Trump a Erdogan se dohodli na společném postupu v Sýrii

ČTK ČTK
23. 12. 2018 20:56
Americký a turecký prezident se údajně dohodli na koordinovaném postupu při řešení problémů v Sýrii. Informoval o tom úřad tureckého prezidenta. Američané mají nadále v plánu stáhnout své jednotky, což nelibě nesou ostatní spojenci - nejhlasitěji se ozývá francouzský prezident Emmanuel Macron.
Tayyip Erdogan, turecký prezident
Tayyip Erdogan, turecký prezident | Foto: Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan se dnes dohodli na koordinaci aktivit v souvislosti s odchodem amerických vojenských jednotek ze Sýrie. Po telefonickém rozhovoru obou státníků o tom informoval úřad tureckého prezidenta. K Trumpovu oznámení stáhnout se ze Sýrie se vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který dal nad rozhodnutím najevo nelibost.

Erdogan podle úřadu v rozhovoru vyjádřil spokojenost s kroky, které v Sýrii v rámci boje proti terorismu podnikly Spojené státy. Dodal, že Turecko je připraveno poskytnout jakoukoli formu podpory.

Trump na svém twitterovém účtu napsal, že měl s Erdoganem "dlouhý a produktivní" telefonát, ve kterém diskutovali mimo jiné o "pomalém a vysoce koordinovaném" stahování amerických jednotek ze Sýrie.

Francouzský prezident Macron dnes ale kvůli Trumpovu rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze Sýrie vyjádřil hlubokou lítost. Varoval, že toto rozhodnutí by mohlo mít vážné důsledky a mohlo by ohrozit kurdské bojovníky, kteří hráli významnou roli v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

"Nesmíme zapomenout, že jsme dlužni těm, kdo zemřeli v boji s terorismem," uvedl Macron s odkazem na arabsko-kurdské milice SDF, které z rukou teroristické organizace dobyly značnou část syrského území a které v důsledku Trumpova rozhodnutí podle některých médií přišly o naději na autonomii. "SDF bojují proti terorismu, který podnítil útoky proti Paříži a dalším místům," dodal Macron.

Trump stažení vojáků ze Sýrie zdůvodnil tím, že Islámský stát již byl v této zemi poražen. Francie ve čtvrtek v reakci na Trumpovo rozhodnutí uvedla, že hodlá v Sýrii vojensky působit i nadále a že Islámský stát byl sice oslaben, ale že je v Sýrii stále přítomen.

"Velmi hluboce lituji rozhodnutí (Spojených států) ohledně Sýrie," uvedl dnes Macron na tiskové konferenci během návštěvy Čadu. "Být spojenci znamená bojovat bok po boku," prohlásil. "Spojenec by měl být spolehlivý," dodal francouzský prezident.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy