Trump: Islámský stát je po smrti Bagdádího vystrašený, teď jdeme po jeho nástupci

ČTK ČTK
11. 11. 2019 22:08
Americký prezident Donald Trump při příležitosti Dne veteránů znovu vyzdvihl odhalení a smrt vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakra Bagdádího. Nyní mají Američané podle Trumpa "v hledáčku" nového šéfa islamistů. Bagdádí zemřel na konci října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Jak napsala agentura AFP, předchozí američtí prezidenti si den, na který připadá výročí konce první světové války, tradičně připomínali položením věnců na národním hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu. Právě tam jsou pochováni padlí vojáci z válek. Trump nicméně odcestoval do New Yorku, kde vystoupil se svým projevem před každoroční vojenskou přehlídkou u příležitosti Dne veteránů.

Šéf Bílého domu si v říjnu vysloužil kritiku za své prohlášení, že se američtí vojáci stáhnou ze Sýrie. Jeho odpůrci, ale i někteří příznivci tento krok označili za nebezpečný, protože by mohl vést k opětovnému posílení Islámského státu. Rovněž tak podle mnohých kritiků Američané zrazují své dosavadní spojence v boji proti islamistům - syrské kurdské milice.

Trump ve své řeči uvedl, že vedení Islámského státu je po Bagdádího smrti vystrašené. "Je tomu jen pár dní, co americké speciální síly zaútočily na areál ISIS a přivedly teroristického vůdce číslo jedna před spravedlnost," prohlásil Trump. ISIS je zkratkou používanou pro Islámský stát. "Díky americkým bojovníkům je Bagdádí mrtvý, jeho zástupce je také mrtvý a nyní se zaměřujeme na muže číslo tři," dodal. Mluvčí Islámského státu po Bahdádího smrti oznámil, že organizace jmenovala svým novým vůdcem téměř neznámého muže jménem abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

I když americký prezident původně informoval o úplném stažení vojáků USA ze Sýrie, později uvedl, že někteří z nich v regionu zůstanou, aby chránili důležitá ropná pole.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy