Trump chce zrušit loterijní program zelených karet a teroristu Saipova poslat na Guantánamo

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2017 17:55
Americký prezident Donald Trump hodlá požádat Kongres, aby okamžitě zrušil loterijní program zelených karet, který cizincům umožňuje získat v USA právo trvalého pobytu. Loterijního programu v roce 2010 využil Uzbek Sayfullo (Sajfulláh) Saipov, který v úterý se svou dodávkou vjel do skupiny cyklistů na newyorském Manhattanu a osm jich zabil. Prezident označil Saipova za "zvíře" a prohlásil, že ho možná odešle do věznice na kubánském Guantánamu, kde USA po teroristických útocích ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu. Podle Trumpa Spojené státy vinou programu podporovaného demokraty "dovážejí evropské problémy".
Trumpova kritika vyvolala nesouhlasnou reakci guvernéra státu New York Andrewa Cuoma. "Hrajete do karet teroristů, působíte rozvratně. Váš tón by teď měl být přesně opačný," vzkázal Cuomo.
Trumpova kritika vyvolala nesouhlasnou reakci guvernéra státu New York Andrewa Cuoma. "Hrajete do karet teroristů, působíte rozvratně. Váš tón by teď měl být přesně opačný," vzkázal Cuomo. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 26 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy