Trump chce tvrdý postup proti lidem ničícím sochy a památníky

ČTK ČTK
23. 6. 2020 23:24
Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro tvrdý postup policie a soudů proti komukoliv, kdo poškozuje americké historické sochy a památníky. Pohrozil rovněž použitím "tvrdé síly" proti některým protestujícím v metropoli Washingtonu, kvůli čemuž sociální síť twitter skryla jeden z jeho příspěvků, protože podle ní porušoval pravidla užívání platformy.
Poničená socha Kryštofa Kolumba v Bostonu, které někdo přes noc uřízl hlavu.
Poničená socha Kryštofa Kolumba v Bostonu, které někdo přes noc uřízl hlavu. | Foto: Reuters

Na mnoha místech Spojených států se v posledních týdnech množí útoky proti sochám a památníkům historických postav, které někteří lidé považují za symboly útlaku vůči černochům či původnímu obyvatelstvu amerického kontinentu. Tyto aktivity souvisejí s masivními protesty proti rasismu a policejnímu násilí, jež vypukly po úmrtí černocha George Floyda, který zemřel po tvrdém zásahu bělošského policisty.

V noci na úterý se skupinka lidí snažila svrhnout sochu sedmého prezidenta USA Andrewa Jacksona, která stojí hned naproti Bílého domu. Jejich pokusu zabránily pořádkové síly a Trump následně řekl novinářům, že policie v souvislosti s incidentem zatkla několik lidí. Vláda pro ně podle něj bude požadovat dlouhodobé tresty vězení.

Jackson, prezident z let 1829 až 1837, podle historiků zotročoval černochy na svých plantážích a jako generál americké armády vedl tažení proti původním obyvatelům na jihu dnešních Spojených států, které vedlo k tisícům úmrtí.

Trump napsal na Twitteru, že s okamžitou platností povoluje zatčení kohokoliv, kdo na federální půdě zaútočí proti památníku člena ozbrojených složek. Reuters však poznamenal, že tuto pravomoc pořádkové síly mají již od roku 2003 na základě speciálního zákona o upomínání veteránů.

Prezident rovněž pohrozil použitím síly proti některým protestujícím, kteří v pondělí vyhlásili v oblasti kolem kostela sv. Jana na náměstí Lafayette square naproti Bílému domu "autonomní zónu". Inspirovali se příkladem ze Seattlu, kde demonstranti ovládli část čtvrti Capitol Hill, z níž se stáhla policie.

"Dokud jsem prezidentem, tak ve Washingtonu nikdy nebude 'autonomní zóna'. Pokud to zkusí, tak se střetnou s tvrdou silou!" napsal Trump na Twitteru. Správci sítě nedlouho poté jeho příspěvek skryli uživatelům. Pro jeho zobrazení je potřeba rozkliknout varování, že zpráva "porušuje pravidla twitteru ohledně násilnického jednání".

Twitter podobný krok u prezidentova příspěvku učinil již podruhé. Prvním případem bylo Trumpovo květnové sdělení, že "tam kde se začíná rabovat, tam se začíná střílet", kterým reagoval na nepokoje v některých městech, jež provázely demonstrace ve dnech těsně po Floydově smrti. Prezident již dříve v reakci na předchozí kroky twitteru začal usilovat o omezení právní ochrany amerických sociálních sítí.

Trump se sám pasoval do role prezidenta zákona a pořádku a opakovaně vyzývá k tvrdému postupu proti některým demonstrantům, jež označuje za kriminálníky či dokonce teroristy. Reuters přitom upozornil, že podle průzkumů většina Američanů cíle protestujících podporuje.

Strhávání soch | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy