Zemětřesení na Tchaj-wanu má už 39 obětí, záchranáři stále prohledávají trosky

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2016 15:14
Nejméně 39 lidí zemřelo během silného zemětřesení, které zasáhlo Tchaj-wan. Záchranářům se stále ještě daří z trosek vytahovat živé lidi. Nejnověji vyprostili osmiletou dívku a její tetu, které strávily v sutinách více než 60 hodin. Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo v sobotu ráno jižní část ostrova Tchaj-wan. Trosky zřícené sedmnáctipodlažní budovy začalo prohledávat 800 vojáků a více než 1200 záchranářů s pomocí žebříků, jeřábu a dalšího vybavení.
Trosky bytového domu.
Trosky bytového domu. | Foto: Reuters

Tchaj-nan - Na nejméně 36 se již vyšplhal počet obětí silného zemětřesení na Tchaj-wanu ze sobotního rána. Více než stovka lidí se podle úřadů stále pohřešuje. Záchranářům se ale ještě daří z trosek vytahovat živé lidi. Nejnověji vyprostili osmiletou dívku a její tetu, které strávily v sutinách více než 60 hodin.

"Dívka, která byla vytažena z trosek, je při vědomí a byla převezena do nemocnice," uvedla podle agentury Reuters tchajwanská televize. Vzápětí byla zachráněna i její teta.

V noci na dnešek SEČ byli zpod sutin vytaženi také jeden muž a jedna žena. Živá žena byla objevena pod svým mrtvým manželem, který ji při zhroucení budovy zřejmě kryl vlastním tělem. Poblíž bylo nalezeno tělo jejich dvouletého syna. Dalšího živého muže vytáhli záchranáři později, poté co jej lokalizovali v sutinách a průběžně s ním komunikovali.

Většina mrtvých je z trosek sedmnáctipodlažního bytového domu ve městě Tchaj-nan na jihu ostrova. Tam také záchranáři pátrají po zbylých pohřešovaných osobách. Do akce jsou podle BBC zapojeny stovky vojáků se psy, moderními přístroji a jeřáby.

Panují obavy, že počet obětí ještě naroste. Záchranáři nyní bojují s časem - s každým dalším dnem se prudce snižuje naděje na to, že v rozvalinách bude ještě někdo naživu.

Zhroucení výškové budovy vyvolalo pochybnosti, zda výstavba bytového domu z roku 1989 nebyla odbytá. Vláda slíbila, že okamžitě po skončení záchranných operací zahájí vyšetřování příčin zhroucení domu.

Tchajwanská Ústřední tisková kancelář (CNA) mimo jiné uvedla, že záchranáři při svých operacích našli modré plechovky, které byly patrně použity jako stavební materiál. Dům je jednou z 11 staveb, které se ve městě zhroutily, a jedinou zřícenou výškovou budovou. Nejméně 24 obětí je právě z tohoto domu, sdělila CNA.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo v sobotu ráno místního času jižní část ostrova Tchaj-wan.

V září 1999 ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo na 50 000 budov.

 

Právě se děje

Další zprávy