Skvělý vztah? Británie vybízí Theresu Mayovou, aby se Trumpovi postavila jako ve filmu Láska nebeská

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 7. 2018 13:43
Britská premiérka bude v pátek diskutovat s americkým prezidentem o obchodních vztazích USA a Velké Británie.
Donald Trump a Theresa Mayová ve Velké Británii.
Donald Trump a Theresa Mayová ve Velké Británii. | Foto: Reuters

Londýn - Když americký prezident Donald Trump v pátek přiletěl do venkovského sídla britských premiérů Chequers, prohlásil, že během společné večeře s Theresou Mayovou se jejich vztahy posunuly na nejvyšší úroveň. Na konkrétnější dotazy novinářů ale odmítl odpovědět.

Ti se ho ptali hlavně na jeho rozhovor s bulvárním deníkem The Sun, ve kterém Trump premiérku kritizoval za její plán k brexitu. Navíc v něm řekl, že bývalý ministr zahraničí Boris Johnson by byl skvělým premiérem.

"Jsou to velice produktivní dva dny," řekl Trump o návštěvě Spojeného království. "Pravděpodobně nikdy dříve jsme neposunuli naše vztahy na vyšší úroveň než o uplynulé noci," uvedl s odkazem na čtvrteční večeři s Mayovou. "Mluvili jsme spolu hodinu, hodinu a půl. A bylo to opravdu něco," dodal.

Britský list The Telegraph však přirovnává vztahy Trumpa a Mayové ke scéně ze známého filmu Láska nebeská, ve které se setkají americký prezident a britský premiér ztvárněný hercem Hughem Grantem. Podle některých komentátorů by si Mayová měla vzít z postavy Granta příklad. Ten se na tiskové konferenci s filmovým prezidentem postaví za Velkou Británii, když se ohradí proti tvrzení, že mají USA a Británie dobré vztahy.

"Vztah založený na tom, že si prezident vezme přesně to, co chce, není dobrý vztah. Británie je možná malá země, ale také jsme velcí," řekla postava Hugha Granta ve filmu. 

Mayová bude s Trumpem v Chequers, které leží severozápadně od britské metropole, diskutovat o bilaterálních i mezinárodních otázkách. Úřad premiérky sdělil, že jedním z hlavních témat bude i obchodní dohoda mezi Londýnem a Washingtonem. Premiérčin úřad věří, že se v budoucnu podaří uzavřít oboustranně výhodnou dohodu.

V Chequers se také uskuteční tisková konference Mayové a Trumpa, která bude podle britských médií kolem 14:45 SELČ.

Sandhurst byl prvním bodem Trumpova pátečního programu. Po jednání a pracovním obědě v Chequers se prezident v doprovodu manželky Melanie vydá na hrad Windsor, kam je pozvala královna na odpolední čaj.

První dáma USA má vlastní program, který zorganizoval premiérčin manžel Philip May. Prozatím navštívila dům pro vojenské vysloužilce a sešla se s místními školáky.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 41 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy