Zastavte Čínu, zastavte Bidena, útočí Trump. USA ovládl spor o to, kdo podcenil virus

Daniel Anýž Daniel Anýž
23. 4. 2020 12:16
Čínský původ nového koronaviru a skutečnost, že tamní režim zatajoval rozsah nákazy, zhoršily vztahy mezi Washingtonem a Pekingem. Politika vůči Číně teď ale bude i jedním z konfliktních témat nadcházejících prezidentských voleb v USA.
Joe Biden a Donald Trump.
Joe Biden a Donald Trump. | Foto: Reuters

Současný americký prezident Donald Trump a zájmová sdružení, která podporují jeho znovuzvolení, zahájili kampaň, ve které ukazují nejen na Čínu jako na původce koronaviru. Součástí cíleného útoku je také Trumpův pravděpodobný demokratický vyzyvatel Joe Biden.

Republikáni se teď snaží bývalého amerického viceprezidenta vykreslit jako naivního politika, který byl k Číně přehnaně mírný a přehlížel nebezpečí, jež podle nich vzestup Číny pro USA představuje. A který pak prý i podcenil "čínský virus".

Zájmové sdružení s názvem America First Action, které koordinuje svoji činnost s Trumpovými lidmi, připravilo sérii reklamních spotů, jež budou na Bidena útočit v několika státech klíčových pro výsledek prezidentských voleb. Jde o Michigan, Wisconsin nebo Pensylvánii.

Jeden z těchto inzerátů například staví do kontrastu někdejší Bidenova slova, že Číny se není třeba obávat, protože to "nejsou zlí lidé", s tím, že Čína prý, jak tvrdí text spotu, "zabíjí naše pracovní místa, krade technologie a ohrožuje zdraví Ameriky".

Ústřední slogan dalšího spotu zní: "Zastavte Čínu, zastavte Joea Bidena." Klip tvrdí, že po celou svoji politickou kariéru Biden pracoval na tom, aby "učinil Čínu velkou". "Nyní více než kdy dřív Amerika musí zastavit Čínu a k zastavení Číny musíte zastavit Joea Bidena," tvrdí inzerát.

Celou sérii spotů sdružení zarámovalo novou přezdívkou, kterou republikáni přidělili Bidenovi. A sice hashtagem "#BeijingBiden, tedy PekingBiden, který si prezidentovi podporovatelé, například jeho syn Donald Junior, rychle přisvojili.

Vlastní kampaň chystá i přímo Trumpův tým. Před pár dny připravil spot, v kterém kromě jiného upozorňuje na někdejší podnikatelské aktivity Bidenova syna Huntera v Číně. A také cituje Bidenovu odmítavou reakci, když Trump letos na začátku února kvůli pandemii zakázal lidem z Číny vstup do USA.

Biden tehdy uvedl, že "není čas na Trumpovu hysterickou xenofobii". Aktuální útoky Trumpova týmu si ovšem demokratický kandidát nechce nechat líbit, a naopak sám vyrazil s čínskou kartou do protiútoku. Biden nahrál video, ve kterém jednak kritizuje čínské úřady, že o epidemii neinformovaly pravdivě, ale následně ještě tvrdí, že Trumpova reakce na šíření nákazy v USA byla slabá a nedostatečná.

Joe Biden v předvolebním videu o Donaldu Trumpovi a Číně. | Video: Youtube.com / Joe Biden

Lhali, Trump jim ale věřil

"Nepohodlnou pravdou je, že Donald Trump vystavil Ameriku nebezpečí pandemie. Ignoroval varování zdravotních expertů a zpravodajských služeb a místo toho věřil čínskému vedení," tvrdí Biden ve videu.

Demokratické zájmové sdružení American Bridge 21st Century připravilo také reklamní spoty, kterými hodlá čelit zmíněným politickým inzerátům republikánů. V jednom z těchto videí se tvrdí, že v polovině února, kdy se už v USA nedostávalo ochranných prostředků, odeslal Trump do Číny "tuny roušek a respirátorů".

"Všichni věděli, že o viru lžou. Prezident Trump ale Číně věřil… A podívejte se, jakým rozkladem to skončilo," říká spot.

Z obou táborů, od Trumpa i Bidena, přitom zní, že vzájemné "čínské" útoky nejsou jednorázovými výstřely, ale že jde o taktiku, která by se měla prolínat celou kampaní před listopadovými volbami.

"Interní průzkumy nám ukázaly, že Bidenova měkkost vůči Číně je jeho velmi zranitelným místem," uvedl mluvčí Trumpovy kampaně Tim Murtaugh pro deník Los Angeles Times. Biden podle něho v Číně "nevidí ekonomického konkurenta USA a odmítal připustit, že Čína byla zodpovědná za rozšíření virové nákazy".

Podle listu Washington Post se Trumpův tým chce spolehnout na to, že Trump u svých voličů vždy získává největší politické body, když se může do někoho tvrdě strefovat. V minulé kampani to byli například ilegální imigranti, nyní by měl do jednoho cíleného ataku spojit kritiku Číny a Bidena.

Bidenův tým zase sází na to, že americká veřejnost hodnotí prezidentovu reakci na pandemii stále spíše negativně. Ještě před měsícem si podle Gallupova ústavu většina Američanů myslela, že Trump situaci zvládá. Nyní se to ale už obrátilo, například podle průzkumu agentury Pew Research Center si 65 procent dotázaných myslí, že prezidentova reakce byla pomalá.

"Ve stejné chvíli, kdy Donald Trump uvěřil čínskému zkreslování, že mají virus pod kontrolou, Joe Biden veřejně varoval, abychom jim nevěřili. A teď Američané trpí a naše ekonomika se hroutí," říká mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates.

Kritika Pekingu se vyplácí

"Den po volbách se ohlédneme a uvidíme, že koronavirová krize byla chvíle, kdy Trump ztratil půdu pod nohama a propásl příležitost. Poslední průzkumy ukazují, že jeho slabý výkon ve vedení země ho poškodil," uvedl poradce demokratů Geoff Garin pro deník Washington Post.

Už v předchozích amerických prezidentských volbách byla Čína silným tématem. Ať už to bylo v roce 2012, kdy ji kritizoval především tehdejší republikánský kandidát Mitt Romney, nebo před čtyřmi lety, kdy to byl jeden z hlavních Trumpových bodů.

Letos to bude v důsledku pandemie, která má svůj původ v Číně a nyní těžce doléhá na Ameriku, ještě zdaleka výraznější a negativnější. A součástí kritiky Pekingu budou vzájemné útoky obou kandidátů, ve kterých se budou snažit přesvědčit voliče, čí politika vůči Číně byla nebezpečnější a zhoršila dopady pandemie v USA.

Video: V New Yorku kolabuje všechno. Je tragické to vidět v tak bohaté zemi, líčí Boehmová

Protože jsou nemocnice přetížené, musí řidiči sanitek rozhodovat, koho má ještě smysl převážet do nemocnice, říká Zuzana Boehmová, která v USA žije. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy