Trump je zachráněn, má ale namále. Impeachment odkryl prasklinu mezi republikány

Daniel Anýž Daniel Anýž
15. 2. 2021 12:37
Američtí republikánští senátoři v sobotu už podruhé zachránili Donalda Trumpa před odvoláním z prezidentského úřadu. Když měl ale šéf republikánů Mitch McConnell krátce po osvobozujícím verdiktu projev, potvrdil argumenty demokratické obžaloby: a sice, že Trump letos v lednu vyprovokoval násilný útok na washingtonský Kapitol.
Mitch McConnell po druhém impeachmentu Donalda Trumpa.
Mitch McConnell po druhém impeachmentu Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

Mitch McConnel nejprve zvedl ruku proti Trumpovu odvolání, ale ve své řeči poté uvedl, že "není pochyb o tom, že prezident Trump je prakticky a morálně zodpovědný za vyprovokování událostí toho dne. To je bez diskuse".

McConnell jinými slovy vyjádřil obvinění demokratů, že Donald Trump "podnítil povstání". "Kroky bývalého prezidenta Trumpa, které předcházely násilné revoltě, byly zahanbujícím zbavením se politické odpovědnosti," uvedl McConnell ke vtrhnutí Trumpových příznivců do Kapitolu.

Samotný útok byl podle McConnella "předvídatelným důsledkem přibývajících nepravdivých prohlášení, konspiračních teorií a bezohledného zveličování, které poražený prezident nepřestával křičet do toho největšího megafonu na planetě Zemi". I to jinými slovy tvrdí demokraté v žalobě.

Na McConnellova slova se ve svém vlastním komentáři k verdiktu dokonce odvolal současný demokratický prezident Joe Biden. "I když závěrečné hlasování nevedlo k odsouzení, podstata obvinění je nezpochybnitelná," uvedl.

McConnellův hlas proti žalobě, následovaný ale vzápětí přiznáním, že demokraté měli důvod k Trumpově impeachmentu, je podle amerických médií ukázkou schizofrenie Republikánské strany. Bývalý prezident USA má stále pevnou podporu republikánské voličské základny. Uvnitř strany je už ale zřetelná prasklina - část politiků dává od Trumpa ruce pryč.

Zajatci Trumpových voličů

Z průzkumu pro televizi CBS vyplynulo, že většina Američanů si myslí, že "Trumpovy činy a slova povzbudily násilí na Kapitolu" a že Trump by za to měl být potrestán. Jenže tento a další průzkumy zároveň ukazují ostré stranické rozdělení. Mezi demokraty souhlasilo s obviněním devět z deseti dotázaných, zatímco mezi republikány to bylo to jen 13 procent.

Republikáni v Kongresu to mají evidentně na zřeteli. Pokud se nechtějí vystavit riziku, že v nejbližších kongresových volbách na podzim 2022 je Trumpovi věrní potrestají a vyberou si jiné zastupitele, musejí stát za bývalým prezidentem.

Názorně to ukazují "pokárání", jež si od svých domovských stranických organizací vysloužili ti republikáni, kteří se postavili proti Trumpovi. Ze Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu, se k demokratickému impeachmentu připojilo i deset republikánských poslanců. Mezi nimi Liz Cheneyová, kongresmanka z Wyomingu.

Vedení Republikánské strany v tomto státě, kde Trump v listopadových prezidentských volbách získal 70 procent hlasů, ji za to odsoudilo a vyzvalo k rezignaci. Poškodila prý důvěru voličů a "nesplnila svoji povinnost zastupovat stranu".

Podobný verdikt čekal senátora Billa Cassidyho z Louisiany, jenž byl v sobotu jedním ze sedmi republikánů v Senátu, kteří se přidali k demokratům a hlasovali pro Trumpovo odvolání. Vedení strany v Louisianě proti němu přijalo odsuzující rezoluci. Republikánský ministr spravedlnosti tohoto státu Jeff Landry pak prohlásil, že "Cassidy padl do pasti nastražené demokraty s cílem, aby se republikáni pustili do republikánů".

A kritiku ve svých státech schytali i další republikánští senátoři, kteří hlasovali proti Trumpovi. Například Richard Burr ze Severní Karolíny a Patrick Tommey z Pensylvánie. Ovšem už jen samotný počet republikánů, kteří se přidali k impeachmentu, je důležitý.

Na řadě mohou být trestní a občanské žaloby

Žádný impeachment proti prezidentovi neměl v historii USA tak silnou podporu i zevnitř jeho vlastní strany. Za Billa Clintona se v únoru 1999 postavili všichni jeho demokraté a proti jeho odvolání z funkce bylo navíc i deset republikánů.

K prvnímu demokratickému pokusu odvolat Donalda Trumpa z úřadu se ještě před rokem ve sněmovně nepřidal jediný republikán a v Senátu pouze Mitt Romney z Utahu. Přestože i tentokrát byly tyto odbojné republikánské hlasy v naprosté menšině - ve sněmovně představují pět procent všech republikánů, v Senátu necelou sedminu -, podle médií to ukazuje, že strana má už s Trumpem problém.

Hlavním veřejně deklarovaným důvodem Mitche McConnella a řady dalších republikánů v Senátu, proč hlasovali proti Trumpovu odvolání, bylo tvrzení, že podle ústavy není možné prezidenta zbavit funkce zpětně, tedy po jeho odchodu z Bílého domu.

Podle řady amerických komentátorů to ale mnozí republikáni použili jen jako alibi, aby se nemuseli jasně vyslovit, jak vidí skutkovou podstatu obžaloby. Nejen McConnell, ale například i senátoři Marco Rubio z Floridy a Thom Tillis ze Severní Karolíny sice hlasovali proti Trumpově odvolání, ale zároveň sami upozorňují, že bývalý prezident může být nyní zažalován v civilním soudním procesu. Ať už trestním, nebo občanském.

"V této zemi máme soudní trestní systém. Máme zde občanská řízení. A bývalí prezidenti nejsou chráněni před tím, aby je jeden či druhý povolal k zodpovědnosti," uvedl McConnell. Podle senátora Tillise nemá "žádný prezident imunitu vůči trestnímu stíhání, a to platí i pro bývalého prezidenta Trumpa".

Pro něj přitom vůbec nemusí jít o teoretickou hrozbu. Vedle toho, že prokurátor v New Yorku vyšetřuje jeho firmu Trump Organization kvůli možným daňovým podvodům, otevřela okresní prokurátorka ve Fulton County v Georgii před několika dny kauzu Trumpova prosincového telefonátu státnímu tajemníkovi státu Bradu Raffenspergerovi.

Trump, který v Georgii s Bidenem těsně prohrál, tehdy naléhal na tajemníka, aby "našel tisícovky hlasů", jež by obrátily výsledek v jeho prospěch. Pokud by nyní z vyšetřování vyplynulo, že to lze považovat za snahu zfalšovat výsledek voleb, Trump by čelil trestní žalobě.

Zápas o Bílý dům 2024 začíná

"Toto byla jen další fáze největšího honu na čarodějnice v historii naší země," komentoval Donald Trump v sobotu osvobozující verdikt v americkém Senátu. Zároveň dal jasně najevo, že chce zůstat klíčovým politickým hráčem republikánů. "Naše historické, vlastenecké a nádherné hnutí teprve začíná. Do příštích měsíců se těšme na úžasnou společnou cestu," uvedl Trump ve svém prohlášení.

V Americe se teď horečně spekuluje, zda Trump skutečně zvažuje, že by chtěl v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta. Záležet může právě na tom, jak se bude vyvíjet podpora v jeho voličské základně.

Už nyní se ale zdá, že z Trumpova stínu vystupují první republikáni, kteří sami uvažují o prezidentské kandidatuře ve volbách v roce 2024. Nikki Haleyová, která byla Trumpovou velvyslankyní při OSN, se o svém bývalém šéfovi pro web Politico vyjádřila nebývale kriticky.

"Musíme si přiznat, že nás stáhl dolů. Vypravil se cestou, kterou se dát neměl, a my jsme mu neměli naslouchat. Nemůžeme dovolit, aby se to stalo znovu," uvedla Haleyová, podle které to Trumpa diskvalifikuje, aby znovu kandidoval na prezidenta.

Lisa Murkowská z Aljašky byla jednou ze sedmi republikánských senátorů a senátorek, kteří v sobotu hlasovali pro Trumpovo odvolání. Ani podle ní už Trump nemá šanci. "Nevidím možnost, jak by Donald Trump mohl být znovu zvolen prezidentem. Prostě to nevidím. Sám si zničil šance na jakoukoli příští roli v politice," uvedla senátorka.

Trumpovi skalní příznivci jsou mu stále neochvějně věrní. Mezi středovými republikány a nezávislými voliči, pro které není rozhodující stranická příslušnost, jsou už ale znát rozpaky a pokles podpory. Čtyřicet pět procent těchto voličů by podle nedávného průzkumu pro republikánskou poradenskou skupinu Echelon Insight stále chtělo, aby Trump znovu kandidoval. Je to ovšem už o dvacet procent méně než na konci loňského prosince, tedy před lednovým útokem Trumpových příznivců na sídlo Kongresu.

Podle komentáře konzervativního deníku Wall Street Journal by byla Trumpova případná kandidatura neúspěšná. List připomíná, že Trumpova popularita jako prezidenta nikdy nepřekročila hranici 50 procent. Podle deníku by se Republikánská strana měla ve svém vlastním zájmu bez Trumpa obejít.

"Naše země už nechává Trumpovo prezidentství za sebou a Republikánská strana zůstane v pustině, pokud to neudělá také," uzavírá list svůj redakční komentář.

Podívejte se na video z hlasování v Senátu:

V americkém Senátu začali předkládat důkazy v procesu s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten je obviněný z vyprovokování násilností v Kongresu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy