Trump chce uvalit až 20procentní clo na dovoz z Mexika. Vybranými penězi hodlá financovat stavbu zdi

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 1. 2017 23:18
Americký prezident Donald Trump chce peníze na zeď na hranicích s Mexikem vybrat ze dvacetiprocentního cla, které uvalí na dovoz z Mexika. Oznámil to mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Clo chce Trump zavést jako součást širší daňové reformy. „Jen tímto můžeme získat 10 miliard dolarů ročně a lehce zaplatit stavbu zdi jen tímto mechanismem samotným,“ řekl Spicer. Kvůli financování zdi na hranicích USA a Mexika nepřiletí na setkání s Trumpem mexický prezident Enrique Peňa Nieto. Trump chce, aby zeď platilo Mexiko, Nieto to rázně odmítá.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Prezident Spojených států Donald Trump plánuje uvalit až dvacetiprocentní clo na dovoz z Mexika a vybranými penězi financovat stavbu zdi na jižní hranici USA. Ve čtvrtek to oznámil to Bílý dům.

Clo na mexické výrobky má být součástí širší daňové reformy vlády Donalda Trumpa. Podle agentury Reuters se má clo pohybovat mezi pěti a dvaceti procenty. Jeho přesná výše je předmětem vyjednávání americké administrativy.

„Jen tímto můžeme získat 10 miliard dolarů ročně a lehce zaplatit stavbu zdi jen tímto mechanismem samotným,“ řekl mluvčí amerického prezidenta Sean Spicer. Na daňové reformě podle Bílého domu Trump spolupracuje spolu s lídry obou komor parlamentu.

Mexiko podle stanice CNN do Spojených států vyváží výrobky za více než 316 miliard dolarů. Daň by zboží vyrobené v Mexiku enormně zdražila, připomíná CNN.

Jen jedna z možností

Trumpův šéf prezidentské kanceláře Reince Priebus později uvedl, že plán na zavedení cla na mexické výrobky je jen jedna z několika možností, o kterých Trumpova administrativa uvažuje.

Nový prezident USA podepsal dekret o vybudování zdi hned první týden svého úřadování. Vybudování zdi na mexicko-americké hranici bylo jedním z hlavních Trumpových slibů v předvolební kampani.

"Národ bez hranic není národem. Počínaje dneškem Spojené státy začínají znovu kontrolovat vlastní hranice," oznámil Trump při podepisování dekretu.

Kvůli financování zdi na hranicích USA a Mexika, které měří 3200 kilometrů, nepřiletí na setkání s Trumpem mexický prezident Enrique Peňa Nieto. Trump chce, aby zeď platilo Mexiko, Nieto to rázně odmítá. Americký prezident svému mexickému protějšku dříve na Twitteru vzkázal, že pokud odmítá financovat stavbu zdi, do Washingtonu by neměl jezdit.

"Dokud nebude Mexiko přistupovat ke Spojeným státům férově, s respektem, bude tato schůzka neplodná. A já se chci vydat jiným směrem," uvedl Trump během projevu při dnešním setkání s republikánskými poslanci Kongresu.

Trump se obává rostoucího vlivu Číny, proto zřejmě hodlá posilovat vztahy s Ruskem, otázka je, co za to bude Putin chtít, říká Michael Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy