Trump a Mayová se shodli na nutnosti rychlé obchodní dohody po brexitu

ČTK ČTK
19. 12. 2017 21:37
Šlo o první rozhovor mezi oběma politiky od jejich slovní přestřelky na konci listopadu, kdy Mayová kritizovala Trumpa za to, že na twitteru sdílel protimuslimsky zaměřená videa zveřejněná britskými pravicovými extremisty.
Theresa Mayová a Donald Trump na archivním snímku.
Theresa Mayová a Donald Trump na archivním snímku. | Foto: Reuters

Londýn/Washington - Britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump se v úterním telefonickém rozhovoru shodli na potřebě "rychlé" dvoustranné obchodní dohody mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU. Podle agentury AFP to oznámil mluvčí úřadu britské premiérky.

"Theresa Mayová seznámila prezidenta USA s posledním pokrokem v jednání o brexitu," řekl mluvčí. "Shodli se, že po odchodu Spojeného království z EU je důležité zajistit rychlou bilaterální obchodní dohodu," dodal.

Šlo o první rozhovor mezi oběma politiky od jejich slovní přestřelky na konci listopadu, kdy Mayová kritizovala Trumpa za to, že na twitteru sdílel protimuslimsky zaměřená videa zveřejněná britskými pravicovými extremisty. Trump pak rozzlobeně odpověděl.

Během telefonického rozhovoru také oba státníci hovořili o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele Spojenými státy. Mayová zdůraznila svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím a uvedla, že ničemu nepomáhá. Shodli se ale na tom, že by USA měly přijít co nejdříve s novými mírovými návrhy k vyřešení izraelsko-palestinské otázky, s nimiž by souhlasilo mezinárodní společenství.

Rovněž jednali o situaci v Jemenu. Mayová zdůraznila "hluboké znepokojení nad humanitární situací" v této zemi.

"Shodli se na zásadní potřebě obnovit humanitární a obchodní dodávky k odvrácení hladomoru a zmírnění utrpení nevinných lidí v Jemenu," sdělil mluvčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy