Donald Trump míří vstříc hurikánu. Selhání se neodpouští, Bush by mohl vyprávět

Daniel Anýž Daniel Anýž
29. 8. 2017 11:38
Donald Trump v úterý dorazí do Texasu, aby si zblízka prohlédl škody napáchané hurikánem Harvey. Hurikán, který zaplavil Houston, je i první vážnou externí zkouškou prezidenta, který dosud řešil spíše jen krize uvnitř svého týmu. Poučen příklady svých předchůdců v úřadě prezident Trump ví, že nesmí selhat. Nechce-li například dopadnout jako jeho republikánský předchůdce v úřadě George Bush. Ten se ze své rozpačité reakce na hurikán Katrina v srpnu 2005 do konce prezidentství už politicky nezotavil.
Hurikán Harvey zasáhl Texas.
Hurikán Harvey zasáhl Texas. | Foto: Reuters

Washington - Chybami se člověk učí. A to i chybami, které udělal někdo jiný. Například americký prezident.

Ten současný, Donald Trump, by měl během úterý dorazit do Texasu, kde hurikán Harvey "potopil" Houston, čtvrté největší město USA. Nikoho nechce nechat na pochybách, že by něco mohl podcenit.

Na rozdíl od svého republikánského předchůdce v Bílém domě, prezidenta George Bushe.

Když v létě 2005 udeřil několik set mil východně od Houstonu na pobřeží Louisiany hurikán Katrina, zdálo se, že město New Orleans uniklo nejhoršímu. Větrná smršť se před příchodem na pevninu o něco zmírnila a samotné město minula.

Zatraceně špatný Brownie

Všichni si tenkrát oddechli. Než se o den později ukázalo, že hráze okolo města, které New Orleans chrání před vodami Mississippi a okolních jezer, nápor vody nevydržely. Město bylo z 80 procent zaplaveno, uvězněno v něm zůstalo okolo 100 tisíc lidí.

Bushovi tehdy trvalo dva dny, než se ze svého ranče v Crawfordu v Texasu vrátil do Washingtonu. A jeho pochvala pro tehdejšího šéfa Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Michaela Browna působila jako z Marsu.

"Brownie, děláš zatraceně dobrou práci," říkal George Bush ve chvílích, kdy z New Orleans neměly jak uniknout desetitisíce lidí. A pro mnohé z nich už bylo pozdě. Katrina si vyžádala bezmála 1500 obětí.

Ze zpackané reakce své administrativy na hurikán Katrina se prezident George Bush už nikdy plně politicky nezotavil.

Pohotovost na Twitteru

Trump si toho je velmi dobře vědom. Už od minulého týdne, kdy se Harvey z Mexického zálivu blížil k pobřeží Texasu, situaci sledoval a dával o tom vědět na Twitteru.

Už v pátek dopoledne například na Twitteru informoval, že měl v Bílém domě briefing se současným šéfem FEMA Brockem Longem, se svým šéfem kanceláře Johnem Kellym a s dalšími členy  týmu.

A další vzkazy proudily během víkendu, který trávil v Camp Davidu.

"Wow - experti teď označili Harvey za pětisetletou povodeň! A my do toho dáváme vše, co máme, a jde to dobře," psal Trump například v neděli dopoledne.

Přímo z Camp Davidu Trump prostřednictvím videokonference podle Bílého domu řídil dva koordinační briefingy. A podepsal výnos, kterým pro katastrofou postiženou oblast uvolnil federální pomoc.

"Cítí se v této roli dobře, i když ještě nikdy předtím nic podobného na starosti neměl. Ví, jak má prezident v takových chvílích vypadat," citoval web Politico "blízkého Trumpova poradce".

Hurikán Harvey je první velkou zkouškou, kdy může Trump ukázat, jak zareaguje na rozsáhlou nepolitickou krizi. A kdyby snad sám nevěděl, jak je pro něho důležité, aby to zvládl, připomněl mu to mezi jinými republikánský senátor Charles Grassley.

Ten prezidenta na Twitteru varoval, aby "neopakoval chyby z Katriny".

"Chucku Grassley - pochopil jsem to dobře a jasně," odpověděl Trump na Twitteru.

Historie plná chyb

Katrina, respektive Bushova vlažná reakce na ni, přitom není zdaleka jedinou historickou lekcí, z nichž se Trump nyní může poučit o tom, jak nereagovat na přírodní katastrofu.

V srpnu 1992 média kritizovala prezidenta George Bushe staršího za pomalou a špatnou koordinaci federální pomoci pro Floridu, zasaženou tehdy hurikánem Andrew.

A když pak Bush na Floridu odjel, dostalo se mu od jeho tehdejšího protikandidáta v prezidentské kampani, od demokrata Billa Clintona, veřejného pokárání, že na Floridě jen zbytečně mrhá časem tamních bezpečnostních složek a záchranářů.

Prezident Barack Obama v roce 2010 nejdříve sklidil pochvalu médií za svoji reakci na zemětřesení na Haiti. Jenže o pár měsíců později praskl na dně Mexického zálivu ropný vrt společnosti British Petrol a vše bylo jinak.

Obama musel odrážet kritiku, že reaguje "studeně". Že podceňuje, jaký dopad bude mít tato havárie na živobytí tisícovek rybářů a dalších podnikatelů v oblasti Mexického zálivu.

"Máme Bílý dům, který velmi dobře reaguje, velmi mu záleží na lidech Texasu a je nám velkou pomocí," chválil v neděli pro CNN republikánský guvernér Texasu Greg Abbott reakci Trumpovy administrativy na hurikán Harvey.

Podle Ari Fleischera, který byl mluvčím prezidenta George Bushe, bude muset Donald Trump během své úterní návštěvy přímo v postiženém Texasu pečlivě vážit slova.

"Největším rizikem je, že Donald Trump tam přijede a začne mluvit o sobě a o tom, o kolik procent v Texasu vyhrál loňské volby," uvedl Fleischer pro web Politico.

Harvey jako opona

Některá média a demokratičtí politici jsou ovšem už teď k Trumpově reakci na hurikán kritičtí.

Například podle webu Politico prezident za hurikán ve chvíli, kdy už Harvey v pátek zcela zaměstnával média, záměrně "schoval" několik důležitých, ale zároveň i kontroverzi vzbuzujících zpráv.

Prezident Trump v pátek oznámil, že udělil milost bývalému šerifovi z Arizony Joeu Arpaiovi, který byl odsouzen za své tvrdé a hlavně protizákonné praktiky proti ilegálním imigrantům nejméně na šest měsíců do vězení.

Rovněž v pátek prezident podepsal výnos zamezující transsexuálům službu v amerických ozbrojených silách. A za třetí Bílý dům v pátek potvrdil odchod poradce Sebastiana Gorkyho, ideového souputníka už před tím propuštěného stratéga Stevea Bannona.

"S přírodní katastrofou na horizontu musíte využít možnosti, že veřejnost sice zaznamená zprávu, ale rychle se přesune k důležitějším tématům," vyjádřil Mark Corallo, politický konzultant, který krátce pracoval i v současném Bílém domě, pro web Politico přesvědčení, že Trumpův tým zcela záměrně načasoval zveřejnění informací tak, aby zanikly za hurikánem.

Jak si koupit voliče

A média si pak všimla i toho, že na Twitteru byl sice hurikán Harvey hlavním Trumpovým tématem, ale že prezident zároveň stále nedokáže odolat, aby nekomentoval i jiné věci.

Prezident kromě jiného v neděli zopakoval, nejspíše v přímé reakci na diskusi v televizi ABC, že na hranici s Mexikem musí být postavena zeď a že Mexiko ji zaplatí.

A je-li už řeč o penězích, a zároveň také o hurikánech, tak web Politico ještě připomněl, že podle Donalda Trumpa může přírodní katastrofa politikovi i pomoci.

Týden před volbami v roce 2012, v kterých Barack Obama obhajoval úřad, udeřil na atlantické pobřeží USA hurikán Sandy.

A jak tehdy napsal Trump na Twitter, prezident Obama si "teď koupí volby tím, že začne rozdávat miliardy dolarů" na záchranné a rekonstrukční práce.

Teď je to ovšem sám Donald Trump, kdo dává jasně najevo, že jeho vláda nic nezanedbá a postiženému Texasu pomůže.

"A vyjdeme z toho silnější, věřte mi, větší, lepší, silnější než kdykoliv předtím. Obnova začne a na konci z toho bude něco mimořádného," prohlásil Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě.

 

Právě se děje

Další zprávy