Trump stupňuje kritiku CNN. Podle kritiků nabádá na videu k násilí proti novinářům této stanice

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 7. 2017 11:56
Americký prezident Donald Trump sklidil tvrdou kritiku médií za nedělní twitterový příspěvek, který je dalším dílem v sérii jeho výpadů proti televizním stanicím. Video, v němž v zápasnickém souboji poráží protivníka, který má místo obličeje logo zpravodajské televize CNN, podle kritiků podněcuje k násilí vůči novinářům. Trumpův poradce pro vnitřní bezpečnost Tom Bossert řekl, že prezident je "na kabelových televizích svým způsobem bit, takže má právo odpovědět".
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington -  Americký prezident Donald Trump, který již tento týden vyvolal pobouřené reakce hrubými výpady proti moderátorům televize MSNBC, v neděli posunul své útoky vůči médiím do další roviny.

Publikoval upravený videozáznam svého vystoupení na jednom wrestlingovém klání. Jeho sok s logem televize CNN je Trumpem povalen a zbit, načež klip končí vítězoslavně odcházejícím prezidentem a upraveným logem FNN (Fraud News - podvodné zprávy).

Americká média o videu píší jako o zjevném povzbuzování k útoku na novináře.

Za "vyhrožování novinářům fyzickým násilím" klip označil šéf Výboru reportérů za svobodu tisku Bruce Brown, podle něhož je pod úrovní prezidentského úřadu.

Je to smutný den pro USA

CNN v reakci uvedla, že je to "smutný den, když prezident Spojených států vyzývá k násilí na novinářích".

Stanice citovala nedávné prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeové Sandersové, která uvedla, že prezident nikdy nevyzýval k násilí.

"Místo, aby se připravoval na svou cestu za moře, na svou první schůzku s Vladimirem Putinem…tráví čas dětinským chováním, které je hluboko pod úrovní jeho úřadu," dodala stanice.

Sám Trump, který je na dovolené ve svém golfovém resortu Bedminster ve státě New Jersey, na žádost médií o komentář k tweetu nereagoval.

Jeho poradce pro vnitřní bezpečnost Tom Bossert však řekl televizi ABC, že Trump je "na kabelových televizích svým způsobem bit, takže má právo odpovědět".

Video podle něho rozhodně nevyzývá k násilí.

Klip byl podle agentury Reuters patrně upraveným videem, které vzniklo v roce 2007 během wrestlingové show zvané Bitva miliardářů.

Mužem, jehož hlavu překrylo logo CNN, pak byl šéf firmy WWE organizující tuto podívanou Vince McMahon, jehož manželka v loňské prezidentské kampani štědře přispívala Trumpovi a nyní vede jednu z jeho vládních agentur.

Hrubé a útočné tweety

Už v sobotu Trump rázně odmítl kritiku za způsob, jakým používá sociální sítě, zejména po nedávných hrubých výpadech proti moderátorům televize MSNBC Mice Brzezinské a Joe Scarboroughovi.

"Šílený Joe Scarborough a Mika blbá jako tágo nejsou špatní lidé, ale jejich málo sledovaný pořad ovládají jejich šéfové z NBC," napsal prezident o víkendu na svém twitterovém účtu.

Pár dní předtím o Brzezinské napsal, že při jejich setkání "ošklivě krvácela z faceliftu".

Řadu jeho hrubých a útočných tweetů odsoudili demokraté i prezidentovi republikáni.

Po prvním kole těchto tweetů dokonce i deník New York Post, vlastněný Trumpovým spojencem Rupertem Murdochem, otiskl na prezidentovu adresu netypicky stručný redakční komentář: "Přestaňte. Prostě přestaňte."

Jsem moderní prezident

Prezident sám ale kritiku odmítá. O víkendu na Twitteru napsal, že sociální sítě využívá jako prezident moderní doby.

"Mé používání sociálních médií není prezidentské - je PREZIDENTSKÉ V MODERNÍ DOBĚ," napsal na Twitteru, kde ho sleduje 33 milionů lidí.

Trump dodal, že mu sociální sítě umožnily se před volbami obracet přímo na veřejnost a obcházet média hlavního proudu, která často označuje za "falešné zpravodajství".

"FALEŠNÁ A PODVODNÁ ZPRAVODAJSKÁ MÉDIA usilovně pracují na tom, aby přesvědčila republikány a další, že bych neměl sociální média používat," uvedl Trump v sobotu na Twitteru.

"Ale vzpomeňte si, volby v roce 2016 jsem vyhrál díky rozhovorům, projevům a sociálním médiím," dodal v dalším tweetu.

"Falešná média se nás snaží umlčet, ale my jim to nedovolíme," řekl prezident o víkendu ve Washingtonu v projevu věnovaném válečným veteránům.

"Falešná média se nás snažila zastavit na cestě do Bílého domu. Ale já jsem prezident a oni ne," uzavřel Trump.

Trump v Bruselu odstrčil černohorského premiéra a postavil se před něj | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy