Nechte si svoje rady stran Evropské unie, nepotřebujeme je, vzkázal Hollande Trumpovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2017 22:00
Francouzský prezident François Hollande ostře zareagoval na Trumpovy kritické výroky o Evropské unii a NATO. Prohlásil, že unie nemá žádnou potřebu dostávat rady zvenčí. Podle nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa udělala německá kancléřka Angela Merkelová "katastrofální chybu," když se rozhodla zemi otevřít uprchlíkům. Trump to prohlásil v rozhovoru pro britský list The Times. Budoucí americký prezident také kritizoval Severoatlantickou alianci. NATO je podle něj zastaralé, protože nedokáže zabránit teroru. Ruská intervence v Sýrii byla podle Trumpa "velmi špatná věc", která vedla ke strašlivé humanitární situaci.
Foto: Reuters

Londýn – Německá kancléřka Angela Merkelová svou politikou otevřenosti vůči nelegálním migrantům udělala katastrofální chybu. V rozhovoru pro britský list The Times to prohlásil nastupující americký prezident Donald Trump. Severoatlantická aliance (NATO) je podle něj zastaralá, protože nedokázala zabránit teroru. Přesto Trump považuje pakt za důležitý.

"Myslím, že udělala jednu velmi katastrofální chybu, a to tím, že přijala všechny ty ilegální migranty," řekl na adresu Merkelové nový prezident, který svůj odmítavý postoj vůči přistěhovalcům dal opakovaně najevo už během loňské volební kampaně. Za jeden ze svých úkolů označuje budování zdi na hranici s Mexikem, jejíž výstavbu by měla financovat mexická vláda.

Trump se rovněž vyjádřil k perspektivě případné smlouvy s Ruskem o omezení jaderných zbraní. Prohlásil podle The Times, že jaderné arzenály by měly být "velmi podstatně" omezeny. Na dohodu o jejich snížení, kterou by uzavřel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, přistoupí výměnou za zrušení amerických sankcí.

Ruská intervence v Sýrii byla podle Trumpa "velmi špatná věc", která vedla ke strašlivé humanitární situaci. Británie by měla vetovat jakoukoli novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která bude kritická vůči Izraeli, uvedl.

Dojednáním smlouvy o míru na Blízkém východě chce Trump pověřit svého zetě Jareda Kushnera, řekl britskému listu.

Prezident, který po svém zvolení přijal jako prvního zahraničního politika zaníceného stoupence Brexitu Nigela Farage, komentoval rozhodnutí Britů Evropskou unii opustit. "Lidé a státy chtějí svou vlastní identitu a Spojené království chce rovněž svou identitu," řekl britskému listu. "Nakonec se ukáže, že Brexit je velká věc," dodal americký prezident.

Po Británii podle Trumpa opustí EU další země. Britskou premiérku Theresu Mayovou chce prezident pozvat do USA bezprostředně po nástupu do funkce.

Hollande: EU nepotřebuje jeho rady

Na Trumpovy kritické výroky o Evropské unii  a NATO v pondělí ostře zareagoval francouzský prezident François Hollande. Prohlásil, že unie nemá žádnou potřebu dostávat rady zvenčí, uvedla agentura AFP.

"Evropa je vždy připravena pokračovat v transatlantické spolupráci. Ta se ale stanoví v souladu s jejími zájmy a hodnotami. Evropa nepotřebuje rady zvenčí, aby se jí říkalo, co má dělat," řekl Hollande u příležitosti udělení řádu Čestné legie americké velvyslankyni v Paříži Jane Hartleyové.

Hollande také zdůraznil, že Severoatlantická aliance bude zastaralá jen tehdy, když budou zastaralé i hrozby, kterým dosud čelí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy