"Mám užitečné informace." Trump junior se sešel s ruskou lobbistkou, slíbila "kompro" na Clintonovou

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 10. 7. 2017 20:50
Nejstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa se uprostřed loňské volební kampaně v New Yorku sešel s ruskou právničkou, známou lobbistkou za zájmy Moskvy. Setkání se zúčastnil i Trumpův zeť a současný poradce v Bílém domě Jared Kushner a tehdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort. Donald junior pro deník New York Times přitom de facto přiznal, že na schůzku šel pro "užitečné" informace, které by mohly zdiskreditovat Trumpovu soupeřku v prezidentských volbách Hillary Clintonovou. Celá ruská aféra, v rámci níž už nejde jen o ruské vměšování do kampaně, ale i o to, co věděl Trumpův tým, tak dostala další dramatickou zápletku.
Syn Donalda Trumpa Donald jr. pronáší projev na republikánském sjezdu v Clevelandu
Syn Donalda Trumpa Donald jr. pronáší projev na republikánském sjezdu v Clevelandu | Foto: Reuters

Washington - V prvních vzkazech, které umístil na Twitter po svém návratu z víkendového summitu skupiny G20 v Hamburku, americký prezident Donald Trump napsal, že během schůzky s Vladimirem Putinem na ruského prezidenta "dvakrát tvrdě zatlačil ohledně ruského vměšování" do amerických voleb.

Zároveň naznačil, že tím celou věc pokládá za uzavřenou. "Teď už je čas pohnout se vpřed a konstruktivně s Ruskem spolupracovat!"

Jenže v ruské aféře se mezitím objevila informace, která se týká přímo klíčových otázek, na něž se kromě několika výborů v Kongresu snaží najít odpověď i zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

Věděl loni Trumpův předvolební tým, že Rusko zasahuje do předvolební kampaně s cílem poškodit Hillary Clintonovou? A proběhla mezi Rusy a Trumpovými lidmi nějaká výměna či sdílení informací?

Podle New York Times se Trumpův nejstarší syn Donald junior loni v červnu v New Yorku setkal s ruskou právničkou a lobbistkou zastupující zájmy Moskvy. List to napsal v sobotu, ještě předtím, než se Trump vůbec stihl vrátit z Německa do USA.

Užitečné informace na Hillary

Schůzka, které se dále účastnili Trumpův zeť a jeho současný poradce v Bílém domě Jared Kushner a také tehdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort, se konala dva týdny poté, co Trump získal republikánskou nominaci na prezidenta. Právě mířil do finálního souboje s demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Trumpův syn pro New York Times nejdříve vysvětlil, že tématem schůzky měl být zákaz adopcí ruských dětí do USA, který vyhlásil Vladimir Putin v roce 2012 a o jehož zrušení usilovala už administrativa Baracka Obamy.

Když jej ale deník následně konfrontoval s informacemi od svých zdrojů, Donald junior připustil, že motiv, kvůli kterému se schůzka konala, byl jiný.

Ruská právnička prý předem avizovala, že má informace o propojení kampaně Hillary Clintonové a vedení Demokratické strany s privátními ruskými donátory.

Na samotné schůzce se však prý ukázalo, že žádné takové informace nemá a ve skutečnosti chtěla mluvit o jiné agendě. Podle Donalda juniora bylo jasné, že "její tvrzení o potenciálně užitečných informacích byla jen záminkou pro schůzku".

Nové informace o schůzce v pondělí přinesl mediální manažer Rob Goldstone, který prý schůzku zařizoval na žádost syna ruského podnikatele Emina Agalarova. Trump mladší si prý na jeho právničku Natalii Veselnickou udělal čas, neboť nabízela zmíněné informace.

Bílý dům nová zjištění New York Times označil za marginálii, kterou není třeba se zabývat. "Je to velké prázdné nic," uvedl šéf kanceláře Bílého domu Reince Priebus pro televizi FOX News. Právník prezidenta Trumpa pak médiím potvrdil, že "prezident o schůzce nevěděl a neúčastnil se jí".

Všichni před vyšetřovatele

Informace ovšem znovu rozbouřila americkou mediální a politickou scénu. V pondělí ji měly na titulních stranách například i deníky Wall Street Journal a Washington Post.

A konkrétně podle posledně zmíněného listu je k tomu dobrý důvod. Trumpův syn podle nich sám přiznal, že šel na schůzku proto, "aby od ruské právničky získal informace, které mohly poškodit Clintonovou".

Podle deníku jde o "dechberoucí přiznání", které by mělo zajímat vyšetřovatele ruské aféry. A za Demokratickou stranu už přišlo potvrzení, že tomu tak skutečně bude.

Kongresman Adam Schiff, nejvýše postavený demokrat ve sněmovním výboru pro tajné služby, uvedl, že bude chtít "vyslechnout každého, kdo se schůzky účastnil".

Republikáni za prezidentem stále obecně stojí. Vidí, že Trump má dosud neochvějnou podporu své voličské základny, která se do značné míry překrývá i s jejich voliči.

Ale právě ve vztahu k ruské aféře a k celkové politice Donalda Trumpa vůči Rusku zaznívá na adresu prezidenta už i z jejich tábora nervózní kritika.

Trumpova slabost pro Putina

Spíše negativně hodnotili mnozí republikáni a někteří konzervativní komentátoři Trumpovo setkání s Vladimirem Putinem v Hamburku.

Podle senátora Johna McCaina schůzka vyzněla tak, že Donald Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do americké kampaně nezasahovalo, a "bez jakéhokoli trestu" nechal celou záležitost být.

Ještě tvrdší kritiku pak sklidil prezident za svůj nedělní vzkaz na Twitteru, v kterém uvedl, že s Putinem v Hamburku mluvili o společném americko-ruském "centru kybernetické bezpečnosti" proti možným příštím útokům na průběh voleb.

"Sice to není ten úplně nejhloupější nápad, který jsem kdy slyšel, ale dost se tomu blíží," komentoval Trumpův vzkaz republikánský senátor Lindsey Graham.

Připojil vyjádření, které vystihuje obecnější pohled řady republikánů na Trumpovu ruskou politiku.

"Trump je doslova jediný člověk, kterého znám, kdo nevěří, že Rusko napadlo naše volby 2016," řekl Graham televizi NBC. A skutečnost, že Trump "není schopen přijmout fakt, že Putin je špatný chlapík", podle senátora "poškozuje jeho prezidentství".

Donald junior v Muellerově hledáčku

Celá ruská aféra nejspíše přijde na pořad dne znovu už tuto středu. Před legislativní výbor sněmovny předstoupí Chris Wray, Trumpův kandidát na místo šéfa FBI.

Předchozího ředitele Jamese Comeyho prezident v květnu na hodinu odvolal. Podle Comeyho proto, že nevyslyšel Trumpovo přání, aby vyšetřování ruské aféry zastavil.

Právě tento incident následně vedl ke jmenování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten je na rozdíl od výborů pro tajné služby v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů, které rovněž kauzu šetří, politicky nezávislý. Navíc má širší pravomoce.

Byl to právě Mueller, který vyšetřování celé ruské kauzy rozšířil i na prezidenta Donalda Trumpa. A prověřuje i loňské podnikatelské aktivity Jareda Kushnera.

Podle amerických médií je nyní takřka jisté, že teď bude chtít mluvit i s prezidentovým synem, Donaldem juniorem.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy