Trump čelí kvůli jmenování ministra další žalobě. Obešel ústavu, tvrdí senátoři

ČTK ČTK
19. 11. 2018 19:23
Trojice amerických demokratických senátorů v pondělí u soudu napadla rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa jmenovat úřadujícím ministrem spravedlnosti Matthewa Whitakera. Senátoři podle agentury Reuters tvrdí, že Trump svým činem obešel ústavní pravomoci Senátu Spojených států, což ale Bílý dům odmítá.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

"Američané si cení systému kontrol a rovnováhy, což Trumpovo diktátorské jmenování porušuje," uvedli v prohlášení demokratičtí senátoři Richard Blumenthal, Sheldon Whitehouse a Mazie Hironoová. Trojice je členem justičního výboru Senátu USA, který nominace na post ministr spravedlnosti, který je z titulu funkce i nejvyšší žalobcem, tradičně projednává.

Bílý dům se hájí tím, že Trump pověřil Whitakera vedením ministerstva pouze dočasně a že podobně v minulosti jednali i jiní prezidenti. Ministerstvo spravedlnosti nicméně podle Reuters pro tento konkrétní případ eviduje jen jeden precedens, a to z roku 1866.

Proti Whitakerově jmenování se soudně v uplynulém týdnu ohradil také stát Maryland. První řízení v této věci je plánováno na 19. prosince. Problému se bude věnovat i nejvyšší americký soud v rámci případu práv týkajících se zbraní.

Whitaker nahradil Jeffa Sessionse, který na Trumpovu výzvu rezignoval. Zatímco Sessions se dohledu nad prověřováním ruské role v amerických prezidentských volbách vzdal, Whitaker to neudělal.

Teoreticky tak může zastavit další pátrání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který kauzu rozplétá a který se zaměřil na někdejší Trumpův volební štáb. Trump spolupráci s Ruskem popírá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.

 

Právě se děje

Další zprávy