Trump by si v zahraniční politice rozuměl s Milošem Zemanem

Martin Novák Martin Novák
18. 8. 2015 7:51
Republikánský kandidát na prezidenta USA chce tvrději udeřit na Islámský stát, s Vladimirem Putinem nemá problém. Imigranty rád nemá.
Donald Trump na tiskové konferenci v Hamptonu v New Hampshire.
Donald Trump na tiskové konferenci v Hamptonu v New Hampshire. | Foto: Reuters

Analýza – S Vladimirem Putinem se bez problémů dohodne, vylepší vztahy s Čínou, tvrdě udeří na radikální islamisty, nevěří Íránu a není vstřícný vůči běžencům.

Kdo vyznává takovou zahraniční politiku? Mohl by to být klidně Miloš Zeman, jehož názorům by taková charakteristika odpovídala.

Jsou to ovšem také základní body, které prozatím nastínil ve své předvolební kampani americký prezidentský kandidát Donald Trump.

K nejcitovanějším patří jeho výrok o tom, že Islámský stát je třeba připravit o zdroj financí, a proto by americké vojáky (myšleno pozemní síly) poslal k ropným polím v Iráku. Aby je obsadili a kontrolovali.

Připomíná to plán, který měl v době ropné krize v roce 1973 připraven hluboko v šuplíku tehdejší poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Henry Kissinger. Obsadit ropná pole v Saúdské Arábii a Kuvajtu, pokud to pro americkou ekonomiku bude nezbytně nutné.

Saúdské Arábii - jednomu z hlavních amerických spojenců na Blízkém východě - Trumpa srdce zjevně příliš netáhne. V rozhovoru pro televizi NBC řekl, že Rijád by měl za spojenectví a americkou ochranu platit.

Je prý ochoten podpořit saúdskou ofenzivu v Jemenu proti šíitským povstalcům, kterým pomáhá Írán. Ale prezidentský kandidát republikánů za to žádá od Saúdů platbu.

"Měli by Spojeným státům platit, protože bez americké pomoci by tato země neexistovala,“ uvedl Trump v rozhovoru k Saúdské Arábii.

Donald Trump v Des Moines v Iowě.
Donald Trump v Des Moines v Iowě. | Foto: Reuters

Dohodu s Íránem byznysmen a realitní magnát kritizuje, šéfa americké diplomacie Johna Kerryho označuje za nekompetentního vyjednávače. Nechce ovšem smlouvu - na rozdíl od jiných republikánů - zrušit. Jen ji upravit.

"Je to špatná dohoda. Írán bude mít jaderné zbraně a ovládne části světa. Myslím si, že to povede k nukleárnímu holocaustu," uvedl Trump.

Rusko příliš nekritizuje. Naopak. Opakovaně uvedl, že s Vladimirem Putinem bude vycházet velmi dobře. Problém rusko-amerických vztahů vidí v tom, že "Putin nemá respekt k Obamovi".

Současnou administrativu viní i ze zhoršení vztahů s Čínou, podle Trumpa Obama dopustil spojenectví Číny a Ruska proti USA. Vůči Pekingu má ale Trump ostrá slova.

Obviňuje ho, že udržováním nízkého kurzu jüanu systematicky ničí americkou ekonomiku.

"Likvidují nás. Pokračují v devalvaci své měny a budou to dělat dál. Dosáhnou silného poklesu kurzu jüanu, což bude mít pro nás ničivý účinek," cituje z jeho vystoupení agentura Reuters.

Podobně tvrdý je i vůči Mexiku. Mělo by prý platit za zeď, kterou by Trump chtěl nechat postavit podél celé americko-mexické hranice. Aby zabránil průnikům mexických migrantů do Spojených států.

Za člověka, jehož názorů na zahraniční politiku si váží, jmenuje Trump na prvním městě Johna Boltona, bývalého amerického velvyslance při OSN z éry prezidenta George W. Bushe.

Bolton prosazoval velmi asertivní politiku, včetně hrozeb i skutečného použití síly. Prosazoval invazi do Iráku v roce 2003, byl také pro bombardování íránských jaderných zařízení a pro výstavbu amerického radaru v České republice.

O možnosti oživit plán raketové základny v Polsku a radaru v Česku ale hovoří z republikánských kandidátů jen guvernér státu Wisconsin Scott Walker.

 

Právě se děje

Další zprávy