Trump měl jméno oznamovatele chránit, místo toho jej vyzradil, nechápe právník

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2019 14:48
Americký prezident Donald Trump na konci tohoto týdne sdílel na svém Twitteru dva příspěvky obsahující údajné jméno oznamovatele, jehož stížnost rozpoutala proces ústavní žaloby na hlavu státu. Podle zpravodajského webu BBC za to šéf Bílého domu sklízí kritiku, protože ochrana takovýchto stěžovatelů je ve Spojených státech garantována zákonem.
Trumpovo "řádění" na Twitteru je již pověstné.
Trumpovo "řádění" na Twitteru je již pověstné. | Foto: Reuters

Agentura AP navíc uvedla, že jeden ze sdílených příspěvků pochází z profilu, který se jeví jako automatizovaný "bot".

Anonymní "whistleblower" byl z počátku ústředním článkem snahy demokratických kongresmanů sesadit Trumpa, neboť tato osoba jako první nahlásila klíčový červencový telefonát, v němž americký prezident apeloval na ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského s vyšetřováním týkajícím se Trumpova politického rivala Joea Bidena. Obavy whistleblowera podpořil zveřejněný zápis o telefonátu a následně i výpovědi amerických diplomatů v Kongresu. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů na základě těchto zjištění obžalovala Trumpa mimo jiné ze zneužití funkce.

Totožnost oznamovatele zároveň po celou dobu zůstává nepotvrzena, což se nelíbí republikánským politikům včetně prezidenta i řadě Trumpových stoupenců. V USA ovšem platí zákony na ochranu takovýchto stěžovatelů před nekorektním postupem ze strany úřadů, což zahrnuje i utajení jejich identity.

Údajné jméno whistleblowera nicméně již delší dobu koluje v konzervativních kruzích na internetu a nyní se do jeho šíření poprvé aktivně zapojil i Trump. Nejdříve ve čtvrtek večer sdílel tweet svého volebního štábu, jehož součástí byl odkaz na článek z webu Washington Examiner, který měl ono jméno v titulku. O den později Trump propagoval příspěvek z profilu @surfermom77, který oznamovatele jmenuje a obviňuje jej z křivé přísahy.

Druhý tweet v sobotu z prezidentova účtu zmizel, není ovšem jasné, zda byl smazán, nebo pouze nebyl viditelný části uživatelů kvůli technickému problému Twitteru. AP uvedla, že profil @surfermom77 má některé typické znaky automatizovaného účtu, jako je používání volně dostupných obrázků pro profilovou fotografii či abnormálně vysoká aktivita.

Trumpovo počínání kritizoval například právník Stephen Kohn, který se specializuje na ochranu whistleblowerů. "Paradoxní je, že prezidentovou povinností je toho člověka chránit. Je neuvěřitelné, že jednak tu povinnost neplní, ale ještě ji poruší," uvedl. Michael German, který v minulosti jakožto agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) vznesl obvinění vůči svému zaměstnavateli, označil jakékoli ohrožení whistleblowera ze strany hlavy státu za "naprosto nevhodné".

Twitter na rozdíl od Facebooku nezakázal šíření údajného jména oznamovatele, neboť tuto informaci nepovažuje za "soukromou". Sociální síť uvedla, že tweet, který prezident USA sdílel v pátek, neporušuje její pravidla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Na Letišti Václava Havla se museli cestující evakuovat. Technická závada, zdůvodnilo poplach letiště

Na Letišti Václava Havla ohlásili v pondělí v půl dvanácté dopoledne evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí musely před budovu. "Byli jsme už odbavení a čekali v kavárně na let. Najednou hlásili, že máme opustit budovu," popsala pro Aktuálně.cz situaci cestující Gabriela Dvořáková. O pár minut později už však letiště uklidňovalo cestující, že nešlo o nic vážného. 

"Nejedná se o žádnou vážnou věc. Čidlo omylem spustilo evakuaci, proto došlo k částečné evakuaci Terminálu 2. Situace se už stabilizovala, lidé se vrací do terminálu. Čili byl to omyl," řekl před polednem Aktuálně.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Aktualizováno před 16 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, deset lidí se zranilo

Při ranní srážce dvou tramvají v Brně v Křížové ulici se zranilo více než deset lidí. Dva zraněné záchranná služba ošetřila na místě, tři odvezla do nemocnice a další cestující vyhledali lékařskou pomoc sami. Fakultní nemocnice u sv. Anny v této souvislosti ošetřila deset pacientů. Ulice byla dopoledne uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy.

Nehoda se stala v 8:25, kdy jedna z tramvají zezadu narazila do druhé. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik obnovil provoz linek krátce před 10:00. Podnik bude teprve zjišťovat, co přesně se stalo. Seitl uvedl, že z vozů vyjmuli záznamová média, karty i kamery, i to by mohlo pomoci zjistit příčiny nehody. Mluvčí policie řekl, že klíčové budou i výpovědi obou řidičů.

Další zprávy