Trump chce zrušit příspěvky do OSN pro palestinské uprchlíky

ČTK ČTK
31. 8. 2018 7:05
Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost upozorňují, že snížení rozpočtu UNRWA vyústí ve zhoršení už tak katastrofální humanitární situace, zejména v Pásmu Gazy, a v prudký nárůst násilí.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington / Berlín - Vláda prezidenta USA Donalda Trumpa se podle informací listu The Washington Post (WP) rozhodla zrušit veškeré financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům ze strany USA.

Washington přehodnocuje svou politiku zahraniční pomoci a připravuje vlastní izraelsko-palestinský mírový plán, napsal list. Německo v pátek naopak oznámilo, že svou pomoc agentuře OSN pro palestinské uprchlíky zvýší.

Spojené státy už snížily svůj letošní příspěvek z původně přislíbených 350 milionů dolarů (7,7 miliardy korun) na 60 milionů.

V oznámení, které by měla vydat během několika týdnů, americká administrativa podle WP vyjádří nesouhlas se způsobem, jakým úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) vynakládá finanční prostředky, a vyzve k zásadnímu snížení počtu Palestinců uznaných za uprchlíky. Podle zdrojů listu z více než pěti milionů na necelou desetinu tohoto počtu.

Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost upozorňují, že snížení rozpočtu UNRWA vyústí ve zhoršení už tak katastrofální humanitární situace, zejména v Pásmu Gazy, a v prudký nárůst násilí.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas se domnívá, že finanční krize UNRWA přispívá k nejistotě. "Ztráta této organizace byl mohla vyvolat nekontrolovatelnou řetězovou reakci," sdělil.

Německo letos agentuře poskytlo 81 milionů eur (2,1 miliardy korun) a je připraveno pomoc dále zvýšit, stojí v Maasově dopise určeném kolegům z Evropské unie, který měla možnost vidět agentura Reuters.

Ministr si je vědom, že dodatečné německé peníze nevyřeší deficit 217 milionů dolarů, s nímž se agentura potýká. Maas vyzval státy EU a další země, aby s financováním pomohly.

Jordánsko ve čtvrtek ohlásilo, že povede kampaň na získání fondů pro UNRWA a osloví i Ligu arabských států.

Další miliardy budou "přesměrovány"

Kromě příspěvků úřadu UNRWA Spojené státy poskytují přímou a bilaterální pomoc Západnímu břehu Jordánu a Pásmu Gazy. Minulý týden ale ministerstvo zahraničí oznámilo, že více než 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun) z již schválených prostředků na tento rok bude "přesměrováno" jinam.

Snížení finančních prostředků spolu se změnami v politice, včetně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, jsou součástí zásadního posunu politiky USA na Blízkém východě.

UNRWA, nejstarší a nejrozsáhlejší program pomoci OSN na Blízkém východě, poskytuje zdravotní péči, vzdělání a sociální služby přibližně pěti milionům Palestinců v Pásmu Gazy, na okupovaném Západním břehu Jordánu, v Sýrii a v Jordánsku.

Stanovisko USA, které letos snížily svůj příspěvek, je podle zdrojů listu takové, že pokud OSN jejich peníze chce, musí změnit pravidla úřadu UNRWA i způsob jeho práce.

Video: Dva státy jsou iluze a na Západním břehu je apartheid, říká Jehošua. 

Musíme přijít s něčím jiným, než je založení dvou států, ke kterému nikdy nedojde, říká izraelský spisovatel A. B. Jehošua | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 18 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 42 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy