reklama
 
 

Trump se tradiční zprávy o stavu unie nevzdá, chce ji přednést demokratům navzdory

Aktualizováno 22. 1. 2019 20:11
Americký prezident Donald Trump stále počítá s tím, že zprávu o stavu unie přednese příští týden v Kongresu, jak původně předpokládal. Oznámila to v úterý televize Fox News. Od svého plánu Trump neupustil přesto, že ho demokraté před týdnem vyzvali, aby projev kvůli vládní rozpočtové krizi odložil. Televize tvrdí, že Bílý dům už poslal formální žádost Sněmovně reprezentantů, aby proslov hlavě státu umožnila.

Tradiční zpráva o stavu unie shrnuje názory Bílého domu na aktuální situaci v zemi a podává Kongresu informaci o prezidentových záměrech. Letos je naplánována na 29. ledna. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová minulý týden Trumpovi napsala, že "s ohledem na bezpečnostní situaci" navrhuje zvolit jiné datum. Prezident by případně mohl poslat svůj projev do Kongresu písemně.

Demokraté se prý obávají, že vzhledem k omezenému financování bezpečnostních složek, které vyvolal spor o stavbu hraniční zdi, nemůže být v Kongresu zajištěna prezidentova bezpečnost. Trump by proto měl do Kongresu přijít, až rozpočtová krize vlády, trvající už měsíc, bude vyřešena.

Podle televize Fox News zaslal Bílý dům do Sněmovny reprezentantů dopis s žádostí, aby Trumpův projev umožnila. Hlava státu tradičně k zastupitelům obou komor Kongresu promlouvá z tribuny Sněmovny reprezentantů. Jednu takovou žádost už podle Fox News Bílý dům odeslal minulý týden, byla ale odmítnuta.

Podle amerických ústavních expertů prezidentovi projev o stavu země ukládá ústava, aniž by upřesňovala čas a místo. Bez oficiálního pozvání Sněmovny reprezentantů ale do Kongresu hlava státu nemůže. Poradci Bílého domu v soukromí připouštějí, že Trump by mohl promluvit z jiného místa, například z Oválné pracovny své washingtonské rezidence.

Televize ABC v úterý s odvoláním na své zdroje uvedla, že Trump připravuje dva projevy o stavu unie. První pro případ, že promluví v Kongresu nebo na jiném místě ve Washingtonu, druhý pak pro veřejné politické shromáždění, které by svolal na dosud neurčeném místě mimo hlavní město.

Video: Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž

Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž | Video: Aktuálně.cz |  02:04

autor: ČTK | 22. 1. 2019 18:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama