Trump zvažuje, že by koupil Grónsko. Opožděný apríl, zní z Dánska

Zahraničí Zahraničí
16. 8. 2019 13:34
Americký prezident Donald Trump zvažuje, že by od dánské vlády koupil Grónsko. V pátek o tom informovala televize CNN s odkazem na dva zdroje blízké Trumpovi. Šéf Bílého domu měl nápad opakovaně vznést na jednáních a večeřích se svými poradci.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Některé z nich dokonce podle CNN pověřil, aby o této možnosti začali jednat s dánskou vládou. Grónsko je autonomním územím Dánského království.

Trump podle amerických médií vyslovil myšlenku, že by chtěl odkoupit největší ostrov světa, například letos na jaře při jedné z večeří se svými poradci. Řekl jim, že dostal radu koupit Grónsko, protože má Dánsko trable s poskytováním finanční podpory tomuto území. "Tak co si, lidi, o tom myslíte? Myslíte, že by to fungovalo?" zeptal se americký prezident. 

Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) se lidé z Trumpova okolí nestaví k nápadu jednotně. Někteří to považují za dobrou ekonomickou strategii v době, kdy Rusko proniká hlouběji do Arktidy. Jiní to považují za bláznivost, která má k realitě daleko. Jeden zdroj se nechal slyšet, že Trump o koupi ostrova spíše jen žertoval.

Někteří poradci se v souvislosti s tím začali zajímat také o vojenský a výzkumný potenciál Grónska. Spojené státy navíc mají na ostrově leteckou základnu Thule, která byla vybudována v 50. letech během studené války.

Základna čítá 600 členů armády a kousek od ní stojí strategická radarová stanice. Letitá dohoda s Dánskem dává USA prakticky neomezené právo základnu, která leží 1200 kilometrů za polárním kruhem, využívat. 

Jak poznamenal WSJ, pro Washington má Grónsko díky základně nemalý bezpečnostní význam. Spojené státy úspěšně blokují snahy třetích zemí, zejména Číny, prosadit v Grónsku vlastní zájmy.

Opožděný apríl

Co na nápad amerického prezidenta říká Dánsko, není jasné. Deník The Guardian žádal o komentář dánské velvyslanectví ve Washingtonu, zatím ale neobdržel odpověď. List The Wall Street Journal oslovil kancelář grónského premiéra i Bílý dům, ale zatím taktéž bez reakce.

Bývalý dánský premiér Lars Lokke Rasmussen v pátek na Twitteru označil Trumpův záměr za opožděný aprílový žert. Podle dánského exministra zahraničí Martina Lidegora nápad otevírá nebezpečnou možnost militarizace ostrova a omezení jeho autonomie.

Současný šéf Bílého domu ale není prvním prezidentem USA, který si s myšlenkou "nákupu" Grónska pohrává. V roce 1946 dostalo Dánsko nabídku od prezidenta Harryho Trumana, který chtěl ostrov koupit za 100 milionů dolarů. S nabídkou ale neuspěl. Zájem projevil v roce 1867 také někdejší americký ministr zahraničí William Seward.

Oproti tomu úspěšný obchod s Dánskem USA uzavřely v roce 1917, kdy od něj koupily teritorium Dánská Západní Indie. To pak Spojené státy přejmenovaly na Americké Panenské ostrovy. 

Trump se shodou okolností chystá na státní návštěvu Dánska na začátku příštího měsíce. Na programu schůze ale téma možné koupě ostrova není, napsal The Guardian. 

Grónsko, kde žije 56 000 lidí, je sice integrální součástí Dánského království, disponuje ale širokou autonomií, kterou ještě posílilo v referendu v roce 2008. O většině vnitřních grónských problémů rozhodují místní úřady, zahraniční a bezpečnostní politiku řídí Kodaň.

Video: Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Na Aljašce udeřilo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Úřady ve čtvrtek kvůli otřesům vydaly varování před tsunami v oblasti, později ho zrušily. Na některých místech Aljašky lidé zaznamenali malé vlny, které měřily zhruba 0,3 metru nad úrovní přílivu, informovala agentura Reuters, podle níž nejsou zatím hlášeny oběti ani škody.

"Je to v tomhle případě opravdu štěstí, protože 8,2 (stupně) je dostatečně silné pro vznik velké vlny, obzvláště v této oblasti," konstatoval později Dave Snider z amerického národního střediska pro varování před cunami (NTWC). Několik pobřežních komunit bylo nicméně evakuováno

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce poskytnout pomoc spolupracovníkům armády v Afghánistánu, hrozí jim nebezpečí

Prezident Miloš Zeman doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Řekl to ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) při jejich nedávném setkání, informoval ve čtvrtek na Twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Jakýkoliv odklad rozhodnutí o poskytnutí pomoci může podle Zemana vést ke smrti afghánských spolupracovníků a dalších členů pomocného personálu české armády. O poskytnutí pomoci bude v pátek jednat vláda.

Pomocí spolupracovníkům českých vojáků v Afghánistánu se ministři zabývali už tento týden v pondělí. Metnar dostal za úkol do pátečního zasedání zapracovat připomínky.

Zeman se obává toho, že afghánským spolupracovníkům českých vojáků hrozí zavraždění postupujícím islamistickým hnutím Tálibán. "Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt," uvedl mluvčí Hradu.

Web týdeníku Respekt v úterý uvedl, že plán má na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, nejčastěji tlumočníků. Právo v úterý napsalo, že pomoc se má týkat asi 30 Afghánců a jejich rodin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí při vzletu spadlo ultralehké letadlo, pilot je zraněný

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku ve čtvrtek zřejmě při vzletu spadlo ultralehké letadlo. Byl v něm pouze pilot, muž ročníku 1955, který byl se zraněními transportován do nemocnice v Ostravě. Letadlo po nehodě vzplálo, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o nehodě dozvěděla okolo 10:30. Letoun havaroval na volném prostranství v blízkosti letiště ve frýdlantské části Lubno.

Malé letadlo ve čtvrtek dopoledne spadlo také u Jablonné nedaleko Příbrami. Jeho pilot při neštěstí zahynul.

Zdroj: ČTK
Další zprávy