Kolik lidí zabila tato hromada? V Charkově sbírají důkazy o válečných zločinech

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
4. 1. 2023 12:12
Zbytky raket Grad, úlomky střel a zneškodněné miny. To vše lze nalézt na hromadě trosek v Charkově. Pozůstatky po ruských vojácích nejsou jen haldou odpadu, ale mohou hrát klíčovou roli jako důkazy ve vyšetřování. Díky nim se může prokázat odpovědnost ruských vojáků, kteří ostřelovali ukrajinská města a vesnice.
Trosky jako klíčové důkazy. Zbytky raket v Charkově mohou prokázat válečný zločin | Video: Rádio Svobodná Evropa

Charkovská oblast na Ukrajině byla jedním z hlavních cílů ruských vojáků už od začátku války. I když už nepřátelské jednotky díky ukrajinské armádě město opustily, zůstává Charkov stále silně zaminován a je jednou z nejvíce nebezpečných oblastí v zemi.

Stovky specialistů na miny se snaží identifikovat a odstraňovat výbušniny, které v Charkově zůstaly. "Lidé se bojí chodit do lesa nebo na pole. Náčelník vojenské správy uvedl, že odminování je prioritou. Než ruská vojska odešla, po vzoru barbarů zaminovala území," popsal Ivan Sokol z Charkovské vlády s tím, že nevybuchlé miny mohou představovat velké nebezpečí pro místní.

Kromě min se ve městě nacházejí také nejrůznější trosky granátů a raket včetně například rakety S-300, kterou Rusové používali k ostřelování města. "Tato raketa není příliš účinná, ale když je vojáci použijí ve velkém množství, některé z nich bohužel zasáhnou cíle. Naši pracovníci energetiky se pak musí vypořádat s následky zásahu," doplnil ukrajinský voják Ihor Ovčaruk.

I když je současná situace v Charkovské oblasti lepší než v létě, stále dochází ke dvěma až třem útokům řízenými střelami každý týden. Jejich cílem je podle ukrajinských vojáků kritická plynová a energetická infrastruktura. Ruské jednotky také stále ostřelují oblasti v blízkosti hranic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy