Trump je sám sobě nepřítelem. Tweetuje rád a hodně, v ruské kauze si ale může přitížit

Daniel Anýž Daniel Anýž
2. 8. 2018 16:30
Trumpovy vzkazy na sociální síti Twitter by se mohly stát důkazem, že se snaží zmařit vyšetřování ruského zasahování do amerických prezidentských voleb 2016.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: ČTK

Washington - Donald Trump není prvním americkým prezidentem, který si oblíbil Twitter jako nástroj komunikace s okolním světem. Už jeho předchůdce v Bílém domě Barack Obama tuto sociální síť hojně používal.

Trump se ovšem může stát prvním prezidentem, kterého dostanou jeho vlastní tweety do potíží se zákonem.

"Ministr spravedlnosti Jeff Sessions by měl okamžitě zastavit tento zmanipulovaný hon na čarodějnice," napsal Trump ve středu na Twitter o vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

V sérii několika vzkazů Trump dále kritizoval zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, obul se do své soupeřky z volebního klání Hillary Clintonové a zmínil Paula Manaforta, který byl v roce 2016 šéfem jeho kampaně, ale loni v červnu se stal prvním obviněným v rámci Muellerova vyšetřování.

Zapne televizi a jde na Twitter

Celá Trumpova středeční tiráda na Twitteru byla jeho klasickým výbuchem, kdy pravidelně dává průchod svému rozčílení. Spouštěčem často bývá televizní zpravodajství, které Trump po ránu pravidelně sleduje.

Ve středu to mohly být informace o procesu s Paulem Manafortem, který v úterý začal u soudu v Alexandrii ve Virginii a který zpravodajské kabelové televize od první chvíle prakticky nepřetržitě pokrývají.

Jenže, jak už loni na jaře potvrdil tehdejší mluvčí Bílého domu Sean Spicer, Trumpovy vzkazy na Twitteru jsou oficiálním vyjádřením amerického prezidenta. A podle některých právníků Trump svým tweetováním na vlastní nebezpečí poskytuje munici zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi.

Ten totiž pátrá nejen po tom, zda Trumpův tým před volbami 2016 spolupracoval s Rusy. Zjišťuje také, jestli se pak Trump už jako prezident snažil a snaží mařit vyšetřování celé ruské kauzy.

A Trumpova středeční výzva pro ministra spravedlnosti, aby vyšetřování zastavil? Tady může mít vyšetřovatel Mueller černé na bílém, že prezident chce vše smést ze stolu.

Nešlo o rozkaz, ale o radu

V prezidentově okolí si jsou vědomi, že Trump tweetuje na hraně sebepoškozování. Jeho poradce Rudy Giuliani tak ve středu přispěchal s vysvětlením, že ze strany Trumpa rozhodně nešlo o nějaký rozkaz.

"Není to výzva k akci," uvedl Giuliani a upozornil, že Trump ve vzkazu použil podmiňovací způsob, že Sessions "by měl" ukončit vyšetřování.

A podle Trumpova právníka Jaye Sekulowa rozhodně nelze inkriminovaný tweet brát jako důkaz, že "prezident do procesu (vyšetřování) zasahuje nebo by jen chtěl zasahovat".

Trumpovým problémem ale může být, že vyšetřovatel Mueller evidentně nepovažuje jeho tweety jen za rozčílené, a v podstatě tedy nevinné hlášky, kterými prezident upouští páru. Už minulý týden americký deník New York Times informoval, že Mueller se ve svém vyšetřování, zda prezident nebránil v ruské kauze průchodu spravedlnosti, zaměřil právě i na Trumpovy vzkazy na Twitteru.

Trump tam pravidelně útočí na celé vyšetřování, na bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, kterého loni v květnu na hodinu odvolal, či na Muellera, který byl právě v reakci na Comeyho vyhazov jmenován zvláštním vyšetřovatelem.

Otloukánek Sessions

"Žádné maření vyšetřování, žádná spolupráce (jen kromě toho, že se bráním)," napsal Trump letos v dubnu, přičemž problematická je právě formulace v závorce, kde prezident přiznává, že podniká kroky proti vyšetřování.

Do svého vlastního ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse se pak Trump navážel ve veřejných vyhlášeních a na Twitteru od chvíle, kdy Sessions loni v březnu oznámil, že se kvůli střetu zájmů stahuje z dozorování ruské kauzy, a celou věc svěřil náměstkovi Rodu Rosensteinovi.

"Ministr spravedlnosti je VELMI slabý ohledně vyšetřování trestných činů Hillary Clintonové," napsal Trump například loni v červenci.

Podle Trumpova právního týmu by bylo absurdní, kdyby chtěl vyšetřovatel Mueller proti prezidentovi použít jeho vlastní tweety.

"To by byla bizarní novátorská teorie, tedy že může mařit vyšetřování tweetováním. To je hloupost. Kdybyste chtěli mařit vyšetřování, tak to děláte potichu, ne veřejně," uvedl Giuliani pro New York Times.

13 tweetů denně

Podle Samuela Buella, profesora práva z Duke University, je ale běžné, že "vyšetřování se skládá z podpůrných důkazů, které dohromady vytvoří pevnou konstrukci". A proto by podle něj nebylo divné, kdyby vyšetřovatel chtěl zohlednit i Trumpovy tweety.

Trump se připojil na Twitter v květnu 2009. Vůbec prvním vzkazem bylo "selfpromo" na jeho vystoupení v televizní show Davida Lettermana.

První tweet jako prezident USA vyslal Trump loni 20. ledna ráno, technicky vzato pár hodin předtím, než na Kapitolu složil přísahu.

Trumpa v současnosti sleduje přes 53 milionů lidí a podle webu TwitterCounter  prezident v průměru pošle 12 vzkazů denně (měřeno za poslední měsíc). Ve středu tuto normu překročil na 15 vzkazů díky tomu, že dohromady osm tweetů věnoval ruské kauze.

Video: Pracovala pro Obamu. Fotku čůrajícího ministra bychom na Twitter nikdy nedali, říká Laura Millerová

Je zajímavé, že takovou fotku zveřejnil na svých oficiálních profilech, vůbec tomu nerozumím, je to asi nad moje chápání, říká Laura Millerová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy