Trump rychle navrhuje nové soudce. Vybral i kandidáta bez praxe, který píše horory a věří na duchy

Daniel Anýž Daniel Anýž
24. 11. 2017 20:48
Americký prezident Donald Trump rychle obsazuje federální soudy svými kandidáty. Jedno jméno ale sklidilo rozsáhlou kritiku - je jím Brett Talley. Tento šestatřicetiletý právník z Alabamy totiž dosud nerozhodl jediný soudní případ. Navíc patří mezi nadšence do paranormálních jevů a píše horory.
Brett Talley.
Brett Talley. | Foto: Getty Images, Matt McClain / The Washington Post

Washington - Americký prezident Donald Trump nechodí daleko pro bombastická slova a superlativy, když mluví o své politické agendě.

Už v loňské kampani voličům sliboval, že Amerika bude z úspěchů, které přinese jeho prezidentství, nakonec unavena. A svoji nedávnou cestu po Asii Trump zhodnotil slovy, že "takové červené koberce", které ho vítaly, "ještě nikdo neviděl".

Ne vždy ale Trump přehání.

"Stanovíme rekord, co se týče počtu soudců," řekl Trump před měsícem. Hlásil, že s pomocí republikánských senátorů se mu daří obsazovat místa prvoinstančních a odvolacích federálních soudců.

Ty v USA navrhuje prezident a Senát je pak schvaluje k doživotnímu mandátu. A Trumpovi se skutečně daří zaplňovat volná místa velmi rychle.

Zároveň jde ale i o konzervativní kandidáty, kteří mohou ve výsledku podstatně změnit naladění amerického soudního systému.

Ukázat se to dá na příkladu Trumpova protiimigračního výnosu, který měl zakázat vstup do USA lidem z několika převážně muslimských zemí. Už dvě verze dekretu zastavil jeden z federálních soudců, konkrétně soudce Derrick Watson z Honolulu.

Kauza pak pokračovala k federálnímu odvolacímu soudu a skončila až u Nejvyššího soudu USA.

Nic z toho se ale nemuselo stát. Kdyby v Honolulu seděl místo Watsona konzervativní soudce, protiimigrační dekret by tam možná vůbec nebyl napaden.

Bez praxe, ale kritizuje Hillary

Podle Trumpa se ještě nikdy nestalo nic takového jako to, co on dělá se soudci. A demokraté vědí, že má pravdu. Kvůli výběru jeho kandidátů bijí na poplach. Trump prý překračuje normy a pravidla, kterými se dosud prezidenti řídili - a to i většina těch republikánských.

Nejkřiklavějším případem je podle demokratů i některých médií šestatřicetiletý Brett Talley z Alabamy.

Má slušné právnické vzdělání - vystudoval Harvard. Jenže dosud nikdy nepůsobil jako soudce a nemá za sebou jedinou rozhodnutou kauzu. Přesto jej Trump nominoval na federálního soudce a legislativní výbor Senátu, kde mají republikáni většinu, ho už potvrdil.

"Pro mě je to nepřijatelné," říká demokratická senátorka Dianne Feinsteinová. Kvůli nedostatku praxe si Talleyho prý neumí představit jako "nezávislého" federálního soudce.

Talley otevřeně propaguje své názory na sociálních sítích. Na Twitteru třeba nazval Trumpovu soupeřku v boji o post prezidenta Hillary Clintonovou "prohnilou Hillary".

A na začátku roku 2013, několik měsíců poté, co psychicky labilní střelec zabil na základní škole v Newtownu dvacet dětí a šest dospělých, Talley napsal na svůj blog příspěvek nazvaný "Do zbraně: Je čas vstoupit do Národní asociace držitelů zbraní (NRA)".

V textu vyjádřil naprostou podporu této vlivné lobbistické organizaci zastupující práva výrobců a majitelů zbraní proti těm, kdo by chtěli zbraňové zákony zpřísnit.

A také napsal, že i v současné Americe může být "ozbrojená revoluce důležitou součástí odporu proti tyranské vládě".

Obdivovatel duchů a Drákuly

Poměrně pozoruhodný je potom i jeden z Talleyho koníčků - nadpřirozeno.

V letech 2009 a 2010 byl v Tuscaloose v Alabamě členem skupiny, která zkoumá paranormální jevy. S infračervenými kamerami a jinými nástroji hledali v budovách na bývalých plantážích nebo v někdejších nemocnicích duchy a jiné stopy po mrtvých.

Talley je zároveň autorem několika hororových knížek. Jedna z nich se před šesti lety dostala až do soutěže o cenu Brama Stokera, kterou pořádá Sdružení hororových spisovatelů.

"To je poměrně zajímavá výbava pro soudce," divil se republikánský senátor Jeff Flake, když Talley vystoupil před legislativním výborem Senátu.

"No, senátore, doufám, že to přinejmenším využiji při psaní zajímavých soudních rozhodnutí," odpověděl s úsměvem Brett Talley.

Na kvalifikaci nezáleží?

Historikovi Robertu Proctorovi ze Stanfordovy univerzity, který se zabývá vztahem vědy a kultury, to ale zábavné nepřipadá. Podle něj Talleyho koníčky a knížky vzbuzují pochyby o "jeho názorech na vědu a hodnotu ověřitelných faktů".

Demokraté ale spíš na Talleym kritizují fakt, že nedostal doporučení největší americké profesní organizace právníků ABA.

Ta ho totiž vyhodnotila jako "nekvalifikovaného". Všichni předchozí prezidenti, s výjimkou George W. Bushe, přitom k závěrům ABA přihlíželi a kandidáty s podobně špatným hodnocením stáhli.

Donald Trump dal ale jasně najevo, že pro něj to není důležité, a republikáni v Senátu s ním souhlasí.

Do listopadu už Trump nominoval celkem 44 nových federálních soudců, z toho dvanáct Senát schválil. A navíc senátoři letos v dubnu potvrdili konzervativního soudce Neila Gorsuche za nového člena Nejvyššího soudu USA.

Trumpův předchůdce Barack Obama neměl ve srovnatelném období, tedy za prvních deset měsíců prezidentství, schváleného ani jednoho soudce.

Stranický soudní systém?

Soudcovské tažení Trumpa a republikánských senátorů může způsobit nebezpečnou politickou polarizaci v americkém soudnictví. Upozorňuje na to v článku listu The New York Times Lee Epsteinová, profesorka práv z Washingtonovy univerzity v St. Louis.

Pro demokraty je však na druhé straně hořkou pravdou, že si za to do značné míry mohou sami. V roce 2013, ještě když měli v Senátu většinu, snížili počet potřebných hlasů pro potvrzení federálního soudce.

Dnes stačí 50, dříve to bylo o deset víc. Kdyby vyšší hranice platila i dnes, mohli by demokraté blokovat Trumpovy nominace. Teď ale nemají žádný nástroj, jak ho zastavit.

Eminem se v novém songu ostře opřel do Trumpa | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy