Rozumím obavám východu Evropy z Putina, ale zkusím se s ním dohodnout. Co řekl Trump Bildu a Timesům

Martin Novák Martin Novák
16. 1. 2017 12:04
Odchod Velké Británie z Evropské unie je správná věc, německá kancléřka Angela Merkelová udělala chybu s přijetím velkého počtu uprchlíků a sankce vůči Rusku je možné zrušit výměnou za dohodu o snížení jaderných zbraní. Nastupující šéf Bílého domu Donald Trump nabídl o víkendu ve dvou velkých rozhovorech – pro britský list The Times a bulvární německý deník Bild – nástin svých názorů na zahraniční politiku krátce před tím, než se v pátek 20. ledna ujme úřadu prezidenta Spojených států. Vybíráme pro vás nejdůležitější citáty z obou interview.
Foto: Reuters

Ruský zásah v Sýrii je špatná věc, Irák je katastrofa

"Ruská intervence v Sýrii byla velmi špatná věc, která vedla ke strašlivé humanitární situaci."

"V Sýrii by měly být vytvořeny bezpečné zóny, které by financovaly státy z Perského zálivu. Mají tolik peněz jako málokdo jiný."

"Invaze do Iráku v roce 2003 byla možná nejhorším rozhodnutím, které kdo udělal v americké historii. Bylo to jako hodit kámen do vosího hnízda."

O pověření svého zetě Jareda Kushnera vyjednávat o míru mezi Izraelci a Palestinci. Kushner bude navíc podle Trumpa jmenován jedním z jeho poradců: 

"Jared je velmi schopný chlapík. Zajistí dohodu s Izraelem, kterou by nikdo jiný nebyl schopen uzavřít. Je to přírodní talent. Má velkou schopnost uzavírat dohody, každý ho má rád."

O dohodě o omezení íránského jaderného programu, kterou uzavřely USA, Írán a další země v roce 2015:

"Nejsem šťastný z této dohody. Myslím, že je to jedna z nejhorších dohod, která kdy byla uzavřena. Jedna z nejhloupějších dohod, jakou jsem kdy viděl."

 

Právě se děje

před 24 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy