Skvělý vztah? Británie vybízí Theresu Mayovou, aby se Trumpovi postavila jako ve filmu Láska nebeská

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 7. 2018 13:43
Britská premiérka bude v pátek diskutovat s americkým prezidentem o obchodních vztazích USA a Velké Británie.
Donald Trump a Theresa Mayová ve Velké Británii.
Donald Trump a Theresa Mayová ve Velké Británii. | Foto: Reuters

Londýn - Když americký prezident Donald Trump v pátek přiletěl do venkovského sídla britských premiérů Chequers, prohlásil, že během společné večeře s Theresou Mayovou se jejich vztahy posunuly na nejvyšší úroveň. Na konkrétnější dotazy novinářů ale odmítl odpovědět.

Ti se ho ptali hlavně na jeho rozhovor s bulvárním deníkem The Sun, ve kterém Trump premiérku kritizoval za její plán k brexitu. Navíc v něm řekl, že bývalý ministr zahraničí Boris Johnson by byl skvělým premiérem.

"Jsou to velice produktivní dva dny," řekl Trump o návštěvě Spojeného království. "Pravděpodobně nikdy dříve jsme neposunuli naše vztahy na vyšší úroveň než o uplynulé noci," uvedl s odkazem na čtvrteční večeři s Mayovou. "Mluvili jsme spolu hodinu, hodinu a půl. A bylo to opravdu něco," dodal.

Britský list The Telegraph však přirovnává vztahy Trumpa a Mayové ke scéně ze známého filmu Láska nebeská, ve které se setkají americký prezident a britský premiér ztvárněný hercem Hughem Grantem. Podle některých komentátorů by si Mayová měla vzít z postavy Granta příklad. Ten se na tiskové konferenci s filmovým prezidentem postaví za Velkou Británii, když se ohradí proti tvrzení, že mají USA a Británie dobré vztahy.

"Vztah založený na tom, že si prezident vezme přesně to, co chce, není dobrý vztah. Británie je možná malá země, ale také jsme velcí," řekla postava Hugha Granta ve filmu. 

Mayová bude s Trumpem v Chequers, které leží severozápadně od britské metropole, diskutovat o bilaterálních i mezinárodních otázkách. Úřad premiérky sdělil, že jedním z hlavních témat bude i obchodní dohoda mezi Londýnem a Washingtonem. Premiérčin úřad věří, že se v budoucnu podaří uzavřít oboustranně výhodnou dohodu.

V Chequers se také uskuteční tisková konference Mayové a Trumpa, která bude podle britských médií kolem 14:45 SELČ.

Sandhurst byl prvním bodem Trumpova pátečního programu. Po jednání a pracovním obědě v Chequers se prezident v doprovodu manželky Melanie vydá na hrad Windsor, kam je pozvala královna na odpolední čaj.

První dáma USA má vlastní program, který zorganizoval premiérčin manžel Philip May. Prozatím navštívila dům pro vojenské vysloužilce a sešla se s místními školáky.

 

Právě se děje

Další zprávy