"Je jako dítě, nemá být v Bílém domě." Proti Trumpovi se šikují republikánští soupeři

Daniel Anýž Daniel Anýž
26. 8. 2019 19:09
Před americkými prezidentským volbami v roce 2020 se zdá být postavení Donalda Trumpa na špici Republikánské strany neotřesitelné. V průzkumech souhlasí s jeho politikou v průměru 85 procent republikánských voličů a Trump láme historické rekordy v nasbíraných financích na kampaň. Přesto se mezi republikány objevili vyzyvatelé, kteří věří, že by mohli Trumpovu obhajobu Bílého domu zkomplikovat, nebo dokonce překazit.
Americký prezident Donald Trump na summitu G7.
Americký prezident Donald Trump na summitu G7. | Foto: Reuters

O víkendu ohlásil kandidaturu na prezidenta bývalý republikánský kongresman Joe Walsh. "Kandiduji, protože (Trump) je nezpůsobilý, musí tady být alternativa, on je jak dítě," uvedl Walsh v rozhovoru pro televizi ABC.

Bývalý republikánský kongresman Joe Walsh.
Bývalý republikánský kongresman Joe Walsh. | Foto: Reuters

Na své webové stránce pak napsal: "Donald Trump nereprezentuje nás, ale reprezentuje to nejhorší z nás. Myslí si, že je nad zákonem, svými tweety nás žene do recese."

Po bývalém guvernérovi státu Massachusetts Williamu Weldovi, který svoji kandidaturu oznámil už v dubnu, se stal Walsh druhým republikánem, který oficiálně potvrdil, že se chce Trumpovi postavit.

Podle komentátorů tyto pokusy nemají momentálně šanci na úspěch. Trumpovi vyzyvatelé nicméně sázejí na to, že případná ekonomická recese nebo nějaká nepředvídatelná událost by mohly prezidenta výrazně oslabit, a pak by přišla jejich chvíle.

"Říkají si: pokud ekonomika příští rok nebude tak pevná, jak se straně povede vyhrát? Tím, že prezident urazí ještě více lidí?" uvedl pro deník Washington Post bývalý republikánský senátor Jeff Flake.

Flake, který v Senátu loni skončil a už znovu nekandidoval, byl jedním z mála otevřených kritiků Trumpovy politiky. Spekuluje se, že také on by mohl oznámit kandidaturu do voleb 2020.

Zradil pravicové ideály

Podobně mají americká média v hledáčku například i bývalého guvernéra Ohia Johna Kasiche, který kandidoval už v roce 2016, ale v souboji s Trumpem nakonec zůstal v poli poražených

Kasich pro deník Washington Post uvedl, že mu "stále více lidí říká, aby do toho šel". Chce se ale rozhodnout až v září a pro tuto chvíli platí, že potvrzenými Trumpovými vyzyvateli jsou William Weld a Joe Walsh.

Zatímco Weld na Trumpa útočí ze středové pozice, sedmapadesátiletý Walsh, který byl v roce 2010 zvolen do Kongresu jako představitel konzervativního hnutí Tea Party, naopak tvrdí, že Trump zradil ideály pravicové politiky.

Trump podle Walshe zadlužuje zemi, když během jeho dosavadního prezidentství výrazně narostl rozpočtový deficit a americký státní dluh. "Pro svoji narcistickou obchodní válku porušuje ústavu. Trumpova cla ve skutečnosti zvyšují Američanům ze střední třídy daně," napsal Walsh minulý týden ve svém komentáři pro list New York Times.

"Máme dost vašich lží"

V minulosti přitom Walsh, který si po odchodu z Kongresu v roce 2013 založil vlastní rozhlasový pořad, Trumpa podporoval. A předchozího demokratického prezidenta Baracka Obamu nejen tvrdě kritizoval za jeho politiku, ale například o něm i tvrdil, že je "muslim a zrádce".

V nedělním rozhovoru pro televizi ABC se za to Walsh omluvil. "Silně jsem nesouhlasil s politikou Baracka Obamy a často jsem dopustil, že tyto politické rozepře byly příliš osobní," prohlásil Walsh.

Ve svém komentáři pro New York Times také napsal: "Nevolil jsem pana Trumpa, protože by se mi líbil. Volil jsem ho, protože nebyl Hillary Clintonová." Walsh prý pak ale "brzo poznal, že ho nemůže podporovat, protože je pro (naši) zemi nebezpečný".

S Trumpem se prý Walsh definitivně rozešel po jeho vystoupení na tiskové konferenci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem loni v létě v Helsinkách, uvedl už dříve pro deník Washington Post. Trump se tehdy navzdory závěrům amerických zpravodajských služeb přiklonil k Putinovu vyjádření, že Rusko v roce 2016 nijak nezasahovalo do prezidentských voleb v USA.

"Dost, pane. Máme dost vaší nedůstojnosti. Máme dost vašich lží, vašeho zastrašování, krutosti, vašich urážek, vašich každodenních dramat, vašeho podněcování zášti, dost nebezpečí, kterému každý den vystavujete tuto zem. Už to více nechceme, a především celá země si nemůže dovolit další takové čtyři roky," napsal Walsh v textu pro deník New York Times.

Ať mají své koníčky

Sám prezident tyto výpady zatím ignoruje. Jeho tým a političtí příznivci je označují za zcela nedůležité, případně si z nich dělají legraci.

"Tohle je svobodná země a lidé mohou mít koníčky," komentoval pokusy Trumpových vyzyvatelů bývalý republikánský kongresman Newt Gingrich pro list Washington Post.

A podle poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayové se v Trumpově okolí "o nikom z nich vůbec nemluví".

"Nikdo z nich nedosáhl ani toho, aby dostal přezdívku," upozornila Conwayová na Trumpův zvyk, kdy svým politickým soupeřům dává hanlivé přezdívky. V souvislosti s volbami v roce 2020 se Trump zatím takto soustředí na demokratické kandidáty - bývalého viceprezidenta Joea Bidena označuje za "ospalého Joea" a senátora Bernieho Sanderse za "blázínka Bernieho".

Trumpova pozice je v současnosti naprosto pevná. V průzkumech ho setrvale podporuje 85 až 90 procent republikánských voličů a jeho volební tým jen během druhého čtvrtletí letošního roku nashromáždil 105 milionů dolarů na kampaň (zhruba 2,4 miliardy korun). Což je více, než měl ve srovnatelné fázi kampaně za své znovuzvolení ve volbách 2012 Barack Obama.

Trumpovi odpůrci ale nechtějí svoji věc zcela vzdát a upozorňují na historické příklady, kdy vyzyvatelé prezidentům, kteří se ucházeli o další čtyři roky v Bílém domě, nakonec jejich obhajobu zmařili.

Za demokraty to byl například Lyndon Johnson, který v roce 1968 obhajoval Bílý dům. Z levicové pozice na něj zaútočil demokratický senátor Eugene McCarthy a Johnson, kterému mnozí demokraté vyčítali válku ve Vietnamu, se kandidatury vzdal.

V republikánském táboře to pak byl George H. W. Bush, který při obhajobě Bílého domu v roce 1992 doplatil na to, že měl nejdříve v souboji o kandidaturu poměrně silného vyzyvatele, republikána Pata Buchanana. Ve volbách mu pak navíc odebral hlasy nezávislý kandidát Ross Perot - a Bush prohrál.

A naopak: všichni tři následující prezidenti, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama, měli při svých úspěšných obhajobách Bílého domu shodně tu výhodu, že zevnitř svých stran neměli žádné vyzyvatele.

Zpomalení ekonomiky jako hlavní soupeř

Jedním z Trumpových známějších republikánských odpůrců je Bill Kristol, bývalý šéfredaktor časopisu Weekly Standard. Kristol založil skupinu Republikáni za vládu práva a snaží se inspirovat republikánské politiky, aby vystoupili proti Trumpovi.

Ve svých vyjádřeních je ovšem i Kristol poměrně opatrný. Uvědomuje si, že Trump v tuto chvíli není zevnitř republikánského pole k poražení. Ovšem také on upozorňuje, že situace by se ještě mohla změnit.

"Snovým scénářem" by podle něho bylo, kdyby Trump například kvůli zpomalení ekonomiky oslabil a do souboje s ním by pak naskočil skutečně silný oponent. Což by podle Kristola podtrhlo "klíčovou" věc.

"Je potřeba přimět voliče, aby se soustředili na otázku, zda jim opravdu nevadí čtyři další roky Trumpa v oválné pracovně," uvedl Kristol pro Washington Post.

Podívejte se, jak Donald Trump zahájil předvolební kampaň:

Uchovejme Ameriku velkou. Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy