Trump hodil po Merkelové bonbony a urážel Francii. Ze schůzky vrcholných politiků unikly detaily

Martin Novák Martin Novák
22. 6. 2018 7:49
Ukazuje se, že červnový summit nejvyspělejších ekonomik světa G7 byl plný nervozity a hněvu. Hlavně kvůli Donaldu Trumpovi.
Summit G7 z první poloviny letošního června.
Summit G7 z první poloviny letošního června. | Foto: Reuters

Washington - Červnový summit skupiny zemí G7 se zřejmě nejvíce zapsal do paměti výmluvnou fotografií. Sedí na ní americký prezident Donald Trump se založenýma rukama a proti němu stojí "zbytek světa". V čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Jak se nyní ukazuje, summit nejvyspělejších ekonomik, který se konal v Kanadě, byl skutečně plný nervozity a hněvu.

Nejenže skončil nevídanou přestřelkou mezi Trumpem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem a šéf Bílého domu odvolal svůj podpis pod závěrečnou deklarací. Ředitel výzkumného centra Eurasia Group Ian Bremmer ve středu v televizi CBS zveřejnil další várku zákulisních informací, které dokazují mimořádně složitá jednání, zejména pak s americkým prezidentem.

Podle Bremmera, který se odvolává na svůj důvěryhodný zdroj přítomný na summitu, Trudeau spolu s německou kancléřkou dlouho přemlouvali Trumpa, aby komuniké podepsal. V textu stálo, že všechny zúčastněné země odmítají protekcionismus v mezinárodním obchodě.

Trump nakonec souhlasil, ale když vstával, vytáhl dva bonbony a hodil je na stůl před Merkelovou. "Tady máš, Angelo, abys neřekla, že jsem ti nic nedal," prohlásil prý s naštvaným výrazem ve tváři.

Navíc jeho podpis nevydržel pod dohodou moc dlouho.

Trumpa přesvědčíte jen těžko

Podle diplomatů přítomných na summitu Trump působil velmi otráveným dojmem a dával najevo, že o dohodu se spojenci příliš nestojí. Původně do Kanady dokonce vůbec nechtěl jet, ale přesvědčili jej jeho poradci.

"Když Trumpa přesvědčují, aby udělal věc, do které se mu nechce, tak to jde opravdu těžko," prohlásil Bremmer v rozhovoru pro CBS.

Scéna s bonbony tak rozhodně není jediná, kterou americký prezident upoutal pozornost ostatních lídrů na summitu. Například v debatě na téma terorismus a Írán řekl francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi: "Ty to musíš vědět, Emmanueli, všichni teroristé jsou ve Francii."

A při hovoru na téma imigrace Trump oslovil japonského premiéra Šinzóa Abeho. "Šinzó, ty tento problém nemáš. Ale mohu ti poslat pětadvacet milionů Mexičanů a budeš velmi brzy pryč z úřadu," žertoval prezident USA.

Nejvážnější roztržka se ale odehrála až po skončení summitu G7. Trump z něj odjel dříve kvůli schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Nebyl proto u toho, když kanadský premiér Trudeau na závěrečné tiskové konferenci prohlásil, že Kanada si nenechá od nikoho poroučet.

To Trumpa dopálilo natolik, až na Twitteru nejprve kritizoval chování Trudeaua, a pak dokonce odvolal svůj podpis pod společným textem.

Video: Prezident Trump ustoupil. Zrušil kritizované odebírání dětských migrantů rodičům

Prezident Trump ustoupil: Zrušil kritizované odebírání dětských migrantů rodičům | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 25 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy