Trump má o jednoho volitele méně. Ten texaský pro něj navzdory výsledkům hlasovat nebude

ČTK ČTK
6. 12. 2016 20:11
Záchranář Chris Suprun byl vybrán jako jeden z texaských volitelů v listopadových volbách. Přestože v tomto státě Donald Trump porazil svou soupeřku Hillary Clintonovou, rozhodl se tento volitel Trumpa nepodpořit. Nebude však hlasovat ani pro demokratickou kandidátku. Výsledek voleb to ale nikterak neovlivní. Trump si formálně zajistil 306 volitelů, přičemž ke zvolení jich potřebuje nejméně 270.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump
Nově zvolený americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Austin (USA) – Jeden z 38 republikánských volitelů za americký stát Texas se rozhodl, že tento měsíc při potvrzování nového prezidenta nepodpoří zvoleného republikánského reprezentanta Donalda Trumpa. Dotyčný volitel podle agentury AP řekl, že má volit prezidenta, nikoli krále. Jde zřejmě o první otevřenou vzpouru mezi 538 voliteli vzešlými z letošních prezidentských voleb. Trump má formálně zajištěno 306 z nich, demokratická kandidátka Hillary Clintonová 232. Celkem jich je k zvolení hlavou státu potřeba nejméně 270.

Prezidentské volby jsou v USA de facto dvoustupňové: Američané nevolí přímo, ale vybírají takzvané volitele, jejichž počty se v jednotlivých amerických státech liší. Volitelé pak budou v metropolích států 19. prosince stvrzovat federálního prezidenta na základě výsledků listopadového hlasování voličů.

Chris Suprun, který se živí jako záchranář v sanitce, byl vybrán jako volitel za republikány v listopadových volbách, v nichž Trump porazil Clintonovou ve většině amerických států, včetně Texasu. Suprun se písemně zavázal hlasovat pro republikánského kandidáta, což ale podle texaských zákonů není právně vymahatelné.

"Bylo mi řečeno, že pokud zvolíme Donalda Trumpa, přemění se jeho osobnost v prezidentskou. Ale není tomu tak," řekl Suprun. Podle něho se Trump příliš nezměnil a ztratil věrohodnost neustálými útoky na principy demokratického hlasování v zemi. Trump například tvrdí, že nebýt mnoha případů nezákonného hlasování, měl by na své straně nejen většinu volitelů, ale i v absolutních číslech většinu voličů. Těch ovšem podle oficiálních výsledků Clintonová shromáždila o dva miliony více.

Suprun není ve svém odporu sám. Jiný volitel se raději vzdal pověření a celý sbor nyní musí kooptovat nějakého náhradníka. Suprun ale odmítá hlasovat i pro Clintonovou a raději by byl pro republikána Johna Kasicha, kterého Trump porazil ve stranických primárkách. Nyní prý zjišťuje, zda by se svým návrhem mohl uspět u dalších volitelů.

Názorový obrat u volitele je v USA velmi vzácný, v dějinách země už ale byl zaznamenán ve 157 případech. Z toho 71 volitelů tak učinilo kvůli předčasnému úmrtí kandidáta a 82 z osobní iniciativy. Naposledy to udělal republikánský volitel v roce 1972, kdy raději hlasoval pro libertariánského kandidáta. Výsledek voleb ale neovlivnil a neočekává se to ani letos.

V 21 státech USA se volitelé nemusejí řídit svým příslibem, ve zbývajících 29 je za změnu názoru čeká nízký trest, převážně pokuta a zaplacení soudních výloh.

 

Právě se děje

Další zprávy