Trump hraje golf a v Bílém domě se uklízí. Mění se nejen vnitřní zařízení, ale taky prezidentův tým

Daniel Anýž Daniel Anýž
9. 8. 2017 11:11
Americký prezident Donald Trump má "pracovní dovolenou", na dva týdny se přesunul z Washingtonu do svého golfového klubu v New Jersey. Severokorejská krize sice prezidenta zaměstnává i tam, ale pro Bílý dům je to v každém případě příležitost ke změnám. Budou se vyměňovat klimatizace i koberce. Pokročit v "úklidu" v okolí prezidenta by zároveň chtěl i generál John Kelly, nový šéf kanceláře Bílého domu. Jeho úkol je ale mnohem těžší než nové vymalování oválné prezidentské pracovny. Zjednat pořádek v týmu Donalda Trumpa totiž znamená, že by musel hlavně ukáznit samotného prezidenta.
John Kelly a Donald Trump.
John Kelly a Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Letní měsíce jsou v hlavním městě USA nejen horké, ale také dusné a vlhké. "Muggy", jak zní termín, který požívají sami obyvatelé Washingtonu.

Všichni se tak snaží z bažin, na kterých byl Washington kdysi založen, alespoň na chvíli uniknout. Včetně amerických prezidentů.

Své tvrdé prohlášení na adresu Pchjongjangu, kdy tamní režim varoval před americkou "ohnivou zlobou, jakou svět neviděl", tak včera Donald Trump nevyslal z Bílého domu, ale ze svého golfového klubu v Bedminsteru v New Jersey

Dříve sice Donald Trump tvrdil, že volno je jen pro ty, které nebaví jejich práce. Teď si ale i on na čtrnáct dní dopřál "pracovní dovolenou", jak oficiálně informoval Bílý dům.

A zatímco Trump se bude snažit, pokud mu to tedy severokorejská krize dovolí, vylepšit si během dovolené svůj golfový švih, v Bílém domě už nastal velký úklid. Obrazně i doslova.

Bezdomovci, manželé Clintonovi

O rekonstrukci "okoralého" zařízení Bílého domu se za 3,4 milionu dolarů postarají příslušné specializované firmy. A musí se činit. Podle deníku New York Times mají vyměnit klimatizaci a topení, nainstalovat nové kabely a datové linky, vymalovat, dát nové koberce.

A to vše za dva týdny. Pokud se nemá opakovat situace z roku 1994, kdy se tehdejší obyvatelé Bílého domu, manželé Bill a Hillary Clintonovi, vrátili z dovolené do Washingtonu a zjistili, že nemají kde hlavu složit.

Tehdejší rekonstrukční práce se protáhly a prezidentská rodina musela pár dní bydlet "přes ulici" , v rezidenci Blair House naproti Bílému domu, kde se jinak ubytovávají význačné zahraniční návštěvy.

V červenci 1994 se ovšem v Bílém domě odehrála ještě jedna důležitá věc. Leon Panetta se tehdy stal novým šéfem kanceláře Bílého domu - s jasným zadáním udělat v okolí tehdejšího prezidenta Billa Clintona pořádek.

A úplně stejný úkol má teď před sebou generál John Kelly, kterého prezident Trump minulý týden jmenoval novým šéfem své kanceláře.

"Prezidentovi Billu Clintonovi dělaly starosti ty samé potíže, kterým čelí i tento prezident," napsal Panetta před pár dny pro Washington Post.

Úkol pro generála

V Clintonově Bílém domě byl podle něho "nedostatek disciplíny, konkurenční zápas o moc mezi několika skupinami, slabé předávání pokynů, nekontrolovaný přístup do oválné pracovny, úniky informací, nedostatek soustředění na hlavní priority a na jednotný komunikační výstup".

Panettovi se podle historiků a komentátorů podařilo zjednat v Bílém domě pořádek. O dva roky později, ve volbách 1996, Bill Clinton obhájil svůj úřad.

Ale může se nyní něco podobného povést Johnu Kellymu?

Z dosavadních odhadů amerických médií vyplývají dvě věci. Zaprvé: v tuto chvíli by na to vsadil málokdo. Protože zadruhé: Donald Trump není Bill Clinton.

Podle Panetty Clinton připustil nutné změny. Například bylo nezbytné, aby od svých lidí slyšel pravdu a dokázal ji přijmout.

"Žádný prezident není rád, když mu řeknete, že se mýlí. Jenže pokud chtějí být úspěšní, všichni prezidenti musí přijmout realitu, že ne vždy se rozhodli správně," napsal Panetta.

A v jiném bodě, ve zcela jasném odkazu na Donalda Trumpa, pak Panetta upozorňuje: "Může být těžké zamezit prezidentovi ve tweetování, ale přinejmenším je nutné, aby tweetoval na základě politického procesu řízeného šéfem kanceláře."

S disciplínou v žilách

Americká média se shodnou v tom, že nástup Johna Kellyho do funkce šéfa kanceláře Bílého domu byl autoritativní až impozantní.

Kelly okamžitě prosadil, že si po pouhých deseti dnech v Bílém domě musel balit šuplíky šéf komunikace Anthony Scaramucci. A naopak ubezpečil ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, na kterého prezident Trump předtím útočil, že jeho pozice není ohrožena.

Kelly, který strávil přes čtyřicet let u námořní pěchoty, o sobě říká, že v jeho "žilách proudí disciplína".  A podle listu Wall Street Journal se mu zatím daří ordinovat disciplínu i Bílému domu.

Kelly si podle listu vymínil, že vedle všech ostatních poradců a úředníků budou do oválné pracovny chodit "pouze s jeho svolením" i prezidentova dcera Ivanka a její manžel Jared Kushner, kteří jsou zároveň i Trumpovými poradci.

Obecně chce Kelly mít kontrolu nad informacemi, ať už jde o faktické přehledy, o novinové zpravodajství či o programové dokumenty a politické vize, které přicházejí na prezidentův stůl.

Generál John Kelly s prezidentem Trumpem.
Generál John Kelly s prezidentem Trumpem. | Foto: Reuters

A na shromáždění politických zaměstnanců Bílého domu, kde bylo podle agentury Bloomberg dvě stě lidí, Kelly přítomným oznámil, že nyní musí pracovat jako jeden tým a pro jednoho člověka - pro prezidenta.

Jak ohlídat prezidenta?

Trumpova dovolená, pokud ji nepřeruší nějaká událost či krize, na kterou by musel Bílý dům v čele s prezidentem reagovat, by měla být podle agentury Bloomberg pro generála Kellyho příležitostí, aby klidnější dny využil k "dalšímu úklidu v Bílém domě".

"Ale ve výsledku bude Kellyho možný úspěch záležet na tom, jak dlouho bude mít podporu prezidenta," upozorňuje Bloomberg zároveň na to, že pokud se nebude chtít novým pravidlům podřídit sám Trump, může být vše marné.

Americká média si všimla, že Trumpovy vzkazy na Twitteru se v uplynulém týdnu zdály ukázněnější, že patrně procházejí Kellyho kontrolou. Ale zároveň se už také ukázalo, že zcela ohlídat se Trump nedá.

Minulý čtvrtek prezident na Twitteru kritizoval Kongres za nové sankce proti Rusku. Trumpovo obvinění, že Kongres může za špatné snahy s Ruskem, přitom přímo protiřečilo viceprezidentovi Miku Pencovi, který ve stejné chvíli v Evropě jasně říkal, že sankce jsou výsledkem ruské politiky.

Klimatizace bude

S Trumpem na dovolené získal podle listu Wall Street Journal jeho nový šéf kanceláře John Kelly "nějaký čas, aby uplatnil své plány".

Jenže i tento deník připojil náznak skepse, když svůj článek uzavřel konstatováním, že "pan Trump může mít jistotu, že přinejmenším jeden problém bude vyřešen, až se vrátí".

Bílý dům bude mít novou klimatizaci.

Tím, že nás vykreslují jako nepřátele lidu, vytvářejí nebezpečné prostředí, říká americký investigativní novinář Adam Entous. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy