reklama
 
 

Trump je v Saúdské Arábii, lídry chce vyzvat k boji proti radikálním islamistům

20. 5. 2017
Prezident Spojených států Donald Trump je na své první oficiální zahraniční cestě. V Saúdské Arábii hodlá Trump přesvědčovat představitele země o potřebě boje proti radikálnímu islámu. Nový americký prezident přiletěl na Arabský poloostrov v době, kdy na domácí scéně čelí tlaku kvůli odvolání šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, aniž by před odletem vybral jeho nástupce, jak sliboval.

Rijád - Americký prezident Donald Trump v sobotu v rámci první zahraniční cesty ve funkci dorazil do Saúdské Arábie, která patří k hlavním americkým spojencům v arabském světě. Místní lídry hodlá přesvědčovat o potřebě boje proti radikálnímu islámu. Ve svém projevu se zdrží ostře protimuslimské rétoriky, kterou používal ve volební kampani, uvedla agentura AP .

Trump chce arabské vůdce vyzvat, aby "vyhnali teroristy ze svých svatyní" a rozlišovali mezi dobrem a zlem. "Nejsme zde, abychom vyučovali - abychom říkali druhým lidem, jak žít, co dělat nebo kým být. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny," uvádí se podle AP v pracovní verzi Trumpova projevu, která neobsahuje žádná ostřejší vyjádření na adresu muslimů, jimiž proti sobě Trump popudil část veřejnosti.

Šéfa Bílého domu, kterého na cestě doprovází žena Melania a dcera Ivanka, po slavnostním uvítání čeká jednání s králem Salmánem a s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Trump se také zúčastní slavnostního podpisu několika dohod o bezpečnostní a ekonomické spolupráci. První den završí večeře, kterou pro první americký pár pořádá královská rodina.

Nový americký prezident přiletěl na Arabský poloostrov v době, kdy na domácí scéně čelí tlaku kvůli odvolání šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, aniž by před odletem vybral jeho nástupce, jak sliboval. Comey jen několik hodin po Trumpově odletu potvrdil, že bude v Kongresu vypovídat o údajné Trumpově snaze zamezit vyšetřování ruské role v amerických prezidentských volbách.

autor: ČTK | 20. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama