politické korektnosti.

"U nás je tolik 'politicky korektních' bláznů. Musíme se všichni zase pustit do práce a přestat mrhat časem a energií na nesmysly!", napsal na Twitteru, kde jeho sdělení odebírá skoro 3,6 milionu lidí.

Nejde o první kontroverzní výrok, jehož se Trump dopustil, ačkoliv se dosud těšil největší podpoře mezi případnými republikánskými kandidáty na post prezidenta.

O mexických imigrantech přicházejících do USA Trump řekl, že to jsou násilníci. O republikánském politikovi Johnu McCainovi, který strávil léta ve válečném zajetí a byl mučen, prohlásil, že pro něj není válečným hrdinou. A v pátek sdílel zprávu na Twitteru, v níž se o Kellyové psalo, že je "nána".

 

Právě se děje

před 31 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy