reklama
 
 

Trump a Mayová se shodli na nutnosti rychlé obchodní dohody po brexitu

19. 12. 2017 21:37
Šlo o první rozhovor mezi oběma politiky od jejich slovní přestřelky na konci listopadu, kdy Mayová kritizovala Trumpa za to, že na twitteru sdílel protimuslimsky zaměřená videa zveřejněná britskými pravicovými extremisty.

Londýn/Washington - Britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump se v úterním telefonickém rozhovoru shodli na potřebě "rychlé" dvoustranné obchodní dohody mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU. Podle agentury AFP to oznámil mluvčí úřadu britské premiérky.

"Theresa Mayová seznámila prezidenta USA s posledním pokrokem v jednání o brexitu," řekl mluvčí. "Shodli se, že po odchodu Spojeného království z EU je důležité zajistit rychlou bilaterální obchodní dohodu," dodal.

Šlo o první rozhovor mezi oběma politiky od jejich slovní přestřelky na konci listopadu, kdy Mayová kritizovala Trumpa za to, že na twitteru sdílel protimuslimsky zaměřená videa zveřejněná britskými pravicovými extremisty. Trump pak rozzlobeně odpověděl.

Během telefonického rozhovoru také oba státníci hovořili o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele Spojenými státy. Mayová zdůraznila svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím a uvedla, že ničemu nepomáhá. Shodli se ale na tom, že by USA měly přijít co nejdříve s novými mírovými návrhy k vyřešení izraelsko-palestinské otázky, s nimiž by souhlasilo mezinárodní společenství.

Rovněž jednali o situaci v Jemenu. Mayová zdůraznila "hluboké znepokojení nad humanitární situací" v této zemi.

"Shodli se na zásadní potřebě obnovit humanitární a obchodní dodávky k odvrácení hladomoru a zmírnění utrpení nevinných lidí v Jemenu," sdělil mluvčí.

autor: ČTK | 19. 12. 2017 21:37

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama