Zastavte Čínu, zastavte Bidena, útočí Trump. USA ovládl spor o to, kdo podcenil virus

Daniel Anýž Daniel Anýž
23. 4. 2020 12:16
Čínský původ nového koronaviru a skutečnost, že tamní režim zatajoval rozsah nákazy, zhoršily vztahy mezi Washingtonem a Pekingem. Politika vůči Číně teď ale bude i jedním z konfliktních témat nadcházejících prezidentských voleb v USA.
Joe Biden a Donald Trump.
Joe Biden a Donald Trump. | Foto: Reuters

Současný americký prezident Donald Trump a zájmová sdružení, která podporují jeho znovuzvolení, zahájili kampaň, ve které ukazují nejen na Čínu jako na původce koronaviru. Součástí cíleného útoku je také Trumpův pravděpodobný demokratický vyzyvatel Joe Biden.

Republikáni se teď snaží bývalého amerického viceprezidenta vykreslit jako naivního politika, který byl k Číně přehnaně mírný a přehlížel nebezpečí, jež podle nich vzestup Číny pro USA představuje. A který pak prý i podcenil "čínský virus".

Zájmové sdružení s názvem America First Action, které koordinuje svoji činnost s Trumpovými lidmi, připravilo sérii reklamních spotů, jež budou na Bidena útočit v několika státech klíčových pro výsledek prezidentských voleb. Jde o Michigan, Wisconsin nebo Pensylvánii.

Jeden z těchto inzerátů například staví do kontrastu někdejší Bidenova slova, že Číny se není třeba obávat, protože to "nejsou zlí lidé", s tím, že Čína prý, jak tvrdí text spotu, "zabíjí naše pracovní místa, krade technologie a ohrožuje zdraví Ameriky".

Ústřední slogan dalšího spotu zní: "Zastavte Čínu, zastavte Joea Bidena." Klip tvrdí, že po celou svoji politickou kariéru Biden pracoval na tom, aby "učinil Čínu velkou". "Nyní více než kdy dřív Amerika musí zastavit Čínu a k zastavení Číny musíte zastavit Joea Bidena," tvrdí inzerát.

Celou sérii spotů sdružení zarámovalo novou přezdívkou, kterou republikáni přidělili Bidenovi. A sice hashtagem "#BeijingBiden, tedy PekingBiden, který si prezidentovi podporovatelé, například jeho syn Donald Junior, rychle přisvojili.

Vlastní kampaň chystá i přímo Trumpův tým. Před pár dny připravil spot, v kterém kromě jiného upozorňuje na někdejší podnikatelské aktivity Bidenova syna Huntera v Číně. A také cituje Bidenovu odmítavou reakci, když Trump letos na začátku února kvůli pandemii zakázal lidem z Číny vstup do USA.

Biden tehdy uvedl, že "není čas na Trumpovu hysterickou xenofobii". Aktuální útoky Trumpova týmu si ovšem demokratický kandidát nechce nechat líbit, a naopak sám vyrazil s čínskou kartou do protiútoku. Biden nahrál video, ve kterém jednak kritizuje čínské úřady, že o epidemii neinformovaly pravdivě, ale následně ještě tvrdí, že Trumpova reakce na šíření nákazy v USA byla slabá a nedostatečná.

Joe Biden v předvolebním videu o Donaldu Trumpovi a Číně. | Video: Youtube.com / Joe Biden

Lhali, Trump jim ale věřil

"Nepohodlnou pravdou je, že Donald Trump vystavil Ameriku nebezpečí pandemie. Ignoroval varování zdravotních expertů a zpravodajských služeb a místo toho věřil čínskému vedení," tvrdí Biden ve videu.

Demokratické zájmové sdružení American Bridge 21st Century připravilo také reklamní spoty, kterými hodlá čelit zmíněným politickým inzerátům republikánů. V jednom z těchto videí se tvrdí, že v polovině února, kdy se už v USA nedostávalo ochranných prostředků, odeslal Trump do Číny "tuny roušek a respirátorů".

"Všichni věděli, že o viru lžou. Prezident Trump ale Číně věřil… A podívejte se, jakým rozkladem to skončilo," říká spot.

Z obou táborů, od Trumpa i Bidena, přitom zní, že vzájemné "čínské" útoky nejsou jednorázovými výstřely, ale že jde o taktiku, která by se měla prolínat celou kampaní před listopadovými volbami.

"Interní průzkumy nám ukázaly, že Bidenova měkkost vůči Číně je jeho velmi zranitelným místem," uvedl mluvčí Trumpovy kampaně Tim Murtaugh pro deník Los Angeles Times. Biden podle něho v Číně "nevidí ekonomického konkurenta USA a odmítal připustit, že Čína byla zodpovědná za rozšíření virové nákazy".

Podle listu Washington Post se Trumpův tým chce spolehnout na to, že Trump u svých voličů vždy získává největší politické body, když se může do někoho tvrdě strefovat. V minulé kampani to byli například ilegální imigranti, nyní by měl do jednoho cíleného ataku spojit kritiku Číny a Bidena.

Bidenův tým zase sází na to, že americká veřejnost hodnotí prezidentovu reakci na pandemii stále spíše negativně. Ještě před měsícem si podle Gallupova ústavu většina Američanů myslela, že Trump situaci zvládá. Nyní se to ale už obrátilo, například podle průzkumu agentury Pew Research Center si 65 procent dotázaných myslí, že prezidentova reakce byla pomalá.

"Ve stejné chvíli, kdy Donald Trump uvěřil čínskému zkreslování, že mají virus pod kontrolou, Joe Biden veřejně varoval, abychom jim nevěřili. A teď Američané trpí a naše ekonomika se hroutí," říká mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates.

Kritika Pekingu se vyplácí

"Den po volbách se ohlédneme a uvidíme, že koronavirová krize byla chvíle, kdy Trump ztratil půdu pod nohama a propásl příležitost. Poslední průzkumy ukazují, že jeho slabý výkon ve vedení země ho poškodil," uvedl poradce demokratů Geoff Garin pro deník Washington Post.

Už v předchozích amerických prezidentských volbách byla Čína silným tématem. Ať už to bylo v roce 2012, kdy ji kritizoval především tehdejší republikánský kandidát Mitt Romney, nebo před čtyřmi lety, kdy to byl jeden z hlavních Trumpových bodů.

Letos to bude v důsledku pandemie, která má svůj původ v Číně a nyní těžce doléhá na Ameriku, ještě zdaleka výraznější a negativnější. A součástí kritiky Pekingu budou vzájemné útoky obou kandidátů, ve kterých se budou snažit přesvědčit voliče, čí politika vůči Číně byla nebezpečnější a zhoršila dopady pandemie v USA.

Video: V New Yorku kolabuje všechno. Je tragické to vidět v tak bohaté zemi, líčí Boehmová

Protože jsou nemocnice přetížené, musí řidiči sanitek rozhodovat, koho má ještě smysl převážet do nemocnice, říká Zuzana Boehmová, která v USA žije. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy