Rozumím obavám východu Evropy z Putina, ale zkusím se s ním dohodnout. Co řekl Trump Bildu a Timesům

Martin Novák Martin Novák
16. 1. 2017 12:04
Odchod Velké Británie z Evropské unie je správná věc, německá kancléřka Angela Merkelová udělala chybu s přijetím velkého počtu uprchlíků a sankce vůči Rusku je možné zrušit výměnou za dohodu o snížení jaderných zbraní. Nastupující šéf Bílého domu Donald Trump nabídl o víkendu ve dvou velkých rozhovorech – pro britský list The Times a bulvární německý deník Bild – nástin svých názorů na zahraniční politiku krátce před tím, než se v pátek 20. ledna ujme úřadu prezidenta Spojených států. Vybíráme pro vás nejdůležitější citáty z obou interview.
Foto: Reuters

Ruský zásah v Sýrii je špatná věc, Irák je katastrofa

"Ruská intervence v Sýrii byla velmi špatná věc, která vedla ke strašlivé humanitární situaci."

"V Sýrii by měly být vytvořeny bezpečné zóny, které by financovaly státy z Perského zálivu. Mají tolik peněz jako málokdo jiný."

"Invaze do Iráku v roce 2003 byla možná nejhorším rozhodnutím, které kdo udělal v americké historii. Bylo to jako hodit kámen do vosího hnízda."

O pověření svého zetě Jareda Kushnera vyjednávat o míru mezi Izraelci a Palestinci. Kushner bude navíc podle Trumpa jmenován jedním z jeho poradců: 

"Jared je velmi schopný chlapík. Zajistí dohodu s Izraelem, kterou by nikdo jiný nebyl schopen uzavřít. Je to přírodní talent. Má velkou schopnost uzavírat dohody, každý ho má rád."

O dohodě o omezení íránského jaderného programu, kterou uzavřely USA, Írán a další země v roce 2015:

"Nejsem šťastný z této dohody. Myslím, že je to jedna z nejhorších dohod, která kdy byla uzavřena. Jedna z nejhloupějších dohod, jakou jsem kdy viděl."

 

Právě se děje

před 4 minutami

Írán zařadil odcházejícího prezidenta USA Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů"

Írán zařadil odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů". Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde spíše o symbolický krok.

Sankce předpokládají zadržení jakéhokoli majetku dotyčných v Íránu, přičemž není známo, že by některý z vrcholných amerických představitelů v Íránu nějaký majetek měl. Země neudržují diplomatické styky od začátku 80. let a Trumpova administrativa od roku 2018 na Írán uvalovala sankce značně poškozující íránskou ekonomiku.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

USA považují jednání Číny vůči menšině Ujgurů v autonomní oblasti Sin-ťiang za genocidu. Peking se dopouští zločinů proti lidskosti, řekl Pompeo

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Aerolinky Emirates a Etihad zavádějí cestovní průkazy pro očkované nebo lidi s negativním testem

Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou dopravu (IATA) zavádějí cestovní průkazy pro lidi, kteří byli očkovaní proti covidu-19 anebo mají negativní test. V úterý o tom informovala agentura Bloomberg.

Cestovní průkaz IATA se bude předkládat na vybraných letech z Abú Zabí, metropole stejnojmenného emirátu, v prvním čtvrtletí, informovala národní letecká společnost Etihad. Ta průkaz posléze rozšíří na další lety, pokud bude počáteční zkouška úspěšná. Společnost Emirates zahájí první fázi zavádění cestovního průkazu v dubnu u letů z domovské Dubaje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy