Trump jako David Copperfield. "Nikdy neodejde" a už naznačuje kandidaturu v roce 2024

Daniel Anýž Daniel Anýž
7. 12. 2020 11:08
Donald Trump stále tvrdí, že v letošních listopadových prezidentských volbách s Joem Bidenem neprohrál. Zároveň už ale podle svého okolí vážně uvažuje, že za čtyři roky ve volbách 2024 by se pokusil do Bílého domu vrátit. V americké historii se to dosud povedlo jedinému prezidentovi.
Donald Trump na mítinku v Georgii, kam přijel podpořit republikánské kandidáty do Senátu.
Donald Trump na mítinku v Georgii, kam přijel podpořit republikánské kandidáty do Senátu. | Foto: Reuters

Na prvním velkém shromáždění s voliči od své prohry v listopadových prezidentských volbách Donald Trump v sobotu v Georgii zopakoval, že výsledek voleb nepřijímá. "Nikdy jsme volby neprohráli, my ty volby vyhráváme," prohlásil Trump. A jeho voliči mu odpověděli mohutným skandováním: "Čtyři další roky, čtyři další roky!"

Trumpovi voliči by chtěli, aby jejich prezident v Bílém domě zůstal. Což se mu nejspíš nepodaří, soudy zatím rázně odmítly všechny jeho pokusy výsledek zvrátit. Trump ale mezitím už naznačil, že jeho dny v prezidentském úřadě by ani tak nemusely být definitivně sečteny.

Z některých jeho vyjádření vyplývá, že uvažuje o kandidatuře ve volbách 2024. Americká média k tomu citují poradce z prezidentova okolí, podle kterých by mohl Trump kandidaturu oznámit jen těsně před tím, než bude 20. ledna příštího roku do úřadu prezidenta USA slavnostně uveden nově zvolený prezident Joe Biden.

"Stále bojuje, aby odhalil podvod ve volbách 2020 a ještě je tím vyhrál. Ale když prohraje, na 100 procent bude uvažovat o kandidatuře 2024," uvedl před víkendem nejmenovaný Trumpův poradce pro rozhlasovou stanici NPR.

Podle jiného zdroje, bývalého poradce, který je podle stanice ovšem stále v kontaktu s klíčovými lidmi kolem Trumpa, se pak skutečně proslýchá, že odcházející prezident by své oznámení záměrně časově směřoval k Bidenově inauguraci. "Pravděpodobně to oznámí večer před tím, aby se pak v den Bidenovy inaugurace všichni bavili jen o něm," uvedl tento zdroj.

Kanonáda na Twitteru a žaloby

Spekulace, že Trumpovi by se mohl rodit v hlavě plán znovu kandidovat v roce 2024, se objevily okamžitě poté, kdy byly necelý týden po volbách spočítány hlasy v klíčových státech a potvrdilo se, že Trump prohrál. Zatím nejsilnější náznak, že odcházející prezident o možné kandidatuře v roce 2024 přemýšlí, pak přišel minulé úterý během Trumpova předvánočního setkání s republikány v Bílém domě.

"Byly to úžasné čtyři roky. Snažíme se, aby to byly ještě čtyři další. Jinak se ovšem znovu uvidíme za další čtyři roky," prohlásil Trump během tohoto večírku. A jeho sobotní vystoupení v Georgii, kam přijelo okolo deseti tisíc jeho příznivců, vypadalo jako velký předvolební mítink.

Prezident přijel do Georgie podpořit tamní republikánské kandidáty do Senátu, kteří se na začátku ledna ve dvou soubojích střetnou s demokratickými soupeři. Trump se ale po většinu věnoval uplynulým prezidentským volbám a svému úsilí jejich výsledek zvrátit.

"V posledních třech týdnech jsem pravděpodobně pracoval tvrději než kdykoli předtím v životě," popsal Trump své povolební úsilí. Sice uvedl, že pokud bude řádně ústavně procesně potvrzeno, že Biden vyhrál, tak opustí Bílý dům. Ale zároveň setrvale a opakovaně říká, že on sám výsledek voleb nikdy oficiálně neuzná.

Jen minulý týden Trump napsal nebo přeposlal bezmála 150 vzkazů na Twitteru, které volby zpochybňují jako podvod nebo krádež. A Trumpův tým se rovněž stále pokouší výsledek napadat soudními žalobami.

Prezident doufá, že jedna z žalob, která míří proti Bidenově vítězství v Pensylvánii a tamní nižší instance je zamítly, dojde až k devítičlennému Nejvyššímu soudu USA, kam Trump během svého prezidentství prosadil tři kandidáty.

Nikdo nechce být Trumpův terč

Okamžitě po listopadových volbách Trump také odstartoval mohutnou e-mailovou kampaň, ve které žádá své voliče o finanční příspěvky na "záchranu voleb" nebo také do "Fondu na obranu voleb". Do konce minulého týdne Trumpův tým shromáždil přes 207 milionů dolarů (přes 4,5 miliard korun), což je víc, než kolik vybral peněz v posledních měsících před volbami.

Většina Trumpových voličů - podle některých průzkumů až tři čtvrtiny - věří, že volby byly zmanipulovány. A podle šetření pro zpravodajský web Politico, ve kterém republikánští voliči minulý týden hodnotili možné příští stranické kandidáty na prezidenta, Trump válcuje všechny uvažované soupeře.

V hypotetickém republikánském rozstřelu by ho nyní volilo 53 procent dotázaných, zatímco jeho současného viceprezidenta Mikea Pence jen 12 procent. Všichni další možní kandidáti, například bývalá Trumpova velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová nebo ministr zahraničí Mike Pompeo se pak už pohybují jen v nižších jednociferných číslech.

Podle politologů tak Trump už nyní přinejmenším dosáhl toho, že všichni kandidáti, kteří by přicházeli v úvahu nebo už otevřeně signalizovali svůj zájem o kampaň 2024, v tuto chvíli své ambice zmrazili a musejí počkat, co udělá Trump.

"Nikdo nebude chtít být ten první, kdo oznámí, že proti němu (Trumpovi) kandiduje. Umíte si představit tu smršť tweetů, kterou Trump spustí proti svému soupeři?" uvedl republikánský konzultant Alex Conant pro list Washington Post. Každý, kdo bude uvažovat o kandidatuře, musí podle poradce počítat s tím, že bude čelit drtivé kritice, že není k Trumpovi loajální.

Všechno nechte na svém místě

Někteří politologové a komentátoři jsou k Trumpově možné kandidatuře v roce 2024 skeptičtější. Upozorňují, že mu bude už 78 let a že s postupem času pro něj bude v příštích letech těžké, aby si udržel svoji současnou neotřesitelnou popularitu mezi republikánskými voliči.

Trumpa navíc po odchodu z Bílého domu do civilního života čekají velké starosti. Jeho firma Trump Organization je předmětem několika vyšetřování z možných porušení daňových zákonů a společnost je také kromě jiného zatížena dluhy ve výši přes 400 milionů dolarů (téměř devět miliard korun).

Pokud by Trump v roce 2024 znovu kandidoval a skutečně by i zvítězil, byl by teprve druhým prezidentem, kterému se to v historii USA podařilo. Tím dosud jediným byl demokrat Grover Cleveland.

Když ve volbách v roce 1888 neobhájil prezidentský úřad a musel odejít z Bílého domu, řekla prý jeho manželka Frances personálu, že chce, aby vše "nalezla tak, jak je teď, až se vrátíme". "Ode dneška za čtyři roky jsme zpět," byla přesvědčena první dáma Frances Clevelandová. A měla pravdu, její manžel za čtyři roky volby vyhrál a stal se znovu prezidentem.

Video: Melania Trumpová naposledy vánočně vyzdobila Bílý dům

Tohle jí chybět nebude: Melania Trump naposledy vánočně vyzdobila Bílý dům | Video: Twitter/Melania Trump
 

Právě se děje

před 22 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy