Zákulisí Trumpových telefonátů: Merkelové řekl, že je hloupá, Mayovou přímo ponižoval

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
30. 6. 2020 16:27
Americký prezident Donald Trump se během stovek telefonátů se zahraničními lídry ukázal být tak neschopným, že představuje nebezpečí pro americkou národní bezpečnost. Tvrdí to někteří vysoce postavení představitelé USA, včetně bývalých Trumpových ministrů obrany a zahraničí a dvou bezpečnostních poradců.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Na Trumpovo velikášské a agresivní chování upozorňují i další zdroje z Bílého domu a tajných služeb, se kterými hovořil novinář Carl Bernstein. Ten v 70. letech spolu se svým kolegou Bobem Woodwardem odhalil aféru Watergate, která vedla k rezignaci tehdejšího prezidenta Richarda Nixona.

Investigativní článek Bernsteina, který zveřejnila stanice CNN, s odvoláním na své zdroje informuje, že Trump bývá na telefonáty opakovaně nepřipraven. Navíc se neorientuje v historii, ignoruje experty a je snadno obehratelný schopnějším protivníkem, například ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zatímco Putinovi po telefonu pochlebuje, se spojenci - a zejména ženami - Trump mluví urážlivě. Šikanuje je a nezvládá výbuchy hněvu. K tomu často pěje chválu sám na sebe a pomlouvá své předchůdce v Bílém domě, zejména Baracka Obamu.

Dva zdroje dokonce uvedly, že Trumpovi někdejší bezpečnostní poradci H. R. McMaster a John Bolton, exministr obrany James Mattis, exministr zahraničí Rex Tillerson a bývalý náčelník štábu Bílého domu John Kelly dospěli k názoru, že prezident v jednání se zahraničními představiteli často "trpí bludy". Jeho chování se údajně nezlepšuje ani postupem času.

Prezident se podle zdrojů CNN se sluchátkem u ucha rád uchyluje k víře ve vlastní osobní kouzlo, k nátlaku nebo šikaně, aby dosáhl vlastního cíle. Ten je navíc mnohdy osobnějšího rázu, než aby odpovídal národnímu zájmu v dané otázce.

S Putinovým souhlasem

Obavy přitom u poradců podle zdrojů CNN v uplynulých letech vzbuzovaly zejména už zmíněné telefonáty s Putinem, ale i tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Trump právě s Erdoganem ve sledovaném období mluvil coby s konkrétní hlavou státu nejčastěji, i dvakrát týdně. Na Trumpův příkaz měl Bílý dům Erdogana přepojovat na prezidenta přímo.

V hovorech s Putinem americký prezident podle svědků mluvil převážně o sobě a svých úspěších v roli prezidenta a také o tom, jak je chytřejší a silnější než jeho předchůdci v Bílém domě. Kromě Baracka Obamy zmiňoval v tomto kontextu také George W. Bushe.

Podobně měl sám sobě Trump pochlebovat také v hovorech s korunním princem saúdskoarabského režimu Mohamedem bin Salmánem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, kterým podle svědků vyprávěl mimo jiné i o své genialitě a bohatství.

V telefonátech s Putinem podle CNN nezapomněl americký prezident zavzpomínat na dobu, kdy sám vedl soutěž Miss v Moskvě.

Bezpečnostní poradce ale nejvíce znepokojuje, že ruský prezident zvládá Trumpa v rozhovoru s přehledem obehrát a Trump se dožaduje jakéhosi souhlasu a obdivu vládce Kremlu, zatímco v rozhovorech opomíjí přípravu, odbornou expertizu i důležitá témata jako lidská práva nebo kontrolu zbraní.

"Hloupá" Merkelová a "slabá" Mayová

Své specifikum mají i hovory Trumpa s představiteli spojeneckých států, ve kterých se nebojí uchylovat ani k šikaně a ponižování, zejména když se jedná o ženy. Zdroje hovořily až o "téměř sadismu" v Trumpově pojetí.

Například německé kancléřce Angele Merkelové měl americký prezident říct, že je "hloupá". "Některé věci, které řekl Angele Merkelové, jsou prostě neuvěřitelné. Nazval ji hloupou a obvinil ji, že ji mají Rusové v kapse," cituje CNN jeden ze svých zdrojů. "Nejdrsnější je v telefonátech s těmi, na které hledí jako na slabé, a nejslabší s těmi, na které by měl být tvrdý," dodává.

Merkelová údajně zůstala vůči Trumpovým útokům klidná a chladná, reagovala na ně opakováním faktů.

Podobně pak probíhaly i Trumpovy hovory s bývalou britskou premiérkou Terezou Mayovou. Ty zdroje popsaly jako "ponižování a šikanu". Americký prezident měl Mayové říct, že je "hlupačka" a slaboch v otázkách brexitu, imigrantů a NATO.

Vyjednavač světové třídy, ohrazuje se Bílý dům

Mluvčí Bílého domu zjištění CNN odmítla. "Prezident Trump je vyjednavač světové třídy, který důsledně prosazuje americké zájmy na světové scéně. Od vyjednávání první fáze dohody o Číně a USMCA až po více přispívající spojence NATO a porážku Islámského státu, prezident Trump prokázal svou schopnost prosazovat americké strategické zájmy," uvedla Sarah Matthewová.

Podle CNN obrázek, který vykreslily její zdroje, nicméně odpovídá tomu, co popsal ve své nové knize Trumpův exporadce John Bolton, který se s prezidentem rozešel ve zlém.

CNN své zdroje nejmenovala, nicméně uvedla, že hovorům bylo svědkem buď přímo nebo v podobě pozdějšího přepisu více než tucet lidí. V některých případech se podle nich prezident choval i zodpovědně. McMaster, Kelly ani Tillerson na žádost CNN o komentář nereagovali, Mattis to přímo odmítl.

Dva zdroje přirovnaly obsah stovek telefonátů k Trumpovým nedávným tiskovým konferencím ke koronaviru. Volná forma, odhady, fantaskní, neopírající se o fakta, shodující se s dezinformacemi na sociálních sítích a s názory komentátorů televizní stanice Fox News.

Video: Trumpův bojovník proti koronaviru se v přímém přenosu styděl. Prezident vytasil konspirační teorii

Přední americký imunolog Anthony Fauci, který má za úkol bojovat s koronavirem, reaguje na Trumpem použitý konspirační pojem "Deep State Department". | Video: twitter/ Don Moynihan
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy