reklama
 
 

Trump vyráží na první zahraniční cestu. Očekávají ho v arabských zemích, v Bruselu i Vatikánu

19. 5. 2017
Trump nejdříve navštíví Saúdskou Arábii, Izrael a palestinská území. Pak jeho cesta povede do Evropy, kde se ve Vatikánu potká s papežem Františkem. Nakonec má v kalendáři naplánované dva summity - jeden v Bruselu a druhý na Sicílii.

Washington - Bílý dům ve Washingtonu se na několik dní ocitne bez svého nejdůležitějšího nájemníka - Donalda Trumpa.

Ten v pátek vyráží na první zahraniční cestu, během které ho čeká celkem šest zastávek. 

Trumpovi bude na cestách dělat společnost jeho rodina i politický tým. Místa v letadle jsou připravena pro manželku Melanii, dceru Ivanku i jejího manžela a Trumpova poradce Jareda Kushnera.

S americkým prezidentem poletí také ministr zahraničí Rex Tillerson nebo poradce pro národní bezpečnost H. R. McMaster.

Trump se chystá reprezentovat zájmy Spojených států v zahraničí v době, kdy sám jako by ztrácel pevnou půdu pod nohama. 

Poté co minulý týden nečekaně odvolal prezidenta Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho a předal tajnou informaci o Islámském státu (IS) Rusku, je možné zaslechnout i hlasy spekulující o jeho možném odvolání z funkce.

Z USA přes Blízký východ až do Evropy

Trump bude mít v následujících dnech napilno. Pracovní program mu začíná v sobotu. Takhle vypadá jeho kalendář:

20. až 21. 5., Saúdská Arábie - Víkend stráví Trump v saúdskoarabské metropoli Rijádu. Setká se tu s hlavou státu králem Salmánem i korunním princem Mohammedem bin Salmánem.

Na pořadu dne je hlavně podepsání řady dohod o ekonomické spolupráci obou zemí. Saúdská Arábie představuje tradičního a důležitého spojence USA. 

V neděli se Trump sejde s nejvyššími představiteli zemí Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC), do které kromě Saúdské Arábie patří například Kuvajt nebo Spojené arabské emiráty. V Saúdské Arábii by se měl celkem setkat s více než pěti desítkami lídrů muslimského světa, napsal server New York Times. Mezi nimi například s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím.

Podle McMastera se Trump chystá přednést projev o islámu a náboženské toleranci. V Rijádu se také zúčastní slavnostního otevření Světového centra pro boj s radikálními ideologiemi.

22. 5., Jeruzalém - Následující pondělí se Donald Trump podívá do Jeruzaléma, kde se potká s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem i premiérem Benjaminem Netanjahuem. Navštíví také památník obětí holocaustu Jad Vašem a promluví na půdě Izraelského muzea. 

Tradičně blízké spojenectví Izraele a USA přitom přišlo v minulých dnech opakovaně na přetřes. Tajná informace, kterou měl Trump vyzradit ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi a ruskému velvyslanci v USA Sergeji Kisljakovi, měla podle některých zpráv pocházet právě od Izraele.

Izrael tuto informaci ale dosud nepotvrdil a Bílý dům ji přímo vyvrátil. Ve středu také izraelská vláda v prohlášení ujistila, že se na těsných vztazích USA a židovského státu nic nemění.

Některé zahraniční noviny připomínají také to, že Trumpův předchůdce Barack Obama při své první zahraniční cestě v roce 2009 Izrael vynechal.

23. 5., Betlém - Další zastávka Trumpa čeká v Betlému, kde jej přivítá šéf Palestinské autonomie Mahmúd  Abbás. S ním chce najít společnou řeč hlavně ohledně dlouhotrvajícího konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.

Ještě ten den se prezident znovu vrátí do Jeruzaléma, aby navštívil významné poutní místo chrám Božího hrobu.

24. 5., Řím - Jeruzalémem se Trump rozloučí s Blízkým východem a přesune se do Evropy, konkrétně do Říma. Tam už na něj ve Vatikánu bude čekat papež František

Středeční audience u papeže Františka by mohla být podle mnohých odrazem dvou zásadně odlišných pohledů na svět. Papež v minulosti například silně kritizoval Trumpovy protiimigrační výroky během prezidentské kampaně. Vyslovil se také proti stavbě zdi na americko-mexické hranici, kterou Trump stále hlasitě prosazuje. Nelíbí se mu ani Trumpův postoj ke klimatickým změnám.

Trump se později v Itálii setká také s italským prezidentem Sergiem Mattarellem.

25. 5., Brusel - Z Itálie americký prezident odletí do Bruselu. Kromě belgického krále Filipa a premiéra Charlese Michela se potká i s čerstvým prezidentem Francie Emmanuelem Macronem.

V Bruselu si nenechá ujít ani zahájení summitu Severoatlantické aliance, kde bude mít také projev. 

Členové NATO přitom nahlíží na chystanou návštěvu Trumpa s mírnými obavami. Neví, co od nového amerického prezidenta, který ostrou kritikou směrem k Alianci nikdy nešetřil, čekat.

Předpokládá se, že Trump bude na své evropské spojence a Kanadu především tlačit, aby přispívali více na obranu. Řeč sklouzne zřejmě také ke společnému boji proti terorismu. USA vyvíjejí tlak na Alianci, aby se formálně přidala do mezinárodní koalice bojující proti IS. Ne všechny členské země s tím ale souhlasí. 

26., 27. 5., Sicílie - Trump zakončí výlet po zahraničí na Sicílii, kde ho ve městě Taormina čeká další summit, tentokrát skupiny nejvyspělejších zemí G7.

Na summitu by se měl také definitivně vyjádřit k tomu, jestli Amerika kývne na pařížskou dohodu o klimatu. Smlouvu, která má držet pod kontrolou globální oteplování, podepsaly v prosinci roku 2015 téměř dvě stovky zemí.  

Trumpův postoj ke globálnímu oteplování je přitom více než skeptický. Už v době kampaně ho opakovaně označil za fámu, která ekonomicky poškozuje USA. Hlavně proto s podpisem dohody z Francie váhá.

Na italském ostrově si americký prezident užije také trochu kultury - večer zajde na koncert filharmonického orchestru La Scala. 

Trump už teď ale čelí kvůli své zahraniční cestě kritice. Ta mu vyčítá, že s první zahraniční cestou příliš otálel. Obama za stejnou dobu v úřadě stihl takové cesty celkem tři a navštívil během nic celkem devět zemí.

autor: Zahraničí | 19. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama