Všichni ven! Trumpovo tažení proti imigrantům má podporu jeho voličů, může ale ohrozit ekonomiku USA

Daniel Anýž Daniel Anýž
24. 2. 2017 14:00
Nový americký prezident už v předvolební kampani slíbil radikálně omezit ilegální imigraci do USA. Přistěhovalcům teď hrozí masivními deportacemi a taky stavbou zdi na hranici s Mexikem. Americkou ekonomiku to ale může poškodit. Některá odvětví tamního hospodářství se bez tzv. „ilegálů“ neobejdou. V zemědělství tvoří 17 % všech zaměstnanců, ve stavebnictví 13 %.
Demonstrace za občanství pro 11 milionů ilegálních přistěhovalců v USA.
Demonstrace za občanství pro 11 milionů ilegálních přistěhovalců v USA. | Foto: Reuters

Washington - Pokud si nový americký prezident Donald Trump dřív ze svého bytu v Trump Tower na 5. Avenue v New Yorku objednával pizzu přes ulici, je možné, že mu ji následně doručil ilegální imigrant z Mexika, Guatemaly nebo San Salvadoru.

Pokud pak pizzu zapil vínem z Kalifornie, je pravděpodobné, že jeho hrozny taky sklízeli ilegální imigranti.

A jestliže se americký prezident Donald Trump chlubí novým hotelem, který loni v létě otevřel ve Washingtonu, tak je přímo zdokumentováno, že na stavbě pracovali i přistěhovalci "bez papírů".

Deportace

Nejen těmto dělníkům, ale potenciálně všem nezákonným přistěhovalcům v USA teď ale hrozí deportace. Trumpova administrativa tento týden výrazně přitvrdila pravidla hry.

Za prezidenta Baracka Obamy se deportace omezovaly jen na pachatele vážnějších trestných činů a na lidi, kteří v USA žili krátce - pár měsíců, nejvýše rok. Teď se hrozba vyhoštění podle Bílého domu vztahuje na kohokoliv, "kdo porušil imigrační zákony".

Tvrdý postoj vůči imigrantům byl jedním z ústředních Trumpových předvolebních slibů. Jeho naplnění teď ale může paradoxně ohrozit jiný z klíčových plánů, díky kterým vyhrál volby. Tedy slib, že výrazně oživí americkou ekonomiku.

Nový prezident tvrdí, že výkon hospodářství USA ve srovnání s obdobím Baracka Obamy zdvojnásobí, na meziroční růst ve výši 3 procent.

Podle Centrální banky USA jde o velmi odvážný cíl, sama banka předpovídá, že americká ekonomika v příštích letech v průměru poroste tempem 1,8 procenta. I předpověď nezávislé Rozpočtové kanceláře Kongresu se pohybuje pod hranicí 2 procent.

Mnozí ekonomové k tomu teď navíc upozorňují, že tažením proti imigrantům si prezident Trump může cestu k avizovanému růstu definitivně uzavřít. Bez přistěhovalců se totiž americká ekonomika - minimálně některá její odvětví - neobejde. 

Kdo by Američanům vařil a uklízel?

V USA v současnosti žije přes 11 milionů ilegálních imigrantů. 8 milionů z nich pracuje, což představuje 5 procent všech zaměstnanců v USA. V zemědělství ale tito přistěhovalci tvoří celých 17 procent, ve stavebnictví 13 procent, mezi personálem rekreačních zařízení necelých 10 procent.

Restaurace, zahradnické služby, uklízečky - tam všude už ani chudší Američané nechtějí pracovat, a majitelé proto místa obsazují cizinci. 

"Byznys je byznys, ať už jsou to farmáři, nebo stavebnictví, už teď máme problémy s lidskými zdroji," přiznal Bill Wilhelm, prezident kalifornské stavební firmy R.D. Olson Construction pro deník Wall Street Journal skutečnost, že bez ilegálních imigrantů byl měla jeho firma potíže.

"Připravujeme se, jak nejlépe můžeme," citoval deník Jima Bogarta, ředitele kalifornské společnosti Grower-Shipper Association, která zastupuje výrobce zeleniny, hroznů a hub.

Asociace po nástupu prezidenta Trumpa sestavila a vydala doporučení, jak se mají producenti a jejich zaměstnanci chovat v případě zátahu imigračních úředníků.

Spojené státy stárnou

Ani z dlouhodobého výhledu se americká ekonomika - pokud chce růst - podle řady analýz bez přistěhovalců neobejde. Tamní společnost stárne, populační nárůst (narození minus úmrtí) činí v současnosti jen 0,4 procenta, což je nejméně od vzniku USA.

"Pokud tento trend bude pokračovat, toto číslo spíš ještě klesne k nule. To znamená, že růst úhrnné pracovní síly bude úplně závislý na imigraci," konstatuje komentář listu Wall Street Journal.

Podle Trumpova týmu je ale příliv ilegálních přistěhovalců pořád větším problémem. Jejich počet přitom od roku 2009, kdy jich v USA žilo 12,2 milionu, trvale klesá. 

Čistý roční imigrační přírůstek - po odečtení lidí, kteří se naopak z USA vystěhují - je v současnosti jen 0,3 procenta celkové populace. Podle loňské rozsáhlé studie je to míň než celkový průměr od konce 18. století.

Trump plní volební slib a minimalizuje terorismus, každá společnost má právo určit, koho na své území půstí a koho ne. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 29 minutami

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy