Trump drtivě vyhrál pět soubojů. Je konec, řekl a zaútočil na Clintonovou. Ta prohrála jediné volby

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 4. 2016 7:01
Donald Trump se výrazným způsobem přiblížil k nominaci na amerického prezidenta za Republikánskou stranu. Vyhrál všech pět nočních primárek, které se konaly ve státech na severovýchodě USA. Dokázal to přitom velmi přesvědčivým způsobem: v Pensylvánii, Marylandu, Connecticutu, Delaware a Rhode Islandu vyhrál vždy se ziskem přes 50 procent, ve dvou státech pro něj hlasovalo víc než 60 procent voličů. U demokratů vyhrála ve čtyřech státech Hillary Clintonová a znovu tak posílila své už neotřesitelné postavení v cestě za nominací. Bernie Sanders ji dokázal porazit pouze na Rhode Islandu.
Foto: Reuters

Washington - Republikán Donald Trump vyhrál primárky ve všech pěti státech na severovýchodě USA, které v úterý volily: Pensylvánii, Marylandu, Connecticutu, Delaware a Rhode Islandu.

Demokratka Hillary Clintonová zvítězila v Marylandu, Delaware, Pensylvánii a Connecticutu a její rival Bernie Sanders na Rhode Islandu.

Úterní primárky republikánů a demokratů o stranických prezidentských nominacích ještě definitivně nerozhodly. Trump se ale výrazně přiblížil k oficiální republikánské kandidatuře a upevnil svůj náskok před zbývajícími stranickými rivaly Tedem Cruzem a Johnem Kasichem.

Jednu z posledních šancí, jak Trumpa zpomalit, má Cruz příští týden v Indianě. Kasich se z voleb v tomto státě stáhnul, aby měl Cruz větší šanci Trumpa porazit.

Trump krátce po svém úterním triumfu uvedl, že se považuje za "předpokládaného kandidáta" republikánů. Cruz a Kasich by podle něj měli z nominačního klání odstoupit. Clintonová vytahuje pouze "ženskou kartu" a nic jiného nemá, dodal Trump s tím, že "kdyby byla muž, nedostala by ani pět procent".

Také Clintonová v úterý upevnila vedení nad vermontským senátorem Sandersem. Ten se však dal podle AP slyšet, že odstoupit nehodlá a vydrží až do konce maratonu primárních voleb v červnu.

Očekává se ale, že Sanders se po úterních ziscích Clintonové ocitne pod ještě větším tlakem, aby přestal s osobními útoky na bývalou ministryni zahraničí a neoslabil ji tak v listopadovém boji s republikánským kandidátem.

V pěti státech, kde vyhrál, získal Trump nejméně 105 a má šanci získat více, a to díky Pensylvánii. Trump zde získal s určitostí 17 delegátů. Zbývajících 54 pensylvánských delegátů bude na sjezdu republikánů vystupovat nezávisle, takže Trump může, ale nemusí získat jejich podporu. Jak budou tito delegáti hlasovat, se zatím neví.

Trumpovi před pěticí primárek chybělo k většině delegátů pro nominační sjezd 392 hlasů. Přes čtvrtinu tedy získal díky nočním vítězstvím.

Republikány i veřejnost Trumpova kandidatura hluboce rozděluje. Ukázalo se to v úterý při dalším střetu mezi Trumpovými příznivci a odpůrci v Anahaimu. Nikdo nebyl zatčen ani zraněn; pět lidí, včetně dvou malých holčiček, však jeden z demonstrantů postříkal pepřovým sprejem.

Demokratická favoritka Clintonová může s nominací prakticky počítat. Potřebuje pro ni nejméně 2383 delegátů. V úterních volbách bylo k dispozici 463 delegátů, Clintonová jich získala minimálně 255. Narozdíl od republikánů rozdělují demokraté hlasy podle poměrného volebního systému.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy