Trump stupňuje kritiku CNN. Podle kritiků nabádá na videu k násilí proti novinářům této stanice

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 7. 2017 11:56
Americký prezident Donald Trump sklidil tvrdou kritiku médií za nedělní twitterový příspěvek, který je dalším dílem v sérii jeho výpadů proti televizním stanicím. Video, v němž v zápasnickém souboji poráží protivníka, který má místo obličeje logo zpravodajské televize CNN, podle kritiků podněcuje k násilí vůči novinářům. Trumpův poradce pro vnitřní bezpečnost Tom Bossert řekl, že prezident je "na kabelových televizích svým způsobem bit, takže má právo odpovědět".
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington -  Americký prezident Donald Trump, který již tento týden vyvolal pobouřené reakce hrubými výpady proti moderátorům televize MSNBC, v neděli posunul své útoky vůči médiím do další roviny.

Publikoval upravený videozáznam svého vystoupení na jednom wrestlingovém klání. Jeho sok s logem televize CNN je Trumpem povalen a zbit, načež klip končí vítězoslavně odcházejícím prezidentem a upraveným logem FNN (Fraud News - podvodné zprávy).

Americká média o videu píší jako o zjevném povzbuzování k útoku na novináře.

Za "vyhrožování novinářům fyzickým násilím" klip označil šéf Výboru reportérů za svobodu tisku Bruce Brown, podle něhož je pod úrovní prezidentského úřadu.

Je to smutný den pro USA

CNN v reakci uvedla, že je to "smutný den, když prezident Spojených států vyzývá k násilí na novinářích".

Stanice citovala nedávné prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeové Sandersové, která uvedla, že prezident nikdy nevyzýval k násilí.

"Místo, aby se připravoval na svou cestu za moře, na svou první schůzku s Vladimirem Putinem…tráví čas dětinským chováním, které je hluboko pod úrovní jeho úřadu," dodala stanice.

Sám Trump, který je na dovolené ve svém golfovém resortu Bedminster ve státě New Jersey, na žádost médií o komentář k tweetu nereagoval.

Jeho poradce pro vnitřní bezpečnost Tom Bossert však řekl televizi ABC, že Trump je "na kabelových televizích svým způsobem bit, takže má právo odpovědět".

Video podle něho rozhodně nevyzývá k násilí.

Klip byl podle agentury Reuters patrně upraveným videem, které vzniklo v roce 2007 během wrestlingové show zvané Bitva miliardářů.

Mužem, jehož hlavu překrylo logo CNN, pak byl šéf firmy WWE organizující tuto podívanou Vince McMahon, jehož manželka v loňské prezidentské kampani štědře přispívala Trumpovi a nyní vede jednu z jeho vládních agentur.

Hrubé a útočné tweety

Už v sobotu Trump rázně odmítl kritiku za způsob, jakým používá sociální sítě, zejména po nedávných hrubých výpadech proti moderátorům televize MSNBC Mice Brzezinské a Joe Scarboroughovi.

"Šílený Joe Scarborough a Mika blbá jako tágo nejsou špatní lidé, ale jejich málo sledovaný pořad ovládají jejich šéfové z NBC," napsal prezident o víkendu na svém twitterovém účtu.

Pár dní předtím o Brzezinské napsal, že při jejich setkání "ošklivě krvácela z faceliftu".

Řadu jeho hrubých a útočných tweetů odsoudili demokraté i prezidentovi republikáni.

Po prvním kole těchto tweetů dokonce i deník New York Post, vlastněný Trumpovým spojencem Rupertem Murdochem, otiskl na prezidentovu adresu netypicky stručný redakční komentář: "Přestaňte. Prostě přestaňte."

Jsem moderní prezident

Prezident sám ale kritiku odmítá. O víkendu na Twitteru napsal, že sociální sítě využívá jako prezident moderní doby.

"Mé používání sociálních médií není prezidentské - je PREZIDENTSKÉ V MODERNÍ DOBĚ," napsal na Twitteru, kde ho sleduje 33 milionů lidí.

Trump dodal, že mu sociální sítě umožnily se před volbami obracet přímo na veřejnost a obcházet média hlavního proudu, která často označuje za "falešné zpravodajství".

"FALEŠNÁ A PODVODNÁ ZPRAVODAJSKÁ MÉDIA usilovně pracují na tom, aby přesvědčila republikány a další, že bych neměl sociální média používat," uvedl Trump v sobotu na Twitteru.

"Ale vzpomeňte si, volby v roce 2016 jsem vyhrál díky rozhovorům, projevům a sociálním médiím," dodal v dalším tweetu.

"Falešná média se nás snaží umlčet, ale my jim to nedovolíme," řekl prezident o víkendu ve Washingtonu v projevu věnovaném válečným veteránům.

"Falešná média se nás snažila zastavit na cestě do Bílého domu. Ale já jsem prezident a oni ne," uzavřel Trump.

Trump v Bruselu odstrčil černohorského premiéra a postavil se před něj | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy