Trump chce jako nového bezpečnostního poradce Roberta Harwarda

ČTK ČTK
15. 2. 2017 19:47
Donald Trump by chtěl jako nového bezpečnostního poradce Roberta Harwarda, který byl pověřen řízením národního protiteroristického střediska za vlády George Bushe mladšího. Trumpův bývalý bezpečnostní poradce Flynn odstoupil z funkce poté, co se ukázalo, že byl v kontaktu s ruským velvyslanectvím a jednal s ním o amerických sankcích proti Rusku. Trump také prohlásil, že Flynnově rezignaci předcházely zločinné a nelegální úniky informací ze CIA.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump chce, aby jeho hlavním bezpečnostním poradcem byl penzionovaný viceadmirál Robert Harward. Podle agentury Reuters to tvrdí dvojice nejmenovaných vládních činitelů. Harwarda považují americká média za jednoho ze tří favoritů. Dosavadní Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn v pondělí rezignoval kvůli svým sporným kontaktům s ruským velvyslanectvím.

Uvolněný post prozatím zastává Keith Kellogg, který je společně s bývalým šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) Davidem Petraeusem řazen k trojici hlavních kandidátů. Ve výčtu favoritů je i zmíněný Harward, který byl za vlády George Bushe mladšího členem Národní bezpečnostní rady (NSC), kdy byl pověřen řízením národního protiteroristického střediska.

Trump se na středeční tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem za Flynna postavil a označil ho za báječného člověka. "To, co se přihodilo generálu Flynnovi, považuji za velice, velice nespravedlivé, to, jak se s ním zacházelo," řekl Trump.

Trump rovněž prohlásil, že Flynnově rezignaci předcházely zločinné a nelegální úniky informací od amerických tajných služeb. "Dokumenty a složky unikly nelegálně, a to zdůrazňuji, nelegálně," řekl americký prezident.

Americký deník The Washington Post minulý týden napsal, že Flynn jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku ještě před Trumpovou prezidentskou inaugurací. Flynn to nejdříve popřel a později prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje. Flynnovy styky s ruským velvyslanectvím již déle prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy