Tropická bouře Irene se změnila v letošní první hurikán

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 8. 2011 12:49
Živel ohrožuje Portoriko, může zasáhnout i Haiti
Foto: Reuters

Miami - Meteorologové hlásí v Atlantickém oceánu první letošní hurikán. Časně ráno se v něj proměnila tropická bouře Irene, když vichr rychlosti 125 kilometrů v hodině.

Hurikán začal zasahovat Portoriko a hrozí i dalším ostrovům v oblasti a také Floridě.

Oko hurikánu bylo ráno asi 40 kilometrů západně od portorické metropole San Juanu a 200 kilometrů východně od dominikánského letoviska Punta Cana a pohybovalo se k západo-severozápadu rychlostí asi 19 kilometrů v hodině.

Portoriko zasáhly prudké lijáky. Desítky lidí už vyhledaly útočiště v nouzových zařízeních. Všechny školy a skoro všechny vládní úřady jsou zavřeny. Nejméně 120 tisíc lidí bylo ještě před plným úderem hurikánu bez elektřiny a 13 tisíc bez vody.

Letiště v San Juanu bylo v noci přeplněno lidmi, kteří se na poslední chvíli snažili z ostrova utéct, ale letiště bylo uzavřeno. Z ostrovů Culebra a Vieques, které patří k Portoriku, bylo evakuováno asi 150 turistů.

Ohrožené Haiti

Portorické úřady vyzvaly obyvatelstvo k zabezpečení domovů a odstranění trosek, které by se během uragánu mohly stát nebezpečnými "střelami". Výzva směřovala i k majitelům lodí a plavcům, aby zůstali na břehu.

Předpokládá se, že po zásahu Portorika se Irene posune k Hispaniole, rozdělené mezi Dominikánskou republiku a Haiti. Na Haiti přitom stále po loňském zemětřesení žije 600 tisíc lidí v nouzových útulcích.

Zasažena by mohla být také Florida a okrajově také další americké státy Georgia a Jižní a Severní Karolína, napsala agentura AP.

Irene už jako tropická bouře způsobila svými lijáky záplavy především v nízko položených oblastech Závětrných ostrovů v severovýchodní části Karibského moře. Na amerických Panenských ostrovech byl vyhlášen mimořádný stav. Na některých ostrovech na východě karibské oblasti je očekáváno až 18 centimetrů srážek.

 

Právě se děje

Další zprávy