Rozumím obavám východu Evropy z Putina, ale zkusím se s ním dohodnout. Co řekl Trump Bildu a Timesům

Martin Novák Martin Novák
16. 1. 2017 12:04
Odchod Velké Británie z Evropské unie je správná věc, německá kancléřka Angela Merkelová udělala chybu s přijetím velkého počtu uprchlíků a sankce vůči Rusku je možné zrušit výměnou za dohodu o snížení jaderných zbraní. Nastupující šéf Bílého domu Donald Trump nabídl o víkendu ve dvou velkých rozhovorech – pro britský list The Times a bulvární německý deník Bild – nástin svých názorů na zahraniční politiku krátce před tím, než se v pátek 20. ledna ujme úřadu prezidenta Spojených států. Vybíráme pro vás nejdůležitější citáty z obou interview.
Foto: Reuters

Ruský zásah v Sýrii je špatná věc, Irák je katastrofa

"Ruská intervence v Sýrii byla velmi špatná věc, která vedla ke strašlivé humanitární situaci."

"V Sýrii by měly být vytvořeny bezpečné zóny, které by financovaly státy z Perského zálivu. Mají tolik peněz jako málokdo jiný."

"Invaze do Iráku v roce 2003 byla možná nejhorším rozhodnutím, které kdo udělal v americké historii. Bylo to jako hodit kámen do vosího hnízda."

O pověření svého zetě Jareda Kushnera vyjednávat o míru mezi Izraelci a Palestinci. Kushner bude navíc podle Trumpa jmenován jedním z jeho poradců: 

"Jared je velmi schopný chlapík. Zajistí dohodu s Izraelem, kterou by nikdo jiný nebyl schopen uzavřít. Je to přírodní talent. Má velkou schopnost uzavírat dohody, každý ho má rád."

O dohodě o omezení íránského jaderného programu, kterou uzavřely USA, Írán a další země v roce 2015:

"Nejsem šťastný z této dohody. Myslím, že je to jedna z nejhorších dohod, která kdy byla uzavřena. Jedna z nejhloupějších dohod, jakou jsem kdy viděl."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy