Trump se setkal s královnou Alžbětou II. Odpoledne děkoval Mayové, že podpořila výdaje na obranu

ČTK Zahraničí ČTK , Zahraničí
Aktualizováno 13. 7. 2018 21:45
"Naše pouto je jedinečné," řekl o Británii Trump. V Londýně mezitím proti jeho návštěvě protestují tisíce lidí.
Donald Trump a královna Alžběta II. ve Velké Británii. | Video: Reuters

Londýn - Americký prezident Donald Trump se na hradě Windsor setkal s britskou královnou Alžbětou II.

Při příjezdu ho vítaly vojenské kapely. A to i přesto, že jeho "výlet" do Spojeného království nakonec nebyl "úplnou" státní návštěvou, která mu byla původně přislíbena, napsala agentura Reuters.

V Londýně mezitím během dne protestovali lidé, kterým vadí Trumpův pobyt v Británii. Nad parlamentem se vznášel i balon s podobiznou Trumpa jako obřího mimina. Podle organizátorů se v Londýně sešlo až 250 tisíc lidí a pochod městem vrcholí na Trafalgarském náměstí.

Americký prezident už má za sebou setkání s britskou premiérkou Thereseou Mayovou. Na odpolední tiskové konferenci jí poděkoval, že na summitu NATO v Bruselu podpořila jeho požadavek, aby všichni členové aliance spravedlivě sdíleli náklady na obranu.

Trump v Bruselu kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Všichni členové aliance zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se před čtyřmi lety dohodli. To se týká i České republiky, která prozatím investuje do armády zhruba jedno procento HDP.

"Brexit je věcí Británie"

Šéf Bílého domu na odpolední tiskové konferenci také prohlásil, že brexit je věcí Británie. "Cokoli uděláte, bude v pořádku," řekl. Zároveň Londýnu slíbil, že bude moci s USA po odchodu z Evropské unie obchodovat.

Ve čtvrtečním rozhovoru s bulvárním listem The Sun přitom plán Mayové na budoucí vztahy s EU kritizoval. Mimo jiné v něm také prohlásil, že končící britský ministr zahraničí Boris Johnson by byl skvělým premiérem. Na tiskové konferenci to podle agentury Reuters zopakoval. Dnes ale Trump prohlásil, že premiérku opakovaně chválil, a naznačil, že ze strany listu šlo o falešnou zprávu. 

Trump Baby. Velké nafukovací mimino s podobiznou Donalda Trumpa, které vyrobili jeho britští odpůrci.
Trump Baby. Velké nafukovací mimino s podobiznou Donalda Trumpa, které vyrobili jeho britští odpůrci. | Foto: ČTK

Mayová pak v souvislosti s brexitem uvedla, že Británie po vystoupení z EU bude moci uzavírat obchodní smlouvy se všemi zeměmi. S Trumpem se podle ní dohodli na jednání o "ambiciózní" dohodě o volném obchodu.

Americkému prezidentovi poděkovala za podporu, které se Británii od Washingtonu dostalo v souvislosti s kauzou otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Juliji v Anglii, ze které Londýn obviňuje Moskvu, jež to popírá. 

Představitelé USA a Británie hovořili také o Rusku. Trump řekl, že chce mít s Moskvou dobré vztahy a stejně dobře chce vycházet s Čínou. Ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 označil za chybu svého předchůdce Baracka Obamy. Na pondělní schůzce s Vladimirem Putinem v Helsinkách hodlá mluvit o Ukrajině, o Sýrii i o nešíření jaderných zbraní a také o údajném ruském zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Novinářům řekl, že věří, že dokáže s Putinem rozvinout přátelské vztahy.

Po jednání v Chequers hlava USA odjela na setkání s královnou Alžbětou II. na hradě Windsoru. Panovnice jej spolu s jeho manželkou Melanií přijala s vojenskými poctami. Na hradě pak prezident s královnou hovořil nad šálkem čaje asi tři čtvrtě hodiny. Večer odletěl do Skotska, kde stráví soukromý víkend.

Pusťte si přímý přenos: Tisíce lidí protestují proti Trumpovi v centru Londýna

Přímý přenos: Tisíce lidí protestují proti Trumpovi v centru Londýna | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy