Trump chce tvrdý postup proti lidem ničícím sochy a památníky

ČTK ČTK
23. 6. 2020 23:24
Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro tvrdý postup policie a soudů proti komukoliv, kdo poškozuje americké historické sochy a památníky. Pohrozil rovněž použitím "tvrdé síly" proti některým protestujícím v metropoli Washingtonu, kvůli čemuž sociální síť twitter skryla jeden z jeho příspěvků, protože podle ní porušoval pravidla užívání platformy.
Poničená socha Kryštofa Kolumba v Bostonu, které někdo přes noc uřízl hlavu.
Poničená socha Kryštofa Kolumba v Bostonu, které někdo přes noc uřízl hlavu. | Foto: Reuters

Na mnoha místech Spojených států se v posledních týdnech množí útoky proti sochám a památníkům historických postav, které někteří lidé považují za symboly útlaku vůči černochům či původnímu obyvatelstvu amerického kontinentu. Tyto aktivity souvisejí s masivními protesty proti rasismu a policejnímu násilí, jež vypukly po úmrtí černocha George Floyda, který zemřel po tvrdém zásahu bělošského policisty.

V noci na úterý se skupinka lidí snažila svrhnout sochu sedmého prezidenta USA Andrewa Jacksona, která stojí hned naproti Bílého domu. Jejich pokusu zabránily pořádkové síly a Trump následně řekl novinářům, že policie v souvislosti s incidentem zatkla několik lidí. Vláda pro ně podle něj bude požadovat dlouhodobé tresty vězení.

Jackson, prezident z let 1829 až 1837, podle historiků zotročoval černochy na svých plantážích a jako generál americké armády vedl tažení proti původním obyvatelům na jihu dnešních Spojených států, které vedlo k tisícům úmrtí.

Trump napsal na Twitteru, že s okamžitou platností povoluje zatčení kohokoliv, kdo na federální půdě zaútočí proti památníku člena ozbrojených složek. Reuters však poznamenal, že tuto pravomoc pořádkové síly mají již od roku 2003 na základě speciálního zákona o upomínání veteránů.

Prezident rovněž pohrozil použitím síly proti některým protestujícím, kteří v pondělí vyhlásili v oblasti kolem kostela sv. Jana na náměstí Lafayette square naproti Bílému domu "autonomní zónu". Inspirovali se příkladem ze Seattlu, kde demonstranti ovládli část čtvrti Capitol Hill, z níž se stáhla policie.

"Dokud jsem prezidentem, tak ve Washingtonu nikdy nebude 'autonomní zóna'. Pokud to zkusí, tak se střetnou s tvrdou silou!" napsal Trump na Twitteru. Správci sítě nedlouho poté jeho příspěvek skryli uživatelům. Pro jeho zobrazení je potřeba rozkliknout varování, že zpráva "porušuje pravidla twitteru ohledně násilnického jednání".

Twitter podobný krok u prezidentova příspěvku učinil již podruhé. Prvním případem bylo Trumpovo květnové sdělení, že "tam kde se začíná rabovat, tam se začíná střílet", kterým reagoval na nepokoje v některých městech, jež provázely demonstrace ve dnech těsně po Floydově smrti. Prezident již dříve v reakci na předchozí kroky twitteru začal usilovat o omezení právní ochrany amerických sociálních sítí.

Trump se sám pasoval do role prezidenta zákona a pořádku a opakovaně vyzývá k tvrdému postupu proti některým demonstrantům, jež označuje za kriminálníky či dokonce teroristy. Reuters přitom upozornil, že podle průzkumů většina Američanů cíle protestujících podporuje.

Strhávání soch | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy